تکنیک های مراقبتی برای ملکه برفی

به گزارش سرگرمی های محبوب، یکی از شایع ترین مشکلاتی که بیماران با آمدن سرما با آن مراجعه می شوند خشکی بیش از حد پوست است که درنهایت به اگزمای پوستی منتهی می گردد. با بروز سرما و استفاده از وسایل گرما زا رطوبت پوست کاهش پیدا می نماید و

تکنیک های مراقبتی برای ملکه برفی

نویسنده: دکتر بهروز باریک بین

1- نگهداری از دستان

یکی از شایع ترین مسائلی که بیماران با آمدن سرما با آن مراجعه می شوند خشکی بیش از حد پوست است که درنهایت به اگزمای پوستی منتهی می گردد. با بروز سرما و استفاده از وسایل گرما زا رطوبت پوست کاهش پیدا می نماید و نهایتاً به خشکی، خارش و ترک خوردن پوست می انجامد. این مسئله به خصوص در افرادی که زمینه آلرژی دارند شایع تر است، یعنی اگر فردی زمینه ای از آسم تنفسی یا رینیت آلرژیک داشته باشد در این صورت بیشتر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود. چنین افرادی در فصل سرما دچار قرمزی پوست به همراه خارش در بعضی از نواحی بدن می شوند و با استفاده از یکسری عوامل تحریک نماینده، این علائم در آن ها وخیم تر خواهد شد. در پی مسائل پوستی و اگزماهایی که در فصل سرما برای گروهی از افراد به وجود می آید، دسته ای از عادت ها و رفتارها این شرایط را تشدید می نمایند.

برای مثال بعضی افراد به واسطه شغل شان بیش از حد دست های شان را می شویند. مثلاً خانم های پرستاری که از بیماران مراقبت می نمایند و باید دستان شان به طور مرتب شسته گردد یا کسانی که شیرینی پز یا نانوا هستند و همین طور جراحان که به واسطه شغل شان مرتب مشغول شست و شوی دستان شان با مواد شوینده هستند بیش از دیگران مستعد خشکی پوستند.

2- زمان استفاده از مرطوب نماینده

بهتر است بعد از اینکه پوست تان را شست و شو دادید و در حالی که پوست هنوز رطوبت خود را حفظ نموده در پی استفاده از آب و مایع شوینده یک مرطوب نماینده مناسب را روی پوست تان بمالید. مرطوب نماینده های فراوانی در بازار وجود دارند، بهتر است کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی دارند از ملایم ترین مرطوب نماینده استفاده نمایند. می توانیم بگوییم برترین چرب نماینده و مرطوب نماینده وازلین است، چون این ماده هم خشکی را به خوبی از بین می برد و هم مانع تبخیر رطوبتی که پوست در پی شست و شو جذب نموده می گردد. علاوه بر این بدون رنگ و بو است و با این خصوصیات احتمال آلرژی افراد به وازلین تقریباً در حد صفر است. به افرادی که زمینه آلرژی آتوپیک یا اگزمای سرشتی دارند توصیه می کنیم در پی شست و شو از این چرب نماینده عالی استفاده نمایند در درجه بعد افراد می توانند از اوسرین به اسم چرب و مرطوب نماینده بسیار خوب استفاده نمایند؛ مقدار روغنی شدن پوست در پی مصرف اوسرین نسبت به وازلین کمتر است. همان طور که گفتیم مرطوب نماینده های فراوانی در بازار وجود دارد اما به طور کلی این مواد به 2 دسته کرم و پماد تقسیم می شوند؛ پمادها چربی بیشتری نسبت به آب دارند، آب گروه کرم ها قابل توجه تر است و بیشتر رطوبت را می رساند و کمتر به اسم چرب نماینده استفاده می گردد به همین خاطر مصرف نمایندگان کرم ها را بیشتر ترجیح می دهند، چون احساس چرب بودن و برق زدن پوست در پی استفاده از آن خیلی کمتر است ولی باید این مسئله را در نظربگیرید که کرم ها هم معایبی دارند.

3- صابون های زمستانی

یکی از ساده ترین راهکارهایی که می توان برای حل خشکی پوست در فصل سرما به کاربرد، انتخاب نوع شوینده هاست. توصیه می کنیم تا در این فصل از صابون های ملایم مانند صابون های کرم دار یا گلیسرینه بهره ببرید تا پوست تان خشک نگردد، بنابراین صابونی که برای هوای سرد انتخاب می کنید باید ملایم تر از فصل های دیگر باشد شوینده های غیر صابونی هم گزینه بسیار مناسبی برای شست و شوی صورت هستند، چون این شوینده ها اثر پاک نمایندگی متعادل تری نسبت به شوینده های معمولی دارند رطوبت پوست را حفظ می نمایند و از خشک شدن آن جلوگیری می نمایند. برترین کاری که می توانید بعد از شستن پوست تان انجام دهید، استفاده از یک مرطوب نماینده مناسب است.

4- ضد آفتاب حتی در زمستان

این اشتباه شایعی است که خیلی از خانم ها فکر می نمایند چون در فصل پاییز و زمستان نور آفتاب مستقیم نیست، اشعه فرا بنفش هم وجود نخواهد داشت. باید بدانید آفتاب فصل سرما هم مانند آفتاب تابستان برای پوست تان زیانبار است. دراین فصل شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از افراد از کرم ضد آفتاب استفاده نمی نمایند به این دلیل که فکر می نمایند دیگر نور مستقیم آفتاب وجود ندارد، به همین خاطر دچار صدمات مختلف پوستی ناشی از آفتاب می شوند. ما توصیه می کنیم در این فصل هم مانند بهار و تابستان از کرم های ضد آفتاب بهره ببرید و بهتر است 20 دقیقه قبل از این که از منزل یا فضای تعیین خارج شوید، ضد آفتاب را به آن نواحی که در معرض نور خورشید هستند مانند صورت، گوش، پشت دست و گردن بزنید و هر 2 تا 3 ساعت آن را تمدید کنید تا بتوانید حداکثر حفاظت در برابر اشعه فرابنفش نور خورشید را از پوست تان به عمل آورید و این را بدانید که حتی در هوای ابری هم باید از کرم ضد آفتاب بهره ببرید.

5. از شامپو بچه بهره ببرید

باید بدانید که خشکی مو هم می تواند مثل خشکی پوست به وجود آید و این مسئله منجر به شنمایندگی بیش از حد و ایجاد موخره می گردد. برای پیشگیری از این ناراحتی به خانم ها توصیه می کنیم تا از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه یا شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و خشک و نهایتاً از نرم نماینده و چرب نماینده هایی مثل روغن زیتون، نارگیل و کرچک که همگی می توانند مانع خشک شدن بیش از حد مو، ایجاد موخوره و شنمایندگی آن شوند، استفاده نمایند تا رطوبت مناسب را به موهای شان برگردانند. علاوه بر این ها خانم ها می توانند از سرم های مو هم برای برطرف خشکی و حفظ رطوبت مو استفاده نمایند. توصیه می کنیم در پی استحمام، انتهای موهای شان را به سرم آغشته نمایند تا مانع خشکی آن ها شوند.

6- لاک نزنید

یکی از عواملی که باعث بروز ناراحتی هایی در ناخن می گردد استفاده از لاک ناخن و در پی آن مصرف استون یا هر نوع پاک نماینده دیگر است که منجر به خشکی بیش از حد پوست اطراف ناخن و شنمایندگی آن می گردد. خانم ها می توانند برای جلوگیری از این مسئله کمتر از لاک ناخن استفاده نمایند. تقویت نماینده و سفت نماینده هایی که در بازار برای تقویت ناخن موجود است به نوعی از خشکی بیش از حد ناخن جلوگیری می نماید و کاری می نماید تا در برابر رطوبت بیش از حد هم مقاوم گردد، در واقع این مواد همان کاری را که وازلین انجام می دهد می نماید و خانم هایی که دچار شنمایندگی وترک خوردن ناخن می شوند، می توانند از لاک و محافظ های ناخن استفاده نمایند یا کمی از وازلین به دستان شان بمالند و ناخن های شان را چرب نمایند چون این حرکت همان کار تقویت نماینده ها را انجام می دهد.

7- لیف و کیسه ممنوع!

باید بدانید مواد افزونی که به کرم ها اضافه می شوند، می توانند عامل اگزمای پوستی یا تماسی شوند و برای خانم هایی که مرتباً برای مرطوب کردن بدن شان از آن ها استفاده می نمایند دردسر ساز باشند و از طرفی عطر و اسانس هایی که به کرم ها اضافه می شوند تا به مصرف نماینده احساس بهتری دست دهد، در واقع یک نوع آروماتراپی است و باعث جذب مصرف نماینده به استفاده بیشتر از کرم می شوند. این خود یکی از مهم ترین و شایع ترین عواملی است که باعث ایجاد آلرژی پوستی می گردد. کسانی که از خشکی پوست در این فصل رنج می برند بهتر است مقدار شست و شوی خود را به حداقل برسانند، بنابراین افراد چه در خصوص شستن دست، صورت یا دوش گرفتن و حمام کردن در هوای سرد باید مراقب باشند و تعداد دفعات را کاهش دهند. در این میان می توانیم به افراد مسن اشاره کنیم که به واسطه سن شان نسبت به زمان جوانی، پوست خشک تری دارند و در فصل سرما این خشکی افزون خواهد شد واگر بخواهند طبق گذشته به استحمام خود ادامه دهند، ممکن است دچار خشکی بیش از حد، خارش و در پی آن اگزمای پوستی شوند. بنابراین به این افراد و بعلاوه کسانی که پوست های حساس دارند توصیه می کنیم هفته ای یک یا دو بار بیشتر به حمام نروند. افرادی که پوست خشک و حساس دارند نباید به هیچ اسم از لیف و کیسه استفاده نمایند زیرا باعث تحریک بیش از حد پوست بدن می شوند و به دلیل حساس بودن پوست صدمات زیانباری به آن وارد می گردد. ضمناً همان طور که اشاره کردیم، این افراد باید از صابون های گلیسرینه یا کرم دار یا شوینده های غیر صابونی استفاده نمایند تا خشکی پوست تان تشدید نگردد و رطوبتی که در حمام جذب پوست می گردد از بین نرود.

منبع مقاله :

نشریه زیبایی سالم، سال هفتم، اول و پانزدهم دی ماه 1393

منبع: راسخون

به "تکنیک های مراقبتی برای ملکه برفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های مراقبتی برای ملکه برفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید