خبرنگاران دبیر جشنواره فیلم فجر منصوب شد

به گزارش سرگرمی های محبوب، تهران- خبرنگاران- رئیس سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی سید محمد مهدی طباطبایی نژاد را به عنوان دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر منصوب کرد.

خبرنگاران دبیر جشنواره فیلم فجر منصوب شد

به گزارش عصر چهارشنبه گروه فرهنگی سرگرمی های محبوب از سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در حکم حسین انتظامی خطاب به دبیر جدید جشنواره فیلم فجر آمده است: ضمن قدردانی از تلاش های پیروز و ارزشمندتان در معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان و تعامل شایسته با سینماگران، بدینوسیله به دبیری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر منصوب می شوید.

امیدوارم با استعانت از درگاه احدیت و با همکاری فعالان سینمایی کشور که نقش اصلی در پیشبرد و تحقق اهداف فرهنگی، هنری در حوزه سینما را به عهده دارند زمینه اجرای ایده های نو و خلاقانه را بویژه در شرایط زیست کرونایی فراهم سازید و در انجام وظایف محوله موید باشید.

حسین انتظامی همچنین در حکمی جداگانه، طباطبایی نژاد را به سمت مشاور رییس سازمان سینمایی منصوب کرد.

رییس سازمان سینمایی از خدمات ابراهیم داروغه زاده که در سه دوره گذشته جشنواره فیلم فجر مسئولیت دبیری را عهده دار بود قدردانی و برای وی در حوزه تهیه کنندگی سینما آرزوی پیروزیت کرد.

جشنواره فیلم فجر در یک نگاه

جشنوارهٔ فیلم فجر مهمترین جشنوارهٔ سینمایی ایران است که از سال 1361 تا به امروز معمولاً در میانه بهمن ماه هر سال در تهران برگزار می شود. تا به امروز 38 دوره از این جشنواره برگزار شده است که آخرین آن در سال 1398 بود. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

جشنواره فیلم فجر، جایگزینی برای جشنواره بین المللی فیلم تهران بود که تا پیش از انقلاب 1357 ایران، در ایران برگزار می شد و در آن فیلم های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین المللی رقابت می کردند.

نخستین دوره جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن سال 1361 به دبیری حسین وخشوری برگزار شد.

اولین ویژه نامه برای جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه 1365 توسط ماهنامه سینمایی فیلم منتشر شد و این فرایند تا به امروز ادامه دارد.

جشنواره فجر تا سال 1374 فقط به تولیدات سالانهٔ سینمای ایران می پرداخت. از سال 1374 جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین الملل به بررسی فیلم هایی از سینمای جهان می پردازد. در بخش های رقابتی این جشنواره، شرکت کنندگان برای کسب جایزهٔ مخصوص که سیمرغ بلورین نام دارد با هم رقابت می کنند. دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره می باشند. طی سالیان اخیر مسابقه های سینمای مستند، فیلم کوتاه و مسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز به بخش های سینمای ایران اضافه شده است. در ابتدای جشنواره آیین بزرگداشت یک هنرمند برگزار می شود و در خاتمه هم جوایز ویژه و مردمی به فیلم انتخاب شده با رای مردم داده می شود.

در سال 1393 بخش بین الملل جشنواره جدا شده و به صورت جداگانه برگزار می شود.

آمار جالب توجه جشنواره فیلم فجر

حسین عابدینی جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول مرد را گرفته است. او به خاطر بازی در فیلم باران در 20 سالگی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد دوره نوزدهم (1379) را گرفت.

علی نصیریان در سن 84 سالگی برای بازی در فیلم مسخره باز سیمرغ گرفت و مسن ترین برنده این جایزه است، بعد از او رقیه چهره آزاد در 81 سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ گرفته و دومین شخص مسن برنده این جایزه است.

از دوره سوم 1363 تا دوره ششم 1366 سن تمامی برندگان سیمرغ بالای 40 سال بوده است.

مهدی اسدی در 12 سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم 1364 جوانترین بازیگری باشد که تا به امروز روی سن رفته است.

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در 28 سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال1362 سیمرغ گرفت.

از دورهٔ شانزدهم 1376 تا بیست و سوم 1383 حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته است.

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز و هوتن شکیبا و الناز شاکردوست در فیلم شبی که ماه کامل شد تنها دو زوج سینمایی می باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده اند.

پرویز پرستویی تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره های 24 و 23) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم های بید مجنون و به نام پدر بدست آورد.

سید علی قائم مقامی تنها مدیر تولید سینما است که در جشنواره بین المللی فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، وی در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای مدیریت تولید فیلم های چ و رستاخیز جایزه گرفته است.

برای اولین بار و به طور مشترک طراحی پوسترهای جشنواره بیست و ششم فیلم فجر را دو تن از هنرمندان نقاش و گرافیست به نام های الهام عیوضی و میراندا انصاری انجام داده اند.

رکورد داران جشنواره فیلم فجر

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به هنرمندان رکورد دار جشنواره فیلم فجر

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم: ابراهیم حاتمی کیا 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین کارگردانی: مجید مجیدی 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین فیلمبرداری: محمود کلاری 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین تدوین: بهرام دهقانی 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین صداگذاری: محمدرضا دلپاک 10 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین موسیقی: مجید انتظامی، محمدرضا علیقلی و حسین علیزاده هر کدام 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین طراح صحنه و لباس: امیر اثباتی و ایرج رامین فر هر کدام 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین طراح چهره پردازی: عبدالله اسکندری و سعید ملکان هر کدام 6 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین جلوه های ویژه: محسن روزبهانی 9 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن: فاطمه معتمد آریا، لیلا حاتمی، پروانه معصومی، هدیه تهرانی، باران کوثری، هنگامه قاضیانی و مریلا زارعی هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد: پرویز پرستویی 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل زن: نیکو خردمند، فاطمه معتمد آریا، مهتاب نصیرپور ، شبنم مقدمی و سحر دولتشاهی هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل مرد: سعید پورصمیمی 3 بار

رکورد سیمرغ بلورین بهترین عکس: جواد جلالی 3 بار

رکورد بیشترین جایزه ویژه هیئت داوران: عباس کیارستمی و هومن سیدی هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: ابراهیم حاتمی کیا ، کمال تبریزی و اصغر فرهادی هر کدام 3 بار

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دبیر جشنواره فیلم فجر منصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دبیر جشنواره فیلم فجر منصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید