آیا زمان مذاکره میان ایران و آمریکا فرا رسیده؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، خبرنگاران: ایران و آمریکا چه زمانی با هم مذاکره می نمایند؟ چرا اصولگرایان در ایران، مخالف مذاکره هستند؟ وقت مناسب کِی فرا می رسد؟ ابعاد و زوایا ماجرا را در این مطلب بخوانید.

آیا زمان مذاکره میان ایران و آمریکا فرا رسیده؟

هر چه درگیری ایران و آمریکا با بیماری کرونا شدت می یابد، درگیری این دو کشور بر سر موضوع تحریم، مذاکره و توافق احتمالی نیز افزوده می شود. در حالی که دستگاه دیپلماسی ایران تمرکز رسانه ای خود را بر قانع کردن افکار عمومی دنیا و آمریکا بر لزوم برداشته شدن تحریم های ایران گذاشته، ایالات متحده بیش از همواره به دنبال استفاده سیاسی از این ابزار است.

کرونا بهانه مذاکره ایران و آمریکا می شود؟

ترامپ بار دیگر تأکید نموده است که اگر ایران پای میز مذاکره بیاید تحریم ها برداشته می شود. این همان شرط ترامپ در بیش از یک سال گذشته است. در حالی که با شیوع کرونا و اذعان همگان به تأثیر تحریم بر فرایند مبارزه با این بیماری، شرایط تفاوت های چشمگیری نموده است. او همچنین کرونا را به بهانه ای برای به استیصال کشاندن جمهوری اسلامی ایران و مذاکره تبدیل نموده است. اگرچه برخی منابع خبری از تمایل برخی از فعالان در دولت ترامپ برای رسیدن به این نقطه سخن گفته اند، اما هنوز نقشه روی میز تهران - واشنگتن ناپیداست.

همه شواهد نشان می دهد که واشنگتن میخواهد در میانه بحران کرونا، فشار حداکثری خود به ایران را بیش از پیش کند. اما این ها در حالی است که ترامپ کمتر از چند ماه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 فاصله دارد و همچنان دموکرات ها رقابت با او را ادامه می دهند. جو بایدن، معاون اول باراک اوباما، که به نظر می رسد نامزد نهایی دموکرات ها باشد نیز معتقد است تحریم های ایران باید لغو شوند و آمریکا باید به برجام بازشود. به نظر می رسد اگر همه گیری کرونا رخ نداده بود اکنون ایران و آمریکا و موضوع مذاکره بین دو کشور داغ بود؛ چون همچنان دونالد ترامپ به دنبال روکردن برگ برنده خود برای مذاکره و توافقی فراتر از مذاکره دولت قبل از خود با ایران است.

فرصتی که در تابستان 98 به دفعات رخ داد و ترامپ مدعی بود که آماده مذاکره با ایران است، ولی مقامات جمهوری اسلامی ایران معتقد بودند فرصت طلایی مد نظر آن ها نیست؛ از بیاریتز فرانسه تا نیویورک.

ترامپ: ایران درخواست کند تا اجازه دهیم

در دیگر سو، در حالی که واشنگتن مدعی است تجهیزات پزشکی و دارو شامل تحریم نمی شود، اما ناگفته پیداست وقتی هیچ معادله بانکی انجام نمی شود و بانک ها ریسک معامله با ایران را نمی پذیرند، دارو و تجهیزات پزشکی هم قابل انتقال به کشور نیست. با این اوصاف، دونالد ترامپ گفته که جمهوری اسلامی درخواستی برای کاهش تحریم ها نداشته تا اجازه داده شود تجهیزات پزشکی به این کشور برود. بدین ترتیب، ترامپ خواسته یا ناخواسته تأیید نموده که در ارسال تجهیزات پزشکی به ایران به دلیل تحریم های مالی محدودیت هایی وجود دارد.

مایکل وایت

پیشنهاد مذاکره و رونمایی از یک تاکتیک جدید!

از معدود مواردی که دونالد ترامپ در طول ریاست جمهوری اش هرگز از آن ناامید نشده است، مذاکره با ایران است. او در چهار سال گذشته به طور پیوسته از تمایلش برای مذاکره و حتی ملاقات با سران ایران سخن گفته است. حدود دو هفته پیش، در جریان تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، ترامپ از این تبادل برای گشودن باب مذاکرات با ایران استفاده کرد.

ایران و آمریکا،

مایکل وایت

، زندانی آمریکایی در ایران و

مجید طاهری

، زندانی ایرانی در آمریکا، را مبادله کردند.

ترامپ، ضمن تشکر از ایران، با اشاره به آزادی وایت در توئیتی نوشت: این نشان می دهد که [امضای] توافق امکان پذیر است. اندکی بعد، ترامپ بار دیگر خواهان توافق با ایران شد و نوشت: بسیار خوب است که مایکل به خانه برگشت. تازه رسید. بسیار هیجان انگیز است. از ایران سپاسگزارم. برای امضای توافق عظیم تا بعد از انتخابات منتظر نمانید. من پیروز خواهم شد. اکنون می توانید به توافق بهتری برسید. همچنین برایان هوک مدعی شد که مذاکرات با ایران در حال حاضر تنها محصور به پفراینده بازداشتی ها است.

مجید طاهری

ایران، پیشنهاد مذاکره ترامپ را نادیده گرفت. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در توئیتی، مذاکره با دولت ترامپ را منتفی دانست.

پیشنهاد ترامپ، اگر چه به جایی نرسید، اما یک نکته مهم را نشان داد و آن، گره خوردن موضوع مذاکره با ایران به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. ترامپ بار ها مدعی شده که جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا، به ایران گفته است تا سرانجام ریاست جمهوری ترامپ صبر کند. ترامپ با اشاره به توصیه ادعایی جان کری به ایران گفت: برای من مهم نیست. من به آن ها [ایران] گفتم می توانیم [تا بعد از انتخابات] صبر کنیم. اما وقتی پیروز شوم، هزینه بسیار بیشتری نسبت به توافقی که الان امضا می کنید، پرداخت خواهید کرد.

در حالی که ایران مذاکره با آمریکا بر سر تبادل زندانیان دو کشور را رد نموده بود، اظهارات تازه مقامهای وزارت خارجه ایران از وجود چنین مذاکره ای حکایت دارد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ملاقات چند ماه قبل محمدجواد ظریف با یک مقام سابق آمریکایی را تایید کرد و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم در توییتر خطاب به دونالد ترامپ به انگلیسی نوشت: ما با وجود کوشش زیردستان شما به یک مبادله انسان محبت آمیز رسیدیم. اظهارات تازه مقام های وزارت خارجه ایران ظاهرا نشان می دهد که مذاکراتی درباره مبادله زندانیان در جریان بوده است.

آیا ایران و آمریکا بدون میانجی مذاکره می نمایند؟

صحبت های چندی پیش ربیعی سخنگوی دولت مبنی بر آمادگی ایران برای مبادله زندانیان از یک سو و صحبت های مقامات آمریکایی مبنی بر آماده بودن برای مذاکرات بدون هیچ پیش شرط از سوی دیگر به این حدس ها دامن زد.

پس از آزادی مایکل وایت، ربیعی؛ سخنگوی دولت در خصوص تبادل زندانی با آمریکا گفت: ما اعلام کردیم که بدون هیچ پیش شرطی آمادگی تبادل برای همه زندانیان و تبادل نظر برای این آزادی وجود دارد. دولت آمریکا از آمادگی ما آگاه شده و ما فکر می کنیم نیازی به قرار دادن میانجی نیست با این حال در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات ما را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد نمود. این طرف آمریکایی است که باید در این زمینه اعلام نظر کند و شواهدی درباره تغییر دیدگاه آنها وجود دارد.

روحانی: پس از عذرخواهی و جبران خسارت مذاکره می کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران عذرخواهی آمریکا و جران خسارت های ناشی از محقق نشدن امتیاز های پیش بینی شده در برجام را به عنوان شرط تبادل نظر با ایالات متحده مطرح کرد.

رئیس جمهور ایران با اشاره به پیشنهاد های اخیر دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی برای مذاکره با تهران بویژه آن بخش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا که بر حصول توافقی بهتر پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر تاکید داشت، توضیح داد که کشورش معطل هیچ انتخاباتی نیست و برای تبادل نظر مسئله ای ندارد به شرط آنکه کاخ سفید مصمم باشد و برای اقدامات گذشته خود عذرخواهی کند. روحانی در این خصوص یادآور شد: هر لحظه که آمریکا اعلام کند به قانون و به مقررات سازمان ملل برگشته و بگوید به تعهدات در چارچوب 1+5 برمی شود، آن وقت ما آماده مذاکره هستیم.

این بخش از سخنان رئیس جمهوری ایران به اظهارات اخیر دونالد ترامپ اشاره دارد که ضمن پیشنهاد دوباره تبادل نظر به مقامات تهران توصیه نموده بود در انتظار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نمانند زیرا وی معتقد است که قطعا پیروز خواهد شد و در این صورت دستیابی به توافق مورد نظر برای ایران بسیار دشوارتر می شود. حسن روحانی در ادامه پیشنهاد های مذاکره از سوی آمریکا را حرافی و تعارفاتی با نیات انتخاباتی توصیف کرد و گفت: هر وقت آنها تسلیم قانون شده، عذرخواهی نموده و صدمه ای که به ملت ایران زدند را جبران نموده و غرامت دادند، ما مسئله ای نداریم.

تاثیر قطعنامه شورای حکام علیه ایران بر فرایند مذاکره احتمالی

صدور نخستین قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، فعالیت هسته ای ایران را مجددا دستمایه تقابل ایران با جامعه دنیای نموده است.

شورای حکام آژانس انرژی اتمی،با 25 رای موافق، 7 رای ممتنع و 2 رای مخالف به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، آلمان و فرانسه و بریتانیا، رای مثبت داد. روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. این قطعنامه از ایران خواسته است بدون فوت وقت با بازرسان آژانس همکاری کند و به آن ها اجازه دسترسی به مراکز مشکوک به فعالیت هسته ای را بدهد.

ایالات متحده در این تصویب قطعنامه به سه کشور اروپایی فشار آورد و باعث شده توافق جامع هسته ای ایران که در حال حاضر با مسائل سطحی روبرو است به محل اختلافی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل شود و برای یک دوره زمانی، ایران شاید درب واسطه گری به وسیله اروپا را ببندد و به همین امید برای بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکره کم رنگ تر شود.

واکنش ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام نیز می تواند آینده برجام را تحت تاثیر قرار دهد. اکثریت نمایندگان مجلس 290 عضوی ایران این قطعنامه را خواسته بیش از اندازه دانسته و آن را محکوم نموده و از دولت خواسته اند به اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی انتها دهد. یک کمیسیون مجلس بعدتر این برنامه را تایید نموده است. اگر ایران اجرای پروتکل الحاقی را به تعلیق درآورد، برجام به شدت آسیب خواهد دید.

واکنش های داخلی به پیشنهاد مذاکره مستقیم ایران با آمریکا

از سوی دیگر، در ایران هیچ اجماعی درباره مذاکره با آمریکا وجود ندارد. برخی از مقامات و چهره های سیاسی ایران هرگونه مذاکره با آمریکا را رد می نمایند.

قالیباف؛ رئیس مجلس:

ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقا مضر و ممنوع است.

رضایی؛

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ترامپ گفته است که اکنون بیایید با من مذاکره کنید. شما از باتلاق خودساخته هم که بیرون بیایید مذاکره با شما سم است. فعلا که در باتلاق هستید.

شمخانی؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی:

اوضاع ترامپ چه در تقابل های بین المللی چه در افتضاح مدیریت کرونا به قدری خراب است که تیم وی چاره ای جز فراوری و نمایش موفقیت های ساختگی ندارند. تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره ای هم در آینده انجام نخواهد شد.

هاشمی طبا؛ فعال سیاسی:

برجام یک میز مذاکره بود که یکی از طرفین این میز را ترک نموده است. حالا ما نمی توانیم با کسی که میز مذاکره را ترک نموده وارد مذاکره شویم.

ابطحی؛ رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات:

هم اکنون نیز وقت مذاکره با آمریکا و فردی مانند ترامپ نیست. تجربه ترامپ نشان می دهد که به دنبال دریافت انتقام از ایران است و نیت مذاکره ندارد.

مرعشی؛ عضو کارگزاران سازندگی:

نمی توان به گفت وگو با آمریکا امید بست. مادامی که آمریکایی ها متوجه اشتباه استراتژیک خود نشوند نمی توان امیدوار بود که شرایط کنونی عوض شود.

حمید رسایی؛ عضو جبهه پایداری:

براساس تجربه 40ساله و تجربه ملموس 7،6سال اخیر و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند مذاکره با این دولت آمریکا سم مضاعف است چون می دانیم نتیجه حاصل نمی شود.

انتخابات 2020؛ کلید احتمالی مذاکره ایران و آمریکا

منتقدان سیاست کاخ سفید در قبال ایران معتقدند که ترامپ بختی برای توافق با ایران تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ندارد، چرا که از یک سو با خروج از توافق هسته ای چند جانبه، اعتماد به واشنگتن در عمل به تعهداتش را از بین برده و همزمان خودش هم در شرایط پایدار و باثباتی در قدرت قرار ندارد. آنان معتقدند مقام های ایران تردید دارند که ترامپ رییس جمهور امریکا باقی بماند و ترجیح می دهند در مقابل تحریم ها ایستادگی نمایند تا نتیجه انتخابات 2020 (آبان ماه) را مشاهده نمایند.

روزنامه نیویورک تایمز در تحیلی درباره آینده مزداکره ایران و آمریکا نوشت: ایرانی ها قبلا اطمینان داشتند که ترامپ بار دیگر به عنوان رییس جمهور برگزیده می شود. اما حالا قطعا تهران نمی خواهد هیچ امتیازی به ترامپ بدهد که بخت او را برای انتخاب مجدد به عنوان رییس جمهور افزایش دهد. به اضافه اینکه اگر تحلیل آن ها درست باشد که ترامپ شکست می خورد و شخصی همچون جو بایدن جانشین او می شود، قطعا شرایط متفاوتی در مقابل شان قرار خواهد گرفت که بسیار پایدارتر است. ایرانی ها اعتقادی ندارند که فشار ها باعث می شود تا ترامپ به توافقی بهتر برای ایران رضایت دهد، چرا که به اعتقاد آنان هر توافقی با ترامپ بدون آینده است و رییس جمهوری ناپایدار مانند ترامپ نمی تواند یک توافق ماندگار با ایران امضا کند.

منبع: گردآوری شده از وب سایت های دیپلماسی ایرانی، یورونیوز، فرارو

منبع: برترین ها

به "آیا زمان مذاکره میان ایران و آمریکا فرا رسیده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زمان مذاکره میان ایران و آمریکا فرا رسیده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید