بازی های برگرفته از ادبیات کهن فارسی رونمایی شد

به گزارش سرگرمی های محبوب ، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این بازی ها که مناسب بچه ها و نوجوانان هفت سال به بالاست، از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی همچون مثنوی معنوی مولانا، منطق الطیر عطار نیشابوری، کلیله و دمنه و تاریخ بیهقی و همچنین ادبیات معاصر شامل آثار نیما یوشیج و حبیب یغمایی اقتباس شده است.

بازی های برگرفته از ادبیات کهن فارسی رونمایی شد

بر اساس این خبر، طراحی این بازی ها با الهام و اقتباس از داستان های ادبیات فارسی به سفارش مرکز سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در سال 1397 آغاز شد. در همین ارتباط نشست های هم اندیشی با حضور طراحان ایرانی بازی و اسباب بازی و متخصصان حوزه ادبیات فارسی تشکیل و دست آورد این پروژه تا به امروز 10 بازی رومیزی و کارتی شده است.

بر همین اساس، بازی کارتی سیمرغ با اقتباس از منطق الطیر و بر اساس داستان سیمرغ عطار نیشابوری با طراحی آیدین مهدیزاده تهرانی، گنجیشکک اشی مشی با اقتباس از ادبیات فولکور استان فارس و بر اساس داستان گنجشکک اشی مشی و مار و مارگیر با اقتباس از منطق الطیر و بر اساس داستان مار و مارگیر هر دو با طراحی علی شیرکرمی، شغال هفت رنگ با اقتباس از مثنوی معنوی و بر اساس داستان شغال هفت رنگ با طراحی احسان عبدی، طوطی و بقال با اقتباس از مثنوی معنوی و بر اساس داستان طوطی و بقال با طراحی عماد ارغند و پازل کارتی آهو و پرنده ها با اقتباس از آثار نیما یوشیج و بر اساس داستان آهو و پرنده ها با طراحی شادی عظیمی از جمله آثار کارت بازی ها هستند.

همچنین بازی های مهره و صفحه گوهر شب چراغ با اقتباس از مثنوی معنوی و بر اساس داستان گوهر شب چراغ با طراحی مهنام منفرد، روباه و زاغ با اقتباس از دیوار اشعار حبیب یغمایی و بر اساس داستان روباه و زاغ با طراحی شهاب محسنین، زاهد و دزدان با اقتباس از کلیله و دمنه و بر اساس داستان زاهد و گوسفند با طراحی فرحناز ورنان و ایاز و یاران با اقتباس از تاریخ بیهقی و بر اساس داستان سلطان محمود و ایاز با طراحی عماد ارغند نیز از دیگر آثاری است که رونمایی شد.

مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های رایانه ای کانون پرورش فکری در باره ضرورت بهره گیری از متون و ادبیات کهن در طراحی اسباب بازی و سرگرمی گفت: هدف از انجام این پروژه، آشنایی بچه ها و نوجوانان با ادبیات، هنر و پاس داشت میراث کهن ایران زمین، زنده نگه داشتن ادبیات ملی و بومی و بسترسازی برای فعالیت های تحقیقی و پژوهشی است.

محسن حموله ضمن دعوت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران برای فعالیت در این حوزه گفت: کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در سال های گذشته برای معرفی طراحان و ایده پردازان در حوزه اسباب بازی فعالیت هایی را با برگزاری نشست های تخصصی و رویداد ملی ایده آزاد آغاز کرده است که پیش بینی می شود قابلیت ها و استعدادهای نسل جوان نوپرداز بیش از گذشته شناسایی و معرفی شود.

این محصولات با هدف رونق تولید کالای ایرانی و حضور در بازارهای بازی و اسباب بازی با مشارکت و همکاری سازمان ها و نهادهای علاقه مند در سال جهش تولید رونمایی می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "بازی های برگرفته از ادبیات کهن فارسی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های برگرفته از ادبیات کهن فارسی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید