پیرترین موجود زنده تهران را اینجا بببینید، از افسانه کفاش پیر عودلاجون چه می دانید؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، عودلاجان، محله قدیمی و تاریخی مرکز، پیشینه ای 400 ساله دارد، بیش از تهران. این محله امامزاده ای دارد در دل خود به نام امامزاده یحیی (ع). آنچه این امامزاده را از امامزاده های دیگر متمایز نموده، درخت چناری است که عمرش بیش از 900 سال برآورد شده است.

پیرترین موجود زنده تهران را اینجا بببینید، از افسانه کفاش پیر عودلاجون چه می دانید؟

به گزارش همشهری آنلاین، عودلاجان یا اودلاجان، کهن ترین و تاریخی ترین محله تهران، زمانی مرفه نشین ترین منطقه تهران بود. این محله در دل خود آثار تاریخی و طبیعی بسیاری دارد، مثل خانه مهرانگیز و کامبیز، سرای کاظمی و حمام نواب. از آثار طبیعی هم درخت چنار آن است که عمری بیش از قدمت محله عودلاجان دارد. این چنار 900 ساله سال هاست در صحن بانوان امامزاده یحیی (ع) جاخوش نموده و یکی از کهن ترین موجودات زنده تهران لقب گرفته است.

پیرترین موجود زنده تهران

تعداد چنار های امامزاده یحیی در قدیم 3 اصله بوده، یکی در خیابان که به سبب مزاحمتی که برای رفت وآمد شهروندان داشته، سرش را می برند و دیگری هم خشک می گردد. این چنار 900 ساله سال 1330 ثبت ملی شده است. این چنار پیر به علت سن و سال بالا کمی آسیب دیده و از طریق زنجیر بسته شده تا بیش از این در هم نشکند. ارتفاع آن چندان زیاد نیست و شباهتی هم به چنار ندارد، اما با توجه به قطر 7 متری اش می توان به عظمت آن پی برد. حفره ای بر تنه این درخت وجود دارد که بعضی بر این باورند در زمان های قدیم، مرد کفاشی حفره را ایجاد نموده تا در آن زندگی کند.

او در آن حفره به شغل کفاشی می پرداخته و همان جا هم می خوابیده است. قدیمی های محل می گویند که سال ها پیش ناگهان مرد کفاش آنجا را ترک نموده و از آن روز دیگر دیده نشده است، اما بعضی دیگر به این گفته اعتقادی ندارند و بر این باورند که این حفره بر اثر دود شمع هایی ایجاد شده که زائران آنجا روشن می کردند.

منبع: فرارو

به "پیرترین موجود زنده تهران را اینجا بببینید، از افسانه کفاش پیر عودلاجون چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیرترین موجود زنده تهران را اینجا بببینید، از افسانه کفاش پیر عودلاجون چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید