بنا نیست به هر سوال بی پایه ای پاسخ دهیم ، درباره حمله بیولوژیکی با کرونا باید صبر کرد

به گزارش سرگرمی های محبوب، سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آژانس برای حفظ اعتبار خود نباید هر ادعای پوچی را دنبال کند، گفت: ایران به سوالات پاسخ داده است اما سوالات آژانس باید فنی و حقوقی باشد و نباید سیاسی کاری برخی رژیم ها را دنبال کند؛ چون ایران آن را درست و سازنده نمی داند.

بنا نیست به هر سوال بی پایه ای پاسخ دهیم ، درباره حمله بیولوژیکی با کرونا باید صبر کرد

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از ایرنا، سید عباس موسوی صبح چهارشنبه در دومین نشست خبری ویدئو کنفرانسی خود با اصحاب رسانه، فرارسیدن روز شهید را تبریک گفت و با یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم، شهدای ترور و شهیدانی که در مقابله با کرونا به شهادت می رسند، گفت: تاریخ بشریت و تاریخ ایرانیان نشان داده است که نباید هیچ گاه تهدید را دست کم گرفت چرا که دست کم دریافت تهدید زمینه شکست است هرچند که ما ملت قوی هستیم و از هر مسئله ای طنز می سازیم اما این مسئله نباید موجب دست کم دریافت تهدیدات گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همه یک در یک کشتی نشسته ایم و کشورهای بسیاری در یک کشتی هستند و کسی حق ندارد این کشتی را سوراخ کند. بنابراین لازم است همگان این مسئله را جدی بگیرند و مبارزه با این ویروس و ویروس تروریسم نیازمند همکاری همه کشورها است.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه درباره گزارش اخیر مدیرکل آژانس گفت: همانطور که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی به دقت به این اظهارات و ادعای اخیر آژانس پاسخ دادند، این مسئله یک موضوع فنی است. ادعای آنها در مورد سایت نیست. ما بیشترین و فنی ترین همکاری ها را با آژانس داریم و بنا نیست هر ادعا و سوال بی پایه ای از سوی آژانس مطرح و ایران به آن پاسخ دهد.

 • سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی باید فنی و حقوقی باشد

موسوی گفت: چارچوب همکاری ایران با آژانس تعیین است و آژانس هم باید اعتبار خود را حفظ کرده و هر ادعایی که هر فرد و رژیم پوچی مطرح نمود دنبال کند. ایران به سوالات پاسخ داده است مبنای آژانس درست و حقوقی نیست. سوالات باید براساس پایه های فنی و حقوقی باشد بلکه باید براساس سیاسی کاری برخی رژیم ها موضوعاتی را مطرح کند چرا که ایران آن را درست و سازنده نمی داند.

 • گزارش آژانس ارتباطی به اروپایی ها ندارد

وی درباره واکنش کشورهای اروپایی به گزارش اخیر مدیرکل آژانس شرح داد: این مسئله به مقامات اروپایی ارتباطی ندارد. ما ابراز نگرانی خود را بیان کرده ایم و در تماس تلفنی ظریف با بورل، این مسئله و همکاری های ایران با آژانس مطرح شده و از هر فرصتی برای تبیین اقدامات و مواضع خود استفاده می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: البته در این گزارش به همکاری های خوب ایران با آژانس تاکید داشته ولی مسائلی که به نظر ما سازنده نبود، با کشورهای دیگر در میان خواهیم گذاشت و مبانی مواضع خود در این موضوع برای مقامات اروپایی و سایر کشورها تشریح خواهیم کرد.

 • بیانیه کشورهای اروپایی، بیانیه درمانی است

موسوی درباره بیانیه اخیر اتحادیه اروپا گفت: این بیانیه دو بخش داشت؛ یکی سود ایران از منافع مالی برجام و دیگر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام. ما این بیانیه را بیانیه درمانی می دانیم اگر اروپایی ها آماده هستند بسم الله. آنها به تعهدات خود برگشته و منافع مالی برجام را برای ملت ایران تضمین کنند همانطور که در ذمه آنها است و همانطور که پس از خروج آمریکا منافع مالی برجام را برای ایران تضمین کنند که علیرغم شعارهایشان نتوانستند.

وی افزود: هر وقت اروپا گام عملی برای انجام تعهدات خود بردارند ایران اقدامات خود برای کاهش تعهدات و متوازن سازی تعهدات و حقوق انجام داده و به تعهدات کامل خود برمی گردد.

 • سفارتخانه ها و کنندگی ها آماده دریافت یاری های نقدی و غیرنقدی هستند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره دریافت یاری از ایرانیان خارج از کشور گفت: شرایطی هستیم که همه باید به هم یاری کنند شاهد اعلام آمادگی ایرانیان خارج از کشور برای هم وطنان خود بودیم. سفارتخانه ها و کنندگی های ایران آماده دریافت یاری های نقدی و غیرنقدی هستند. ما هم اکنون نیازمند اقلام پزشکی و درمانی هستیم و اگر یاری نقدی هم دریافت گردد آن را به اقلام درمانی تبدیل می کنند. امیدواریم با یاری و همدلی همگان بر این موضع غلبه کنیم.

 • ایران برای ثبات افغانستان همه توان خود را به کار می گیرد

موسوی درباره تحولات افغانستان و تحلیف دو رئیس جمهور در این کشور اعلام نمود: ما از مدت ها قبل در سطوح مختلف برای همدلی مردم و گروه ها تلاش خود را انجام دادیم. به طرفین هم متذکر شدیم تنها راه رونق، ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل دولت فراگیر و وحدت همه شخصیت ها، گروه ها و مسئولان است.

وی با بیان اینکه به تلاش های خود ادامه می دهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و ثبات سیاسی به این کشور برگردد، یادآور شد: ایران همه توان خود را به کار می گیرد که این اتفاق در افغانستان رخ دهد.

 • امیدواریم دولت انگلیس درباره اخبار جعلی رسانه های فارسی زبان اقدام کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار جعلی رسانه های فارسی زبان در لندن در مورد کرونا عنوان کرد: ما تشکیل تیم ضربت در انگلیس برای مبارزه با انتشار اخبار جعلی به فال نیک می گیریم و امیدواریم دولت انگلیس درباره اخبار جعلی رسانه های فارسی زبان مستقر در این کشور اقدام کند و جلوی تلاش های آنها را بگیرد.

موسوی افزود: رسانه های خاص در انگلیس در شرایط حساس و بحرانی کنونی متاسفانه شروع به اقدامات خلاف واقع و اخبار جعلی کرده اند و امیدواریم گروه های ضربت شامل حال آنها هم گردد. البته امید زیادی نداریم ولی امیدواریم با اخبار جعلی مقابله گردد. سفارت ایران در لندن هم بررسی های میدانی و حقوقی انجام می دهد تا چنین درخواستی برای برخورد با آنها داشته باشد.

 • تلاش ها باید صلح در افغانستان باید بین الافغانی باشد

وی درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و تایید توافق صلح آمریکا و طالبان توسط شورای امنیت گفت: درباره توافق بدعت گونه رژیم آمریکا با طالبان اعلام موضع کردیم. از هر تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان استقبال می کنیم ولی این تلاش ها باید در چارچوب بین الافغانی باشد نه آنکه دولت خارجی هزاران مایل دورتر، با یک گروه توافق صلح امضا کند که البته برای بزک کردن شکست خودشان هستند.

این دیپلمات ادامه داد: مذاکرات باید شامل همه گروه های افغانی از جمله طالبان باشد. ایران از این مذاکرات استقبال می کند و مابقی تلاش ها و بحث ها حاشیه است.

 • تشکیل ستاد ویژه همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با کرونا

موسوی درباره همکاری های منطقه ای ایران برای مقابله با کرونا گفت: متاسفانه بالای صد و چند کشور درگیر کرونا شده اند. کشورهای منطقه ما نیز مصون این مسئله نیستند هرچند برخی کشورها با سیاسی کاری تلاش کردند این مسئله را پنهان کرده یا منبع شیوع را به جای دیگر ربط دهند. ما ستاد ویژه در وزارت خارجه برای همکاری با کشورهای منطقه و حتی کشورهای دورتر از ما تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه راه چاره مقابله با کرونا دنیای است، شرح داد: ظریف در تماس های تلفنی خود بر این مسئله تاکید کرده و آمادگی ایران برای هر گونه همکاری اعلام نمودند. ایران ضمن رعایت قوانین و مقررات بهداشتی که لازم است در سطح فردی و مسافران و حتی در تبادلات کالا رعایت کند و همین انتظار را از کشورهای مختلف دارد. لازم است کشورها در مورد همکاری های جدی فنی و بهداشتی زیر نظر سازمان بهداشت دنیای فکر اساسی کرده و یافته ها و داشته های خود در اختیار دیگران قرار دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پیشرفت های خوبی در زمینه درمانی داشته است، گفت: هر کشوری که مایل به دریافت این یاری ها باشد، آماده ایم پیشرفت های خود در اختیار دوستان قرار دهیم.

 • ایران نگران سلامت و بهداشت زندانیان ایرانی در خاک آمریکا است

موسوی در مورد احتمال ابتلای زندانیان ایرانی در زندان های آمریکا افزود: با شرایط بلبشویی که در آمریکا سراغ داریم، شرایط بهداشتی زندان های آمریکا موجب نگرانی است. ایران به دلیل وجود برخی زندانیان ایرانی که به گروگان گرفته شده اند، نگران شرایط سلامتی آنها هستیم و امیدواریم دولت آمریکا سلامت آنها را تامین کند.

وی با بیان اینکه آماده ایم این زندانیان و گروگان ها را که به دلیل هیچ دلیل محکمه پسند در آنجا هستند به ایران بازگردانیم، عنوان کرد: امیدوارم آمریکا توجه جدی به سلامتی آنها داشته باشند. متاسفیم دولت آمریکا در یک اقدام مبتنی بر سواستفاده جویانه و فرصت جویانه وقتی در ایران یا چین یا هر کشوری که با ان زاویه داشت کرونا شیوع پیدا کرد، از این موضوع سواستفاده کرده و دولت هایشان را به ناکارامدی متهم کنند ولی همانطور که گفتم این مسئله به خودشان هم بازمی گردد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه افزود: با منابعی که صرف پروژه های خیالی می کنند و رئیس جمهوری بی خیال (ترامپ) و حضور بی مورد و غیرقانونی در کشورهای دیگر، بهتر است منابع شان را برای سلامت شهفرایندان خود به کار گیرند.

موسوی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای تداوم همکاری ها و مبادلات تجاری و مالی ایران با کشورهای مختلف افزود: ما در همان ابتدای اعلام نخستین موارد ابتلا به کرونا در ایران، هم نگران شیوع گسترده در کشور و هم مبتلا نشدن فردی که وارد ایران می گردد بودیم. ستاد ویژه ای با همکاری همه دستگاه ها و نهادها به ویژه وزارت بهداشت تشکیل دادیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی همسایگان نگرانی هایی داشتند که سعی کردیم نگرانی های آنها رفع گردد، اعلام نمود: مرزهای ایران در حال مراودات تجاری با کشورهای مختلف هستند ولی سعی کردیم با تعامل نزدیک با کشورهای دوست و همسایه، نگرانی ها را با شفاف سازی و صدور گواهی بهداشت و سلامت برای افراد رانندگان و کالاها کاهش دهیم.

 • تمام مرزهای ایران باز است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در همین زمینه اقدامات متقابل از کشورهای همسایه که به ایران کالا صادر می کنند را منعکس کردیم، گفت: به غیر از روزهای اول که برخی مرزها بسته شد الان تمام مرزهای ایران باز است و مراودات در آن جریان دارد و وزارت خارجه تلاش می کند مراودات تجاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها حداقل آسیب را داشته باشیم.

 • آمریکا راه مبادله غذا ودارو را بسته و با پررویی این موضوع را انکار می کند

موسوی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحریم های آمریکا برای مقابله با کرونا و اقدامات وزارت امور خارجه در این باره گفت: ما اعلام نمودیم تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا که در چارچوب راهبرد سیاست فشار حداکثری است، بر رفاه عمومی و سلامت ایران تاثیر گذاشته است. به رغم اینکه دارو و تجهیزات پزشکی نباید تحریم باشد و آنها هم این ادعا را می کنند، راه مبادلات در این باره بسته شده و با پررویی ادعا می کنند دارو و غذا تحریم نیست.

وی با بیان اینکه آماده هستیم همه راه ها را برای کاهش فشار بر ملت ایران امتحان کنیم، شرح داد: دولت آمریکا اگر صداقت دارد و اگر در دلسوزی شان برای ملت ایران صادق هستند - که البته به صداقت و دلسوزی آنها شک داریم - تحریم ها را بردارند. آنها می توانند با آزاد گذاشتن بانک ها و موسسات مالی و تجاری راه ورود اقلام پزشکی و دارویی به ایران باز کنند ولی به اقدامات آنها تردید داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اقدامات حقوقی را انجام دادیم و رای دیوان بین المللی دادگستری را داریم ولی از آنجایی که آمریکا را می شناسیم چشم انداز مثبتی را متصور نیستیم ولی اگر آنها این اقدام را انجام بدهند، از این اقدام استقبال می کنیم.

موسوی درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران گفت: کرونا بر اقتصاد دنیای و کشورهای بزرگ اثر گذاشته است اما سعی کردیم این اثرات بر اقتصاد ایران و کشورهای همسایه کمتر باشد و با چشم اندازی که برای مقابله با ایران ویروس است، پیروز خواهیم شد.

 • وزیر خارجه انگلیس در جایگاهی نیست برای ایران خط مشی تعیین کند

وی درباره ادعاهای وزیر خارجه انگلیس در مورد ایران ابراز داشت: دومنیک راب فرمایشاتی کردند که خیلی مناسب و سازنده نیست. ایشان در جایگاهی نیست که برای ایران خط مشی تعیین کند که اجازه می دهیم یا نمی دهیم. ایران براساس موازین سیاسی، امنیتی، اخلاقی و دینی دنبال سلاح هسته ای نیست و اعلام هم کردیم اگر ایران می خواست دنبال آن باشد، آنها نمی توانستند مانع ما شوند.

این دیپلمات با بیان اینکه بلوف های انگلیس به درد بخور نیست، عنوان کرد: آنچه موجب بی ثباتی و هرج و مرج در اقصی نقاط دنیا می گردد، اظهارات بیجا و حضور مداخله جویانه کشورهای بی ربط است، کشورهایی که هزاران مایل دورتر از ایران هستند. یادمان است سلاح های انگلیسی در حال کشتار مردم یمن است. این اگر دخالت نیست، پس چیست؟ ایران همواره این ادعا و اظهارات عبث را رد کرده است.

 • اشکالات فنی موجب لغو پروازهای ایران به اروپا شد

موسوی درباره لغو پروازهای ایران به اروپا در مقطعی گفت: دوستان ایران در سازمان هواپیمایی کشوری، شرحات مبسوط را ارائه کردند که گویا اشکالات فنی بوده است. من جزییات آن را ندارم ولی ممکن است براساس برخی فشارها و تلاش های آمریکا باشد. ما فعلا به شرحات دوستان سازمان هواپیمایی کشوری بسنده می کنیم.

 • اگر اقدامات برجامی نتیجه نداد ایران اقدام نهایی را اعلام می کند

وی درباره آخرین تحولات مربوط به برجام و اقدام ایران گفت: ما به مرحله ای که اقدام نهایی را انجام دهد، قرار نداریم. هنوز جای امیدواری است که تعهدات طرفین مجددا انجام گردد. اگر این تلاش ها نتیجه نداد، ایران اقدام نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

 • فرایند آستانه بهترین راه چاره بحران سوریه است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ارزیابی و واکنش ایران به آتش بس موقت در ادلب و احتمال تعویق نشست آستانه با توجه به شیوع کرونا شرح داد: آنچه در ادلب رخ داد باعث نگرانی همه ما بود و لازم بود اقداماتی انجام گردد. ما تاکید داریم دولت قانونی سوریه حق دارد حاکمیت خود را بر همه سرزمینش اعمال کند.

موسوی با تاکید بر اینکه ما موافق توقف خونریزی در همه جای سوریه هستیم و امیدوار هستیم اتفاقات بهتری بیفتد، گفت: همچنان فرایند آستانه را بهترین راه چاره برای این مساله می دانیم و امیدواریم با مهیا شدن جمیع شرایط این نشست در تهران برگزار گردد.

وی درباره سرنوشت آستانه و کنار گذاشته شدن ایران از فرایند صلح، گفت: ما این برداشت را نداریم و در تماس های نزدیکی که با مقامات روس و ترک داشته ایم و بر اجرای فرایند آستانه تاکید کردیم. مکانیزم آستانه را هنوز بهترین، در دسترس ترین و پیروز ترین راه برای حل بحران سوریه و ادلب می دانیم. موضوع تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه باید مورد توجه همه کشورها باشد.

 • برای نهایی کردن تاریخ نشست آستانه در تهران در حال رایزنی هستیم

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه افزود: در حال رایزنی برای نهایی کردن تاریخ نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران هستیم. در سطوح مختلف از سفرا تا کنندگان ویژه در حال رایزنی در این باره هستند و امیدواریم زمینه های برگزاری نشست در ایران فراهم گردد.

موسوی درباره تاثیر کرونا بر تعاملات و سفرهای ظریف به کشورهای مختلف اعلام نمود: این مسائل خیلی مطرح نیست. ما در این شرایط هم آمادگی داریم اگر موضوع مهم و حیاتی باشد، ظریف به نقاط مورد نظر سفر کند اما شرایط کنونی قدری بر تحرکات اثر گذاشته است و رایزنی ها ادامه دارد. اگر حضوری نیست، از طریق تماس تلفنی و سفارتخانه ها ایجاد می گردد اما اگر شرایط حیاتی باشد، ظریف سفر خواهد کرد.

 • وزارت امور خارجه از تمامی ظرفیت ها برای مقابله بین المللی با کرونا استفاده می کند

وی درباره استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی برای مقابله با کرونا یادآور شد: قطعا ظرفیت دیپلماسی پارلمانی ایران بسیار بالا است و تاکنونی پیروزیت های چشمگیری در سال های اخیر داشته است. اقدامات اخیر لاریجانی بسیار مناسب بوده است و از طریق معاونت های پارلمانی و مالی به یاری دیپلماسی پارلمانی خواهد آمد و از تلاش های دیپلماسی پارلمانی استقبال کرده و امیدواریم این تلاش ها به نتیجه برسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره ارسال یاری از سوی ایرانی ها در خارج از کشور و کانال مالی سوئیس عنوان کرد: ما آمادگی خود را برای دریافت یاری ها به شکل مستقیم و غیرمستقیم اعلام نمودیم. اگر مایل بودند می توانند به صلیب سرخ و سازمان دنیای بهداشت اینگونه یاری ها را ارسال کنند.

موسوی ادامه داد: آمریکایی ها ادعا می کنند راه را باز کردند و مانعی نیست و اگر مانعی نیست راهش را به همه اعلام کنند که چگونه و کجا می توانند اقدام به ارسال یاری کنند.

 • درباره حمله بیولوژیکی با شیوع کرونا باید صبر کرد

وی درباره برخی تحلیل ها درمورد حمله بیولوژیک برخی کشورها با شیوع ویروس کرونا، گفت: تئوری مختلفی در کشور و سطح بین الملل در این زمینه مطرح شده و باید منتظر ماند و دید که نتیجه تحقیقات و بررسی ها در مورد این ویروس چگونه است.

موسوی افزود: در مورد این موضوع که آیا این ویروس یک بیماری واگیردار طبیعی با منشاء خاص یا حمله بیولوژیک است اطلاعی نداریم و زمانی که نتیجه تحقیقات در این زمینه تعیین شد می توانیم در این مورد اظهارنظر کنیم.

این دیپلمات درباره تصمیم تعدادی از اتباع جمهوری آذربایجان برای بازگشت به کشورشان در پی شیوع کرونا در ایران گفت: همانطور که انتظار داریم مجوز پروازها از سوی کشورها به ما داده گردد تا اتباع ایرانی به کشور بازگردانده شوند، به همان اندازه آمادگی داریم تا اتباعی که از کشورهای همسایه و غیرهمسایه در ایران هستند و مایل به بازگشت به کشورشان هستند، به صورت فوری و آنی مجوز دهیم تا این اتباع به کشور خود بازگردند.

موسوی افزود: در مورد آنچه که شما مطرح نمودید من اطلاعات کاملی ندارم ولی همانطور که اشاره کردم صددرصد ایران آماده همکاری و همراهی با کشورهایی است که قصد دارند اتباع خودشان را بازگرداند.

منبع: همشهری آنلاین

به "بنا نیست به هر سوال بی پایه ای پاسخ دهیم ، درباره حمله بیولوژیکی با کرونا باید صبر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنا نیست به هر سوال بی پایه ای پاسخ دهیم ، درباره حمله بیولوژیکی با کرونا باید صبر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید