ضیاء موحد: دربارۀ سایه اغراق نموده اند

به گزارش سرگرمی های محبوب، ضیاء موحد با اشاره به این که در زمان حیات سایه دربارۀ او اغراق شده است، می گوید که او غزل های حافظ و سعدی را تقلید نموده و حتی به اندازۀ سیمین بهبهانی یا رهی معیری هم غزل سرای خوبی نیست.

ضیاء موحد: دربارۀ سایه اغراق نموده اند

این شاعر و پژوهشگر ادبی در گفت وگو با ایسنا دربارۀ ویژگی های شعر امیرهوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه) و در پی درگذشت این چهرۀ فقید ادبیات فارسی اعلام کرد: ایشان غزل های سعدی و بیشتر حافظ را با همان بیان و فضای سنتی تقلید نموده است. البته تا وقتی کسی حوزه های سنتی شاعران ما را نداند و نشناسد، متوجه نمی گردد که اهمیت ایشان در این حوزه چیست.

او اضافه کرد: در حوزۀ غزل سرایان سنتی هم مرحوم سایه، غزل سرای خوبی بود، اما نه به خوبی خانم بهبهانی یا حتی رهی معیری. به خصوص، گمان می کنم در حق خانم بهبهانی ظلم شده است، چون وقتی کتاب شعر خانم بهبهانی را ملاحظه می کنید، به نحوی سرنوشت تاریخی جامعۀ ماست و تمام مسائل جامعۀ ما در آن منعکس شده است ولی در شعرهای سایه چنین چیزی نیست.

موحد در توصیف غزل های ابتهاج اظهار کرد: مثل اینکه یک نفر در انجمن های قدیمی در حال غزل سرایی است و عجیب است که با همه ارادتی که به شهریار دارد، حتی به اندازۀ شهریار هم به مسائل اجتماعی توجه ننموده است. البته من اصلا کاری به مسائل اجتماعی ندارم. محتوای شعر او، هر چه هست، هست. در مورد سبک و سخنش، باید گفت که کاملاً قدیمی است.

این شاعر پیشکسوت باور دارد که شعر سایه برای نسل جوان ما جذبه ای ندارد و گفت: شعر آقای سایه، شعر امروز نیست. در زمان حیات او دربارۀ او زیاد اغراق کردند؛ چنان اغراق کردند که گویی در ایران غزل سرایی بهتر از او وجود نداشته است. اما آثاری که از ایشان به جای مانده، آثار قابل توجهی نیست؛ در حوزۀ شعر نو که اصلا.

ضیاء موحد در خاتمه اعلام کرد: آن چنان که هواداران ایشان دارند سعی می نمایند سایه را شاعر شعر نو به حساب بیاورند، نیست. شعر نویی که ایشان گفته، از ضعیف ترین شعرهای نویی است که یک نفر می تواند بگوید. در مجموع، چند غزل خوب هم دارد که البته در همان فضای سنتی است.

منبع: فرارو

به "ضیاء موحد: دربارۀ سایه اغراق نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضیاء موحد: دربارۀ سایه اغراق نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید