ببینید ، گیاه آپارتمانی پرطرفدار که برگ هایش شبیه ویولون است ، طرز نگهداری و تکثیر فیکوس لیراتا ، مسائل فیکوس آفریقایی را بشناسید

به گزارش سرگرمی های محبوب، فیکوس لیراتا بومی منطقه ها جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ های پهن و ویولون مانند خود شناخته می گردد. در این مطلب با طرز نگهداری و تکثیر فیکوس لیراتا یا فیکوس آفریقایی آشنا می شوید.

ببینید ، گیاه آپارتمانی پرطرفدار که برگ هایش شبیه ویولون است ، طرز نگهداری و تکثیر فیکوس لیراتا ، مسائل فیکوس آفریقایی را بشناسید

به گزارش سرگرمی های محبوب، این روزها به دلیل توسعه آپارتمان نشینی داشتن باغچه یکی از آرزوهای بیشتر افراد شده است. برای همین به مرور نگهداری گل و گیاه در آپارتمان هوادار پیدا کرد. اما انتخاب گیاهانی که بتوان در آپارتمان نگهداری کرد نیز اهمیت دارد. یکی از گل هایی که این روزها بین آپارتمان نشین ها هواداران بسیار دارد فیکوس لیراتا و بومی غرب آفریقاست.

این گیاه بسیار زیبا که با نگهداری مناسب و رسیدگی ارتفاع آن به چندمتر نیز می رسد، برگ هایی به شکل پنج ضلعی ویلون شکل با حاشیه مواج دارد. ارتفاع این گل در آپارتمان حد به بیش از 2 متر نیز می رسد به طوری که وقتی کنار آن بایستید از شما بلندتر خواهد بود. اندازه برگ های لیراتا 30 تا 50 سانتی متر است و درکل این گیاه با اندازه و قد بلندش فضای خانه را بسیار دلچسب می نماید. علاوه بر این برگ های بزرگ و پهن فیکوس لیراتا به تصفیه هوای خانه نیز یاری می نماید.

اگر در خانه حیوان خانگی و یا کودک خردسال دارید باید مراقب باشید، چون برگ های این گیاه سمی است.

  • ترفندهای تکثیر و نگهداری سانسوریا | گیاهی پرهوادار که به زبان مادرشوهر معروف است
  • طرز نگهداری و تکثیر آلوئه ورا | گیاه محبوب و پرهوادار برای زیبایی پوست و مو

دمای مورد احتیاج فیکوس

دمای میانه اتاق برای فیکوس لیراتا یعنی 16 تا 25 درجه مناسب است. این گیاه به هوایی با دمای ثابت احتیاجمند است و به نوسانات دمایی حساس است. دمای پایین هم باعث ریزش برگ ها می گردد. بهتر لیراتا را در معرض باد و وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید.

آبیاری فیکوس چگونه است؟

این گیاه عاشق رطوبت است. بنابراین خاک آن باید مرطوب باشد. به دلیل داشتن برگ های بزرگ و پهن اندازه تبخیر آب زیادی دارد، برای همین باید به اندازه کافی آن را آبیاری کنید. اما آبیاری بیش از حد نیز سبب پوسیدگی ریشه های آن می گردد. هر وقت خاک لیراتا تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شد آب بدهید. در کل آبیاری زیاد باعث زرد شدن و ریزش برگ ها می گردد. بعد از آبیاری هم آب اضافی را کاملا از زیر گلدانی آن خارج کنید. اگر به این گیاه کم آب بدهید هم برگ های آن قهوه ای می شوند و می ریزند.

نور مناسب فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا احتیاج به نور خوب و غیر مستقیم دارد، اما نباید آفتاب مستقیم به این گیاه بتابد، زیرا برگ ها آغاز به سوختن می نمایند. برترین مکان برای قرار دادن لیراتا نزدیک پنجره جنوبی است. هرچه نور بهتری داشته باشد گیاه سریع تر رشد می نماید. نور کم باعث ریزش برگ های لیراتا می گردد.

غبارپاشی و رطوبت

هفته ای یک برگ های لیراتا را با دستمال مرطوب و نرم به آرامی تمیز کنید تا گرد و غبار روی برگ های آن نماند. با این کار نور بهتری جذب می نماید. بعلاوه احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد، روزی 2 بار یک بار صبح و یک بار هم شب با آب بدون املاح مثل آب جوشیده سرد شده این گیاه را غبار پاشی کنید.

می توانید با روش درست کردن جزیره هم رطوبت گیاه را تامین کنید. به این صورت که در زیرگلدانی آب و سنگریزه بریزید و گلدان را روی آن قرار دهید به طوری که زیر گلدانی با گلدان در تماس مستقیم نباشد.

خاک فیکوس چیست؟

لیراتا هم مانند بسیاری ازگیاهان به خاکی با زهکش خوب احتیاج دارد. خاک مناسب این گیاه ترکیبی از پیت ماس و پرلیت دانه درشت است.

کود مورد احتیاج فیکوس

کود مناسب لیراتا کود سه بیست است. که بهتر است در زمان رشد گیاه در فصل بهار آن هم ماهی یکبار به آن داده گردد. زیاده روی در کوددهی نیز باعث سوختگی برگ ها می گردد.

نحوه قلمه زدن و شیوه تکثیر گیاه فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا را می توان با روش قلمه ساقه و برگ تکثیر کرد.

در روش قلمه ساقه در فصل بهار باید از پایانی ساقه قلمه هایی به طول 10-15 سانتی متر را که حداقل یک برگ و سه بند دارد از گیاه مادر جدا کنید. قلمه را به مدت 24 ساعت در سایه قرار دهید تا شیره آن خارج گردد. سپس قلمه ها را در ماسه شسته شده بکارید. بعد از 1-2 ماه مشاهده می کنید که قلمه ها ریشه دار شده اند. بعد از ریشه زایی به گلدان نو با خاک مناسب منتقل کنید.

اما در روش قلمه برگ، شما باید ابتدا برگ های نسبتا جوان را انتخاب کنید. از پایان آن ها را از گیاه جدا کنید و داخل خاک و یا آب قرار دهید تا ریشه دار شوند. سپس به گلدانی با خاک مناسب منتقل کنید.

مسائل فیکوس لیراتا را بشناسید

کنه

اگر برگ های فیکوس لیراتا زرد و سطح زیرین آن ها تار عنکبوتی دیدید نشانه داشتن کنه است که به خاطر هوای خشک محیط به گیاه حمله می نماید. برای پیشگیری از آن برگ ها را روزانه غبارپاشی کنید.

ظاهر شدن توده های پنبه ای سفید رنگ

دلیل ظاهر شدن توده های پنبه ای سفید رنگ روی فیکوس لیراتا حشره شپشک آرد آلود است که سبب زردشدن و ریزش برگ ها می گردد. این آفت را می توان با یاری تکه ای پنبه که آغشته به مایع صابون یا کمی الکل است، از روی گیاه برداشت. اما اگر اندازه آفت زیاد بود با استفاده از سموم حشره کش آفت ها را از بین ببرید.

منبع: همشهری آنلاین

به "ببینید ، گیاه آپارتمانی پرطرفدار که برگ هایش شبیه ویولون است ، طرز نگهداری و تکثیر فیکوس لیراتا ، مسائل فیکوس آفریقایی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببینید ، گیاه آپارتمانی پرطرفدار که برگ هایش شبیه ویولون است ، طرز نگهداری و تکثیر فیکوس لیراتا ، مسائل فیکوس آفریقایی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید