نقش عجیب گربه ها در حمله و غارت وایکینگ ها

به گزارش سرگرمی های محبوب، گربه ها برای اولین بار حدود 3000 سال پیش از مصر راهی اروپا شدند و به احتمال زیاد با کشتی تاجران فنیقی و یونانی جابجا شدند. آن ها به لطف توانایی های خود در کنترل آفات، به سرعت مورد علاقه رومی ها، یونانی ها و سایر فرهنگ ها قرار گرفتند.

نقش عجیب گربه ها در حمله و غارت وایکینگ ها

سرگرمی های محبوب | گربه ها نقش مهمی در چندین فرهنگ از مصر باستان تا دوران مدرن داشته اند. اما وایکینگ ها چطور؟ آیا آن مهاجمان بی رحم، دوستان گربه به شمار می آمدند و از این حیوان نگهداری می کردند؟ البته تصور کردن این مسئله می تواند چشم انداز ای عجیب باشد؛ وایکینگ ها با گربه ها!

به گزارش سرگرمی های محبوب ، اما وایکینگ ها نه تنها گربه ها را در اطراف خود نگه می داشتند، بلکه آن ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری پذیرفته بودند. آن ها گربه ها را با خدایان گوناگون باستانی مرتبط می دانستند و حتی آن ها را به یورش بردند.

گربه ها برای اولین بار حدود 3000 سال پیش از مصر راهی اروپا شدند و به احتمال زیاد با کشتی تاجران فنیقی و یونانی جابجا شدند. آن ها به لطف توانایی های خود در کنترل آفات، به سرعت مورد علاقه رومی ها، یونانی ها و سایر فرهنگ ها قرار گرفتند.

شاید تصور کنید که وایکینگ ها به کنترل آفات چندان علاقه ای ندارند. از این گذشته، ما اغلب وایکینگ ها را فقط به عنوان مهاجمانی در نظر می گیریم که راهی اروپا شدند و غارت می کردند. اما در خانه، وایکینگ ها کشاورزانی بودند که برای محصولات خود سخت کار می کردند و به علت نزدیکی روستا های آن ها به رودخانه ها، دریاچه ها و نهرها، جوندگان برای شان یک مشکل دائمی بودند.

پس از آن قابل درک است که وایکینگ ها گربه ها را به عنوان یک عنصر خوشایند برای سکونتگاه های خود می دیدند. به همین علت گربه ها خیلی زود به عنوان حیوانات خانگی به خانه های وایکینگ ها راه پیدا کردند. از طرفی اعتقاد بر این است که در اسکاندیناوی با گربه سانان رابطه خویشاوندی ایجاد نموده اند.

وایکینگ ها گربه ها را هنگام حمله با خود می بردند

انگار تصویر ذهنی یک وایکینگ و یک گربه خانگی کافی نیست، حالا می توانید آن ها را در قایق های بلندی که برای غارت در سواحل دور حرکت می نمایند، به تصویر بکشید.

گربه ها در هیچ غارتی شرکت نکردند. اما وایکینگ ها زمانی که قصد حمله و غارت داشتند، گربه ها را برای با خود می برند تا حیوانات موذی از جمله موش را شکار نمایند و از بین ببرند.

در حقیقت سفر وایکینگ ها برای حمله و غارت اغلب طولانی و سخت بود؛ به همین علت آخرین چیزی که قایقرانان می خواستند این بود که آذوقه هایشان مورد حمله قرار گیرد یا مردانشان از جوندگان بیمار شوند؛ بنابراین نگه داشتن گربه ها یک استراتژی مهم بود.

ما فقط می توانیم فرض کنیم که داشتن یک دوست چهار پا پشمالو در کشتی به روحیه افراد نیز یاری نموده است.

گربه ها در اساطیر وایکینگ ها

گربه ها چنان در فرهنگ وایکینگ ها ریشه دوانده بودند که به ناچار به اساطیر نورس راه پیدا کردند. به ویژه، آن ها اغلب با الهه فریا مرتبط بودند، که اساساً به عنوان حیوان روح او عمل می کرد. در بسیاری از تصاویر فریا، گربه ها در حال کشیدن ارابه او نشان داده می شوند و طبق افسانه نورس، ثور گربه ها را به عنوان هدیه به فریا داد.

بچه گربه ها، هدیه عروسی وایکینگ ها

در میان وایکینک ها سنتی وجود دارد که احتمالاً بسیاری از عروس ها بدشان نمی آید که برگردد. حداقل کسانی که به گربه حساسیت ندارند. مثلا مردان وایکینگ به عروس تازهشان بچه گربه هدیه می دادند و مهمانان عروسی نیز اغلب همین کار را می کردند. چنین هدایایی احتمالاً تا حدودی تحت تأثیر داستان فوق الذکر ثور و فریا بوده است و به عنوان نمادی از زندگی تازه عروس و داماد با هم دیده می گردد.

بعلاوه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از وایکینگ ها بر این باور بودند که همسرانی که گربه ها را دوست دارند، احتمالاً زندگی شادی با هم دارند.

گربه های وایکینگ با گربه های امروزی متفاوت بودند

معمولاً وقتی گونه های حیوانی اهلی می شوند، تمایل به کوچک شدن دارند. به عنوان مثال، میانگین سگ های امروزی حدود 25 درصد کوچک تر از پسرعمو های گرگ خاکستری خود هستند. با این حال، به نظر می رسد که در خصوص گربه ها ماجرا برعکس است.

مطالعات نشان می دهد که به شکل میانگین گربه های امروزی حدود 16 درصد بزرگ تر از گربه های عصر وایکینگ ها هستند. این افزایش تدریجی میزان احتمالاً به علت بهبود در شرایط غذا و رژیم غذایی آن ها است.

ترجمه: سعید چولکی - سرگرمی های محبوب

منبع: فرادید

به "نقش عجیب گربه ها در حمله و غارت وایکینگ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش عجیب گربه ها در حمله و غارت وایکینگ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید