لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند فردا رونمایی می شود

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: لوح ثبت چشم انداز میمند به همراه سه لوح شهر تاریخی شوش و دو لوح ثبت کلیات سعدی و مسالک المالک استخری در فهرست حافظه جهانی در پایان دیدار مدیرکل یونسکو با رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر ایشان به فرانسه به دکتر روحانی هدیه شد.

لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند فردا رونمایی می شود

محمد حسن طالبیان با بیان اینکه ایران با پیشنهاد ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی روستای میمند توانست برای نخستین بار بحث مناظر فرهنگی کویری را در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح کند گفت: روستای میمند دست آوردی بی نظیر از نبوغ هنری بشر با معماری دستکند ویژه خاص خود به دلیل ارتباط تنگاتنگ سنت زیست و معیشت و سنت ساخت از طبیعت پیرامون است که در طول سالها به صورت نسبتا سالم باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه میمند در مرز بیابان لوت قرار گرفته و دارای منظر نیمه بیابانی است کوچ سه مرحله ای اهالی این روستا از ویژگی های خاص این روستای تاریخی بیان نمود و گفت: تفاوت کوچ اهالی میمند با دیگر کوچها در این است که در دیگر کوچها دامها همراه انسانند در حالیکه در میمند دامها ثابت و انسانها در حرکتند.

به گفته طالبیان استفاده از مراتع سرسبز اطراف روستا در چهار ماه اول سال برای دامها و انتقال کامل سکونت به این مکان، استفاده از محصولات مزارع و باغات در چهار ماه دوم سال و انتقال سکونت در جوار باغات و مزارع در تابستان و استفاده از بستر طبیعی کنده شده در دل کوه جهت پناه بردن از سرمای زمستان در چهار ماه آخر سال سه مرحله اقامتگاهی اهالی میمند محسوب می شود.

معاون میراث فرهنگی کشور چشم اندازهای طبیعی بسیار بکر و دست نخورده ، پوشش گیاهی استثنایی از منظر زمین شناسی و وجود میراث های ناملموس را از دیگر ویژگی های میمند برشمرد و گفت: نشانهای خطوط چوپانی و شواهد بدست آمده بیانگر آن است که این روستا پیش از ظهور اسلام وجود داشته است.

طالبیان در ادامه اضافه نمود: سال هاست که سازمان و پایگاه میمند سعی در حفاظت، مرمت و توسعه پایدار محیط با همکاری دستگاههای محیط زیست، منابع طبیعی، مسئولین محلی و مردم را در دستور کار خود قرارداده و در این راستا عرصه و حریم ویژه، دستور العمل و پلان مدیریتی جامع برای این روستای تاریخی در نظر گرفته است.

منظر فرهنگی میمند 13 تیرماه سالجاری در سی و نهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو که در شهر بن آلمان در حال برگزاری است، به همراه محوطه تاریخی شوش به عنوان هجدهمین و نوزدهمین آثار ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند فردا رونمایی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند فردا رونمایی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید