اطلاعاتتان را درباره درد محک بزنید

به گزارش سرگرمی های محبوب، 1. غلط: در برخی موارد، درد چیز خوبی است. شما را از وجود یک اتفاق بد و نادرست در بدن مطلع می نماید. مثلا وقتی دستان می سوزد و باعث می گردد به علت این سوزش و درد قبل از اینکه ظرف داغ را بردارید و آسیب بیشتر بگردد دستتان را به سرعت بکشید. اما درد دایم هیچ سودی برای شما ندارد. این درد باعث اذیت شما می گردد و

اطلاعاتتان را درباره درد محک بزنید

اطلاعاتتان را درباره درد محک بزنید

پرسشنامه درد

1- درد برای شما خوب است. باعث قوی شدن شما می گردد و شخصیت تان را محکم می نماید.

صحیح غلط

2- درد همواره به این معنی است که بخشی از بدن شما از نظر جسمی آسیب دیده است.

صحیح غلط

3- درد جزیی از پیری و نوعی بیماری جدی همچون سرطان است.

صحیح غلط

4- افزایش درد به معنی آن است که بیماری تان در حال بدتر شدن است.

صحیح غلط

5- اعتیاد به داروهای مخدر- مثل مرفین- شایع است.

صحیح غلط

6- مخدرها تنها به صورت تزریقی تجویز می شوند.

صحیح غلط

7- در صورتی شما آغاز به مصرف داروهای تسکین نماینده درد کردید، هر زمان که بدنتان دیگر به آن داروها پاسخ نداد دیگر در بدن تاثیری ندارد.

صحیح غلط

8- دوز یا مقدار داروی مخدر همواره باید بالا برود نه پایین.

صحیح غلط

9- مرفین تنها به افرادی داده می گردد که در حال مرگ هستند.

صحیح غلط

10- پزشک قادر نیست بیماری و درد را در یک زمان مداوا کند. در صورتی که کنترل درد بخش مهمی در درمان شما باشد، او برای کنترل و درمان شما اقدام می نماید.

صحیح غلط

پاسخ ها

1. غلط: در بعضی موارد، درد چیز خوبی است. شما را از وجود یک اتفاق بد و نادرست در بدن مطلع می نماید. مثلا وقتی دستان می سوزد و باعث می گردد به دلیل این سوزش و درد قبل از اینکه ظرف داغ را بردارید و آسیب بیشتر بگردد دستتان را به سرعت بکشید. اما درد دایم هیچ سودی برای شما ندارد. این درد باعث اذیت شما می گردد و فعالیت هایتان را مختل می نماید، باعث عدم انجام فعالیت های دلخوا هتان می گردد و شما را خسته و افسرده می نماید. درد مداوم نه تنها باعث قوی تر شدن شما نمی گردد بلکه به تدریج شما را ضعیف و ناتوان می نماید.

2. غلط: همه دردها معمولا نشان دهنده آسیب و بیماری نیست. خیلی از مردم تصور می نمایند اگر دچار درد هستند حتما دچار یک بیماری خاص و غیرطبیعی شده اند و بعضی ها هم تصور می نمایند که اگر یک حالت غیرطبیعی ایجاد شده باشد خیلی آسان قابل درمان است اما همواره درست نیست. معین دلیل دردهای مزمن آسان نیست آسیب های جسمی ممکن است همراه با درد باشد و یا نباشد و یا ممکن است فرد آنها را احساس کند و یا آنها را احساس نکند. بنابراین همواره وجود درد نشان دهنده آسیب جدی نیست.

3. غلط: همانطورکه سن افراد بالا می رود و پیر می شوند دردشان بیشتر می گردد اما همواره پیری با درد همراه نیست. درد در بعضی از بیماری ها شایع است. با توجه به سن شما و شرایط جسمانی در صورتی که درد دارید باید با پزشک خود مشورت کنید. کنترل درد به شما یاری می نماید که بهتر بتوانید به فعالیت های روزمره زندگی تان بپردازید و به سایر درمان ها پاسخ مناسب دهید.

4. غلط: درد به دلایل مختلف ممکن است بدتر گردد اما همواره یک دلیل مهم برای پیشرفت بیماری و وخیم شدن حال بیمار نیست. اما مهم است که با تغییر شدت درد در پی معاینات پزشکی بود.

5. غلط: وقتی داروهای مخدر صحیح مصرف شوند، می توانند در کنترل درد موثر باشند. اگر چه این درست است که در درازمدت شما احتیاج به مقدار داروی بیشتر و یاداوری دیگری برای کاهش درد دارید اما این تحمل دارویی نشان دهنده این نیست که به آن دارو معتاد شده اید. به همین ترتیب، وابستگی جسمی به این معنی است که شما دچار علایم محرومیت از دارویی شده اید که به مدت طولانی به طور منظم دریافت نموده اید و اکنون از آن محروم مانده اید و این با اعتیاد فرق دارد.

اعتیاد به این صورت تعریف می گردد، وابستگی و وسواس به دریافت دارو در برابر توصیه های پزشکی و بی توجهی به اینکه مصرف این دارو اثرات مضری روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شما دارد.

6.غلط: خیلی از افرادی که از داروهای مخدر استفاده می نمایند برای تسکین درد تحت دستور پزشک خود هرگز معتاد نمی شوند.

7. غلط: داروهای مخدر در انواع مختلف وجود دارند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره نمود:

قرص، کپسول و مایع

اسپری های بینی

تزریقی

پچ های پوستی که روی پوست قرار می گیرند و از راه انتشار به سلول های پوستی دارو به بدن منتقل می گردد.

8. غلط: تحمل به داروهای کاهنده درد معمولا شایع است و این به معنی آن است که شما برای تسکین همان درد به مقدار بالاتری از دارو احتیاج دارید. در بعضی موارد، تحمل درد نسبت به عوارض جانبی داروها بهتر است چرا که ممکن است بدن شما به دارو عادت کند.

مقدار داروهایی مثل مرفین و سایر مخدرها می توانند به تدریج اگر لازم شد افزایش پیدا نمایند اما در بعضی موارد افزایش تحمل دارو ممکن است نشانه ای از این باشد که این دارو برای یک مشکل و بیماری مناسب نیست.

9. غلط: هنگامی که درد شما به طور موثر تحت کنترل در آمد به مدت چند روز، دوز یا مقدار داروی مخدر اغلب باید کاهش پیدا کند بدون اینکه درد بهبود پیدا نموده باشد. این یکی از راه های درمان درد مزمن و شدید است.

10. غلط: خیلی از افراد به طور اشتباه تصور می نمایند که بین مرفین و انتهای زندگی یعنی همان مرگ ارتباط وجود دارد. این عقیده را خیلی ها دارند اما اشتباه است. افزایش دوز مرفین تنها راه تسکین دردهای شدید است.

البته مرفین برای بسیاری از افرادی که بیماری شان در مرحله انتهایی است و ممکن است در اثر آن بمیرند استفاده می گردد اما مرفین برای بیماری های دردناکی هم که تهدیدنماینده زندگی نیستند هم استفاده می گردد. مثلا برای کاهش درد بعد از جراحی استفاده از مرفین شایع است.

غلط: اگر این درست بود پس خیلی ها نزد پزشک نمی رفتند و این نوعی بی اعتمادی به پزشکان بود.

پزشکان هیچ وقت بین درمان درد و درمان بیماری یکی را انتخاب نمی نمایند و در واقع درمان بیماری و آنالیز و کنترل دلیل درد جزو راهکارهای درمانی محسوب می گردد و با هم ارتباط دارند و هر دو سبب بهبود کیفیت زندگی بیمار می شوند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "اطلاعاتتان را درباره درد محک بزنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعاتتان را درباره درد محک بزنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید