مشاغل نمی توانند 3 سال برای دریافت اینترنت پرسرعت صبر نمایند

به گزارش سرگرمی های محبوب، فعالان اینترنتی با گلایه از مصائب و خسارت اقتصادی کندی اینترنت می گویند: آسیب کسب وکارهای مجازی با کاهش سرعت اینترنت قطعی است و در این وضع کسب وکارهای خرد بیشتر از بزرگترها آسیب می بینند؛ کسب و کار نمی تواند 3 سال صبر کند تا20 میلیون پورت پرسرعت فیبرنوری واگذار گردد.

مشاغل نمی توانند 3 سال برای دریافت اینترنت پرسرعت صبر نمایند

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت سرگرمی های محبوب، بعضی از کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه در این سامانه، پیگیر آسیب به کسب و کارهای مجازی با کاهش سرعت اینترنت شده اند.

مدتی که اختلال و کندی اینترنت در کشور بیشتر از قبل شده است که مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات علت آن را در عدم توسعه شبکه ارتباطات ثابت و افزایش مصرف اینترنت در پی شیوع ویروس کرونا می دانند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، رشد یکباره ای را در تقاضا برای اینترنت در کشور شاهد بودیم که شبکه کشور پیش بینی این رشد غیرمنتظره را نداشته است.

گلایه کسب و کارهای مرتبط با اینترنت از مصائب و خسارت مالی کندی اینترنت

شاغلان مشاغل اینترنتی می گویند: اختلال و کندی اینترنت، باعث ایجاد مشکل برای کسب و کارهای اینترنتی شده است که بخش زیادی از کسب و کارهای امروز مردم را در برمی گیرد. آنها می گویند وقتی حتی بسیاری از مشاغل سنتی به فضای مجازی راه پیدا نموده اند و فروشگاه های سنتی هم اجناس خود را علاوه بر فروشگاه فیزیکی به وسیله فضای مجازی به فروش می رسانند، اختلال و کندی اینترنت به هر دو صنف آسیب زده است. آنها می پرسند که چه حمایت قانونی و حقوقی از کسب و کارهای این حوزه در این مسئله وجود دارد؟

بعلاوه ظریفی سردبیر این سوژه فارس من در گفت وگو با خبرنگار به بخش دیگری از مشکلاتی که کندی اینترنت به وجود آورده، اشاره می نماید می گوید: بعضی مشاغل فنی و تخصصی در ارتباط مستقیم با اینترنت هستند و آسیب مستقیم دیده اند.

وی ادامه داد: برای مثال کار برنامه نویس ها و طراحان سایت به طور مستقیم با اینترنت سر و کار دارد. خودم یک برنامه نویس و طراح سایت هستم که افت سرعت اینترنت روی کارم تاثیر شدید داشته است؛ به طوری که کاری که قبلاً در یک روز انجام می دادم را اکنون باید در دو روز انجام دهم. زیرا پروکسی ها کار نمی نمایند و بسیاری از منابع ما که از یوتیوب تامین می گردد به سختی دسترسی پیدا می کنیم، رفرنس ها بسیار آسیب دیده است. بعلاوه سایتی برای افزایش سئو و بازدید دارم که در آن 18 ثانیه زمان می دهیم که صفحه ای لود گردد و این روزها در این مدت صفحه لود نمی گردد و کاربران ما از ما ناراضی شده اند و نمی توانیم جواب آنها را بدهیم.

کندی سرعت اینترنت در همه مشاغلی که با اینترنت مرتبط هستند بهره وری را کاهش می دهد

اتحادیه کسب و کارهای مجازی: از وزیر ارتباطات به عنوان رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال دولت درخواست جلسه کردیم

خبرنگار این مطالبه و مشکل کاربران را با نهادهای مربوط مطرح نموده است.

رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در پاسخ به گلایه مردم از آسیب به کسب و کار مجازی شان در پی کندی سرعت اینترنت به خبرنگار، گفت: اینکه کندی سرعت اینترنت روی کسب و کارها تاثیر دارد و به کسب و کار آسیب می زند، موضوع معینی است؛ اما راهی که بتوان آن را برآورد و پیگیری کرد، خیلی در قانون معین نیست و راه چاره عملی معینی ندارد.

وی می گوید: برای پیگیری آسیب به کسب و کارهای اینترنتی در بروز اختلال های اینترنت کاری که از دست ما برمی آید و پیگیری کردیم این بود که قرار بود جلسه ای با آقای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته باشیم و جلسه با آقای وزیر را هم به علت اینکه ایشان وزیر ارتباطات هستند پیگیر نیستیم؛ بلکه به علت اینکه ریاست کارگروه اقتصاد دیجیتال دولت را برعهده دارند درخواست داریم. زیرا اگر قرار است اقتصاد دیجیتال در کشور رشد کند باید بستر و زیرساخت آن آماده باشد.

در کندی اینترنت، کسب و کارهای خرد بیشتر از کسب وکارهای بزرگ آسیب می بینند

الفت نسب گفت: در جریان کندی اینترنت، کسب و کارهای بزرگ کمتر آسیب می بینند؛ اما کسب و کارهای خرد و کسب و کارهایی که روی شبکه های اجتماعی هستند بسیار اذیت می شوند؛ برای مثال اینستاگرام بسیار کند شده و کار را برای فعالانی که روی این پلتفرم شغلی دارند سخت نموده است.

سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی شرح داد: برای مثال یک فروشگاه بزرگ اینترنتی که تقریباً 80 درصد از بازار را در اختیار دارد در این اتفاق دچار خسارت زیادی نمی گردد و در بدترین حالت سهم 80 درصدی آن به 70 درصد تنزل می کند؛ اما یک کسب و کار کوچک که سهم بسیار کوچکی از بازار دارد همان سهم کم را هم از دست می دهد، زیرا وقتی اینترنت کند است کسی که قصد خرید دارد دیگر نمی تواند چند مرجع را چک و کالاها را با هم مقایسه کند و یک راست به سراغ همان فروشگاه بزرگ شناخته شده تر می رود و کالا را با هر قیمتی که باشد می خرد.

کسب و کار امروز نمی تواند سه سال صبر کند تا 20 میلیون پورت پر سرعت فیبر نوری واگذار گردد

الفت نسب ادامه داد: آقای وزیر می گویند که تا سه سال دیگر 20 میلیون پورت پر سرعت فیبر نوری واگذار می کنیم؛ اما شرایط کسب و کار مال همین امروز است، کسب و کار که نمی تواند تا 3 سال دیگر صبر کند. پایه اصلی را باید درست کرد؛ یا آقای وزیر می گوید پنج روز دیگر یا 10 روز دیگر سرعت اینترنت افزایش پیدا می نماید اما با این صحبت ها شرایط مشاغل اینترنتی تضمین نمی گردد.

وی تاکید نمود: اگر کندی اینترنت پایدار بماند کسب و کارها دچار مشکل خواهد شد.

آسیب تماشا فضای کسب و کارهای مجازی با کاهش سرعت اینترنت در کشور قطعی است

حسین اسلامی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران هم به خبرنگار، می گوید: آسیب تماشا فضای کسب و کارهای مجازی با کاهش سرعت اینترنت در کشور قطعی است. بسیاری از کسب و کارهای فعلی پس از راه اندازی 3G و 4G در کشور به راه افتادند و بسیاری از کسب و کارهای آینده هم نیازمند 5G و بالاتر از آن هم از نظر سرعت و هم از نظر کیفیت ارتباطات هستند و راهی جز ارتقاء فناوری نداریم.

وی می گوید: از نظر حقوقی، ارائه دهندگان خدمات اینترنت در کشور دارای یک توافقنامه سطح کیفیت خدمات (SLA) هستند که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در زیر مجموعه این وزارتخانه، در بعضی موارد به کیفیت ارائه سرویس بسیار حساس بودند و بعضی از اپراتورهای ثابت و همراه را هم جریمه کردند.

تاکید وزیر مبنی بر اینکه در پی کاهش سرعت اینترنت نیستند را اثبات خلاف آن، قبول داریم

اسلامی افزود: یک نکته ای که در این بین نباید از نظر دور داشته باشیم این است که آقای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید بر این داشتند که در پی محدود کردن اینترنت و کاهش سرعت اینترنت نیستند و بنای ما هم بر قبول نظر مدیران است تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده باشد.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: از منظر دیگر در موضوع کاهش سرعت اینترنت در کشور، به نظر می رسد که عدم سرمایه گذاری در این فضا به ویژه در سال های اخیر (که تا حدی به نبود قیمت گذاری متناسب با خدمات مربوط می گردد) باعث شده که ارائه دهندگان خدمات اینترنت در کشور نتوانند کیفیت خدمات را حفظ نمایند یا خدمات خود را ارتقا دهند. نباید صرفا ثبات قیمت ها و عدم افزایش قیمت برای ما فضیلت تلقی گردد و کوشش کنیم که با هر روشی که شده قیمت ها را ثابت نگه داریم؛ بلکه قیمت ها باید براساس کیفیت و زمان جا به جا گردد.

انتظار توجه ویژه از دولت برای توسعه ارتباطات در کشور داریم نه حتی یاری عادی

وی ادامه داد: چه طور است که در موضوعاتی حاکمیتی مانند نان، آب و گاز تا موضوعاتی مانند خودرو، قیمت ها طی چند سال اخیر چندین برابر شده و تورم در این حوزه تاثیر داشته است اما در حوزه فناوری های نوین به ویژه در حوزه ارتباطات اصرار داریم که حتما قیمت ها را ثابت نگه داریم؟ البته با افزایش غیر منطقی قیمت ها هم موافق نیستم اما احساس می کنم که شناوری قیمت ها مبتنی بر تورم و کیفیت خدمات، لازمه این است که کسب و کارهای این حوزه بتوانند خود را تثبیت نمایند و سپس رشد دهند.

اسلامی افزود: حتی در این باره معتقدیم که دولت هم باید یاری کند و از دولت انتظار داریم که تمام درآمدهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین حوزه سرمایه گذاری گردد و به سمت سایر حوزه های دولت، چه عمرانی و چه جاری نرود. حتی علاوه بر درآمدهای حوزه ICT، دولت باید برای سرمایه گذاری در این حوزه به ویژه برای منطقه ها محروم که از نظر کسب و کاری صرفه مالی ندارند اقدام کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "مشاغل نمی توانند 3 سال برای دریافت اینترنت پرسرعت صبر نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاغل نمی توانند 3 سال برای دریافت اینترنت پرسرعت صبر نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید