قتل در شهرسوخته، تمدن 5 هزار ساله ایران

به گزارش سرگرمی های محبوب، حدود 5 هزار سال پیش مردمان شرق ایران آن چنان در صلح زندگی می کردند که کشف اسکلتی با جمجمه جدا شده از بدن، یافته های باستان شناسان را زیر سوال برد.

قتل در شهرسوخته، تمدن 5 هزار ساله ایران

در 15 فصل کاوش محوطه باستانی شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان، نزدیک به 1100 گور کاوش شده است که در میان آن ها اسلکتی با سر جدا شده و آلت قتاله ای در کنارش از وقوع یک مجازات و یا قتل خبر می دهد. نحوه خاکسپاری این جسد به نظر باستان شناسان عجیب نیست، چرا که در کنار این اسکلت که متعلق به مردی جوان با سنی در حدود 25 تا 30 سال است، ظروف و نذری هایی نیز همانند سایر مردگان مدفون در گورستان شهر سوخته، به خاک سپرده شده است. آنچه این گور را از سایر قبرهای شهر سوخته متمایز می کند، جمجمه جدا شده از بدن و خنجری در کنار اسکلت است، صرف نظر از فرضیه وقوع یک قتل، سرپرست کاوش های شهر سوخته نیز این احتمال را مطرح می کند که شخص دفن شده یک متخلف بوده که مجازات شده و با انجام تشریفات مذهبی به خاک سپرده شده است. مصداق او برای این ادعا، وجود همان ظروف و نذری های دفن شده همراه با اسکلت است.

تشریح صحنه قتل در کاخ سوخته

قتل دوم مربوط به نوجوانی 14 ساله است که منصور سیدسجادی آن را برای سرگرمی های محبوب حاضر در صحنه جرم که همان کاخ سوخته باشد، تشریح می کند. او در حالی که توضیح می دهد کاخ سوخته 650 متر مربع وسعت دارد و تنها عمارتی است که چهار دور زندگانی در آن گذرانده شده و آخرین دوره استقرار تمدن 5 هزار ساله شهر سوخته در آن اتفاق افتاده، بخشی از این کاخ را که نماد شهر سوخته است، محل وقوع قتل دوم معرفی می کند. نزدیک به 5 هزار سال پیش در زمان آتش سوزی، دیواری از این ساختمان بر سر نوجوان 14 ساله فرو می ریزد، اما آنچه باعث شده باستان شناسان به فرضیه وقوع یک قتل در کاخ سوخته برسند، کشف دسته هاونگ در کنار اسکلت بوده است. سیدسجادی می گوید:

هنوز معلوم نیست قتل به عمد یا غیرعمد بوده، ممکن است دیوار بر اثر آتش سوزی روی آن پسر نوجوان فرو ریخته شده باشد، ولی چون در نزدیکی جمجمه اش که حسابی خرد شده بود، دسته هاونگی را پیدا کردیم، این احتمال را هم دادیم که ممکن است برای دفاع از خود مسلح به این ابزار شده باشد.

با این حال یافته های باستان شناسان درباره وقوع قتل در تمدن 5 هزار ساله شهر سوخته هنوز به نتیجه ای قعطی نرسیده و تردیدها درباره اتفاق تهاجم در این منطقه به قوت خود باقی است، چرا که هنوز هیچ اثری دال بر هجوم کشف نشده است. منبع: ایسنا

منبع: کجارو

به "قتل در شهرسوخته، تمدن 5 هزار ساله ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتل در شهرسوخته، تمدن 5 هزار ساله ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید