سامسونگ وجود نقص امنیتی در گوشی هایش را تایید کرد

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، شرکت سامسونگ 6 سال آسیب پذیری بحرانی را در گوشی های خود تایید کرد.

سامسونگ وجود نقص امنیتی در گوشی هایش را تایید کرد

ماتئوس ژورژیک (Mateusz Jurczyk) از محققان امنیتی تیمProject Zero گوگل می گوید: از نقص Qmage می توان در یک سناریوی zero-click و بدون هیچ گونه تعامل کاربر سوءاستفاده کرد.

سیستم عامل اندروید سامسونگ تمام تصاویر ارسال شده به یک دستگاه را بدون اطلاع کاربر به کتابخانه Skia برای پردازش - مانند فرایند تولید پیش نمایش های تصاویر - هدایت می کند.

این محقق امنیتی روشی برای بهره برداری از کتابخانه گرافیکی اندروید (Skia) کشف کرد در زمانی که تصاویر Qmage ارسال شده به یک دستگاه، مدیریت می شود.

تمامی گوشی های هوشمند سامسونگ منتشر شده از اواخر سال 2014 این فرمت را پشتیبانی می کنند.

پایگاه اینترنتی ZDNet نوشته است: (Mateusz Jurczyk) یک نسخه اثبات مفهومی (POC) را با سوءاستفاده از این نقص در برابر برنامه پیام های سامسونگ ایجاد کرد که در همه گوشی های سامسونگ وجود دارد و فرآیند بررسی پیام های SMS و MMS توسط آن انجام می شود.

Jurczyk می گوید: با ارسال پیام های مکرر پیام چند رسانه ای (MMS) به یک گوشی سامسونگ از این نقص سوءاستفاده شده است. هر پیام سعی داشت موقعیت کتابخانه Skia را در حافظه تلفن اندرویدی حدس بزند، که این کار برای دور زدن ویژگی امنیتی ASLR اندروید اجرا شده است.

Jurczyk می گوید که این کار منجر به اجرای کد مهاجم روی گوشی می شود.

این محقق گوگل می گوید: این نوع حمله به طور متوسط حدود 100 دقیقه طول می کشد و به حدود 50 تا 300 پیام MMS نیاز دارد.

به گفته Jurczyk ، اگرچه ممکن است این حمله پر سروصدا به نظر برسد، اما مهاجم می تواند با روشی بدون هشدار به کاربر، حمله را انجام دهد.

علاوه بر این، این محقق می گوید اگرچه مهاجم سوءاستفاده از نقص Qmage را از طریق سایر روش های غیر از MMS و برنامه پیام های سامسونگ آزمایش نکرده است، اما از نظر تئوریک بهره برداری با هر برنامه اجرا شده روی گوشی سامسونگ که بتواند تصاویر Qmage را از یک مهاجم از راه دور دریافت کند، امکان پذیر است.

این محقق در ماه فوریه آسیب پذیری را کشف کرد و این موضوع را به سامسونگ گزارش داد. شرکت سامسونگ در بروزرسانی های امنیتی خود در ماه می 2020 این نقص را برطرف کرده است.

کارشناسان معاونت بررسی مرکز افتا نیز می گویند: به نظر نمی رسد که سایر تلفن های هوشمند تحت تأثیر این آسیب پذیری قرار گرفته باشند، زیرا فقط سامسونگ برای پشتیبانی از فرمت تصویر سفارشی Qmage که کمپانی Quramsoft کره جنوبی آن را ساخته، سیستم عامل اندروید خود را ویرایش کرده است.

به همه کاربران گوشی های اندرویدی سامسونگ که گوشی خود را بین سال های 2014 تا به امروز خریداری کرده اند، توصیه می شود با اعمال وصله ارائه شده شرکت سامسونگ، از امکان سوءاستفاده مهاجمین از آسیب پذیری تصاویر Qmage جلوگیری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سامسونگ وجود نقص امنیتی در گوشی هایش را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامسونگ وجود نقص امنیتی در گوشی هایش را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید