پیش بینی رشد اقتصادی منفی 6درصد، بدبینانه است

به گزارش سرگرمی های محبوب، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: آخرین آمار نقدینگی، علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال، حاکی از رشد 6.2 درصدی نقدینگی تا 15خرداد است. با توجه به اقدامات در دست اجرا، پیش بینی می شود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل بشود.

پیش بینی رشد اقتصادی منفی 6درصد، بدبینانه است

او ادامه می دهد: صاحبنظران اقتصادی می دانند که در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاست ها، دالان نرخ سود است و هیات عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخ ها در دالان را به سمت تورم هدف انجام می دهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش دو واحدی کف دالان انجام می شود.

رئیس شورای پول و اعتبار در بخشی از از این یادداشت آورده است: پیش بینی رشد اقتصادی منفی6 درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال 99 ایران، در بدبینانه ترین سناریوهای پیش بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشد سال گذشته مرتکب شده بود، تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش بینی سال قبل را اصلاح می کرد، به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام کرده است، دست می یافت. در ضمنً، بنظرم این پیش بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده که چنین چیزی، اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

به گفته همتی، استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالاهای اساسی در چارچوب روابط محبت آمیز دو کشور و با تصمیم و نظر ایران انجام می گیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که بتدریج اتفاق خواهد افتاد. برنامه ریزی و تلاش برای تأمین به موقع و کافی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می دانیم.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود که روز چهارشنبه منتشر شد، گفته است همه گیری جهانی کرونا بیش از آنچه این نهاد پیشتر گمان می کرد بر اقتصاد جهانی تاثیر منفی گذاشته است که فرایند بهبود پس از آن را کندتر می کند.

براساس این گزارش، در حالی که صندوق بین المللی پول پیشتر سقوط 3 درصدی برای اقتصاد جهانی پیش بینی کرده بود، در گزارش جدید اعلام کرد که تحلیل ها حاکی است اقتصاد جهانی تا خاتمه سال جاری میلادی 4.9 درصد کوچکتر خواهد شد.

صندوق بین المللی پول همچنین در گزارش بروزرسانی خود از دورنمای اقتصادی جهان بعد از شیوع پاندمی کرونا، رشد اقتصادی ایران را در سال جاری منفی 6درصد پیش بینی کرده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "پیش بینی رشد اقتصادی منفی 6درصد، بدبینانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی رشد اقتصادی منفی 6درصد، بدبینانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید