سردار جلالی: دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط بی هدفی رسیده است

به گزارش سرگرمی های محبوب، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط بی هدفی رسیده است، گفت: رشد آمار کارکردی بنادر ایران نشان از شکست جنگ زیرساخت ها می دهد.

سردار جلالی: دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط بی هدفی رسیده است

به گزارش گروه سیاسی سرگرمی های محبوب، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور امروز در همایش تخصصی کاهش آسیب پذیری و مصون سازی زیرساخت های بندری و ساحلی کشور با بیان اینکه دشمن در راهبرد جنگ ترکیبی ستون فقرات جنگ را فشار مالی قرار داده است، گفت: شاید برای اولین بار است که آمریکا و دشمنان ایران ادبیات جنگی را در فضای اقتصاد، توسعه دادند و مفهومی به نام جنگ مالی را با روش های مختلفی تعریف کردند، قرارگاه جنگ مالی در وزارت خزانه داری آمریکا تشکیل شده است و استراتژی هایی مبتنی بر ایجاد تحریم و تنگنا های مالی و انواع جنگ در عرصه مالی مثل جنگ ارزی، بانکی و پولی و مانند آن را علیه ما گگرددند.

پیامد های کرونا هم تراز جنگ زیستی است

وی با بیان اینکه حوزه تهدید دیگری حوزه زیستی را شامل می گردد که می تواند شکل ها و چارچوب های مختلفی داشته باشد، توضیح داد: اگر از منشا بحران کرونا عبور کنیم که یک اقدام عامدانه بیولوژیک، تصادفی و یا یک حادثه طبیعی بوده، غیر از پیچیدگی های تشخیصی ناشی از فقدان تجهیزات تشخیصی کافی، پنهانکاری آمریکایی ها و استراتژی های جاه طلبانه آنان، آنچه اهمیت دارد پیامد های ناشی از بحران کروناست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: وقتی وارد موضوع پیامد ها می شویم می بینیم که پیامد شیوع کرونا همتراز یک جنگ تمام عیار زیستی خود را نشان می دهد.

سردار جلالی متذکر شد: موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، مباحث زیستی است. سه سال پیش، آئین نامه مرزبانی زیستی به تصویب رسید. وزارت راه و شهرسازی که همه انتهاه های مرزی را اداره می کند تکالیفی را هم در چارچوب این آئین نامه در بنادر و هم در فرودگاه برعهده دارد. براساس این آئین نامه ورود هر نوع نباتات اعم از بذر یا خود گیاه یا در حوزه دام هر نوع دام که می تواند آلودگی و بیماری به کشور منتقل کند باید کنترل گردد.

وی ادامه داد: در دنیا پروتکل های زیستی به صورت سختگیرانه انجام می گردد. نمونه آن در فرودگاه های دنیا در زمان بروز کرونا به خوبی قابل مشاهده است. این در حالیست که با وجود اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور این آئین نامه ها را در کشور تدوین کرده است، اما به طور کامل انجام نمی گردد.

تبیین راهبرد آمریکا در بهره گیری از قدرت هوشمند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکایی ها براساس اظهارات خودشان از استراتژی قدرت هوشمند در پیشبرد اهدافشان بهره می برند، توضیح داد: آنان قدرت هوشمند را به کار گیری هوشمندانه همه مولفه های قدرت خود علیه تمام مولفه هایی که ایران در آن دارای آسیب پذیری است، می دانند. هر مولفه ای که آمریکایی ها در آن قدرت و رجحان دارد هوشمندانه علیه کشور های دیگر استفاده می گردد؛ بنابراین در چنین شرایطی ما شاهد نه یک تهدید بلکه طیفی از تهدیدات هستیم. برای مثال می توانند با ترکیب تهدیدات در فضای سابیری انواع مختلفی از سناریو های تهدید را ایجاد کنند.

اختلال در کارکرد بنادر هدف دشمن در جنگ مالی

سردار جلالی با بیان اینکه بستر همه تهدیدات جنگ مالی است، توضیح داد: بنادر در این جنگ مالی نقش مهمی دارند. چون هم می توانند مبدا و دروازه صادرات کشور باشند که به اقتصاد و تولید کشور کمک کنند و هم می توانند در تامین کالا های مورد نیاز کشور موثر باشند.

وی با بیان اینکه، چون درگیر تهدید هستیم با توجه به شرایط خاص کنونی ضمن این که باید اقدامات و ملاحظات ایمنی را رعایت کنیم باید ملاحظات لایه امنیت و دفاع هم توجه کنیم، بیان کرد: در شرایط فعلی دیگر ابهامی هم وجود ندارد که ما درگیر تهدیدات جدی و درگیر یک جنگ تمام عیار مالی هستیم که جنبه های مختلفی دارد.

ورود آمریکا به شرایط بی هدفی در جنگ مالی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه دشمن در فضای جنگ مالی و تحریم ها تمام داشته های خود را علیه ایران اعمال کرده است و امروز عملا دیگر تحریمی برای اعمال کردن ندارد، گفت: امروز آمریکا در حوزه جنگ مالی به شرایط بی هدفی رسیده است و این به معنای انتها فشار حداکثری آمریکا در آینده نزدیک است.

سردار جلالی با بیان اینکه حادثه بیروت یک زنگ هشدار باش برای همه دنیا بود، اضافه نمود: پس از این حادثه ما نیز بنادر، مراکز صنعتی، دفاعی و مناطقی از این دست را با هدف ارزیابی ریسک مورد پایش قرار دادیم. با توجه به بررسی های ما به نظر می رسد که ما در لایه ایمنی بنادر نیازمند ارتقای کنترل ریسک هستیم تا احتمال بروز خطر را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

ضرورت تقویت نظام تشخیص و هشدار ریسک در بنادر

وی با بیان اینکه ما نیز باید در بنادر خود، ساختار سبک و چابک داشت داشته باشیم تا نسبت به تغییرات منجر به افزایش ریسک حساس باشد، توضیح داد: چنین ساختاری می تواند در صورت انباشت یا توقف خطرآفرین هشدار صادر کند. البته چنین سیستمی فقط مختصص بنادر نیست و در تمام صنایع و کارخانجات تولید و فرآوری محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی قابل استفاده گردد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه معماری ایمنی، امنیت و دفاع در زیرساخت های حیاتی کشور به ویژه بنادر باید بومی طراحی گردد، اضافه نمود: برنامه های گسترده ای برای تقویت چتر پدافند سایبری برای زیرساخت های حوزه بنادر کشور در دستور کار داریم و امیدواریم این مهم با همکاری مسئولان سازمان بنادر و دریانوری اجرایی گردد.

سردار جلالی با بیان اینکه اقدامات ما در حوزه پدافند غیرعامل در بنادر به دو دسته کلی تقسیم می گردد توضیح داد: یک دسته اقدامات زیرساختی و یک دسته اقدامات عملیاتی و پاسخ به حادثه است. اقدامات زیرساختی از جنس مهندس فنی و زیرساخت کاربردی است که در موقع احداث پیش بینی و لحاظ می گردد.

وی، مهمترین اصل در ایجاد بنادر را مکان یابی درست و اصولی دانست و توضیح داد: امیدواریم در ایجاد بنادر جدید اصول و ضوابط پدافند غیرعامل رعایت و به کار گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سردار جلالی: دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط بی هدفی رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار جلالی: دشمن در جنگ اقتصادی به شرایط بی هدفی رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید