بخت&zwnjهای ایرانی گلدن&zwnjگلوب

به گزارش سرگرمی های محبوب، امسال 138 فیلم از 77 کشور واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) جوایز گلدن گلوب شناخته شده اند که از میان آن ها زنان در 36 فیلم کارگردانی یا کارگردانی مشترک را بر عهده داشته اند.

بخت&zwnjهای ایرانی گلدن&zwnjگلوب

خورشید

حدود دو ماه تا اعلام نامزد های جایزه معتبر گلدن گلوب زمان باقی است. در این دوره از رقابت های سینمایی این جایزه سه فیلم ایرانی نیز حاضر هستند. با توجه به شرایط کرونایی جهان، رقابت های گلدن گلوب نیز با تغییراتی در شیوه و زمان برگزاری روبه رو بوده است.

با این همه، گلدن گلوب همچنان یکی از مقدمات بزرگ اسکار است و فیلم های برنده این جایزه، بیشترین شانس را برای کسب تندیس اسکار هم دارند. اما افزون بر این، جایزه گلدن گلوب هم توانسته به عنوان یک جایزه مستقل اهمیت بسیاری در چند سال اخیر کسب کند.

این جایزه از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود برگزار می شود. این انجمن فهرست فیلم های ارسالی از سوی کشور ها برای شرکت در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان هفتاد و هشتمین دوره این جوایز سینمایی را اعلام کرد و سینمای ایران با سه فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی، دشت خاموش از احمد بهرامی و آن شب به کارگردانی کوروش اهری در این دوره حاضر خواهد بود.

سه فیلم ایرانی در گلدن گلوب

آثار سینمایی برای واجد شرایط شناخته شدن رقابت در این شاخه از جوایز گلدن گلوب باید حداقل دارای 51 درصد دیالوگ غیرانگلیسی باشند و آثار مستند و انیمیشن نیز بر خلاف جوایز اسکار، نمی توانند در این شاخه رقابت کنند.

به صورت معمول فیلم ها باید در 15 ماه گذشته در کشور مبدا اکران سینمایی شده باشند، اما امسال در سایه بحران جهانی کرونا تغییراتی در این باره اعمال شده است و بر این اساس فیلم ها در صورت اکران در هر کشوری (بدون محدویت به کشور مبدا) و در هر قالبی (سینما، سامانه های نمایش آنلاین، تلویزیون) واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان جوایز گلدن گلوب هستند و باید در فاصله زمانی اول اکتبر 2019 تا 28 فوریه 2021 (9 مهر 1398 تا 10 اسفند 1399) در یکی از این قالب ها اکران شده باشند.

دشت خاموش

خبرگزاری ایسنا در این باره نوشته است که بر خلاف جوایز سینمایی اسکار، تعداد کنندگان کشور ها به یک فیلم محدود نیست و کشور ها می توانند بیش از یک فیلم را به عنوان کننده خود در این جوایز به انجمن مطبوعات خارجی هالیوود معرفی کنند.

امسال 138 فیلم از 77 کشور واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) جوایز گلدن گلوب شناخته شده اند که از میان آن ها زنان در 36 فیلم کارگردانی یا کارگردانی مشترک را بر عهده داشته اند.

بخت های ایرانی گلدن گلوب

سینمای ایران نیز امسال سه فیلم خورشید، دشت خاموش و آن شب را برای رقابت در این جوایز برگزیده است که فیلم آن شب به عنوان محصول مشترک ایران و آمریکا در این رویداد حاضر خواهد بود.

فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی که کننده رسمی ایران در شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز است، اولین نمایش بین المللی خود را در بخش رقابتی هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد و در نهایت روح الله زمانی توانست جایزه مارچلو ماسترویانی ویژه بهترین بازیگران نوظهور جشنواره را از آن خود کند و اخیرا نیز جایزه بهترین فیلم هشتمین جشنواره اجیال دوحه در کشور قطر را به خود اختصاص داده است. اخیرا کمپانی Strand Releasing حق پخش فیلم خورشید را برای اکران در آمریکا کسب کرده است.

فیلم دشت خاموش نیز در اولین نمایش جهانی خود در هفتاد و هفتمین جشنواره ونیز رونمایی شد و توانست جایزه بهترین فیلم بخش افق های ونیز 2020 را کسب کند. این فیلم در جشنواره های اکنون خاورمیانه در فلورانس، وایادولید اسپانیا، توکیو، استکهلم و شب های سیاه تالین نیز حضور داشته است.

آن شب

آن شب به کارگردانی کوروش اهری و تهیه کنندگی محمد درمنش اولین فیلم مشترک ایران و آمریکا پس از سال 1979 است که پروانه نمایش در ایران را دریافت کرده است و شرکت آمریکایی آی اف سی میدنایت در نظر دارد فیلم آن شب را با بازی شهاب حسینی در ژانویه 2021 در آمریکای شمالی اکران کند.

این فیلم در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم های ژانر وحشت مولین دو ری اسپانیا پیروز به کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، فیلم نامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) شده است.

نامزد های نهایی هفتاد و هشتمین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب روز سوم فوریه (15 بهمن) اعلام خواهند شد و قرار است مراسم اعطای جوایز نیز روز 28 فوریه (10 اسفند) برگزار شود.

منبع: فرادید

به "بخت&zwnjهای ایرانی گلدن&zwnjگلوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخت&zwnjهای ایرانی گلدن&zwnjگلوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید