( تصویر) نخستین خیابان ایران که صاحب چراغ شد

به گزارش سرگرمی های محبوب، ناصرالدین شاه که در سفر به اروپا با صنعت برق آشنا شده بود، تصمیم گرفت ارگ خود را برق کشی کند. موضوع را با میرزا حسین خان سپهسالار در میان گذاشت که یکی از صدراعظم های او بود؛ چرا که می دانست او مردی نوگرا و تجددطلب است.

( تصویر) نخستین خیابان ایران که صاحب چراغ شد

به گزارش همشهری آنلاین، سپهسالار برای انجام این کار کارخانه ای در خیابان امیرکبیر فعلی راه اندازی کرد که با زغال سنگ کار می کرد. گاز کاربیت از این کارخانه و لوله هایی که به سمت ارگ سلطنتی کشیده شد، فانوس های باغ اندرونی را روشن می کرد.

در کنار آن، روشنایی خیابان های ناصریه (ناصرخسرو فعلی)، لاله زار و باب همایون هم از این طریق تأمین شد. مردم با شنیدن این خبر، برای تماشا شب های روشن این خیابان ها به مرکز شهر رفتند و این خیابان را چراغ گاز نامیدند.

البته عده ای از مردم آغاز به تخریب لوله های کارخانه و شکستن چراغ خیابان ها کردند چون بر سر زبان ها افتاده بود که برق، کار شیطان است و باید از آن دوری نمایند! عده ای هم معتقد بودند نباید به صنعت فرنگ اعتماد کرد. کم کم کارخانه از کار افتاد و خیابان های چراغ دار هم مثل قبل تاریک شدند.

با روی کار آمدن مظفرالدین شاه قاجار بر مسند قدرت، بازرگان و سرمایه دار خوش نامی به نام امین الضرب به فکر استفاده از تجهیزات روز برای برق کشی خیابان ها افتاد. برای انجام این کار به روسیه رفت و تجهیزات موردنیاز را به قیمت 500تومان خرید. سپس کارخانه را شهریور سال1258 راه انداخت که توان فراوری 400کیلو وات نیرو داشت و با نفت کار می کرد.

به همین علت به او لقب پدر برق ایران و بانی صنعت برق ایران داده اند. این گونه بود که کارخانه او نخستین کارخانه برق ایران شد و خیابان چراغ گاز هم تغییر نام داد و به چراغ برق معروف شد.

منبع: فرارو

به "( تصویر) نخستین خیابان ایران که صاحب چراغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "( تصویر) نخستین خیابان ایران که صاحب چراغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید