تراشی بر پیکره کریستالی حافظ برادر

به گزارش سرگرمی های محبوب، حافظ برادر به کارگردانی فریت کاراهان کارگردان ترک در جشنواره جهانی فیلم فجر به روی پرده می رود.

تراشی بر پیکره کریستالی حافظ برادر

به گزارش سرگرمی های محبوب، حافظ برادر، دومین فیلم بلند فریت کاراهان است که در بخش پانوراما در برلیناله 2021 برنده جایزه شد. این فیلم در خلق نگاهی واقع گرایانه، روایتی سهل و ممتنع و مضمونی انسانی، یادآور دورانی طلایی در تاریخ سینمای نوین ایران است.

کاراهان در کار با بازیگران کودک غیرحرفه ای در مرکز دنیایی سرکوبگرانه که آنان را احاطه نموده، به نتیجه ای باورپذیر و متقاعدکننده رسیده و بسکمک از منتقدان و یادداشت نویسان سینمایی را تحت تاثیر قرار داده است.

جی وایسبرگ در مجله ورایتی، فیلم را نقطه تلاقی الیور توییست با مرگ آقای لازارسکو دانسته و پرداخت روایتی که به شکل قابل ستایشی تاثیرگذار است را نقطه قوت فیلم برشمرده است.

وندی آیدی در مجله اسکرین نوشته است: دقت و تراش کریستال مانندی در طرح وجود دارد که با افشای هر لایه از تقصیر، جذاب تر می گردد.

اما شاید آنچه فیلم کاراهان را تا این حد تاثیرگذار جلوه می دهد، خارج از روایت، سرنوشت کودک حاضر در فیلم است. او احساس ناخوشی می نماید و در هر قدم، با گره گشایی از آنچه در مدرسه ای شبانه روزی (که بی شباهت به اردوگاه اسرای جنگی نیست) بر سر او آمده، با سرعتی بیشتر به سمت نیستی می رود.

شخصیت پردازی بچه ها و بازی های خویشتن دار آنان، فضاسازی فوق العاده در چشم اندازهای غمزده برفی و نوعی رویکرد نئورئالیستی در ساختار دیداری فیلم به حافظ برادر غنایی می بخشد که شاید در سینمای این روزهای ایران تا حد زیادی فراموش شده باشد.

در گروه سه نفره ای که تدوین فیلم را به عهده داشته اند، هایده صفی کمک - تدوینگر سینمای ایران - نیز حضور دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تراشی بر پیکره کریستالی حافظ برادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشی بر پیکره کریستالی حافظ برادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید