مردم منتظر ثبت رکوردهای خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده با بیان این مطلب اضافه نمود: نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که بر اساس راهبرد مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد برگزاری آن هستیم، بی تردید معدل های خوب و امیدبخشی را در انتها برگزاری این رخداد عظیم فرهنگی به ثبت می رساند.

مردم منتظر ثبت رکوردهای خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند

وی تاکید نمود: پیدایش و شروع به کار این پدیده مجازی همراه با نگرانی های مختلفی بود که بخشی از آن ناظر بر نگرانی از میزان توانمندی فضای مجازی در خدمات رسانی به مخاطبان و علاقه مندان کتاب بود و بخش دیگری از نگرانی ها این بود که آیا از این رخداد نوپدید استقبال می گردد.

امیرزاده توضیح داد: این نگرانی ها باعث شد با دقت بیشتری به موضوع نمایشگاه کتاب تهران توجه گردد. بنابراین برگزاری این نمایشگاه با هدف پویا ساختن عرصه نشر کشور دارای جهت پرریسک و حساسی بود و نشان داد که در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مدیران عملگرا و جسوری در شرایط بحرانی هستند.

وی ادامه داد: با شروع بیماری کرونا حوزه های مختلف فرهنگی و هنری کشور تحت تاثیر عمیقی نهاده شد. این موضوع نه تنها متوجه جامعه ایران بلکه سراسر دنیا بود. در آنالیز هایی که در موضوع خسارت های وارده به حوزه فرهنگ و هنر در سایر کشورها که درگیر این پاندومی خطرناک هستند تعیین می گردد که خسارت های وارده به بخش های فرهنگ و هنر یک امر همه گیر بوده و حتی در کشورهایی که زیرساخت های فرهنگی آن ها به مراتب از ایران قوی تر بوده این خسارت ها عمیق و اثرگذار بوده و بخش های فرهنگی و هنری در همه کشورها بیشترین خسارت ها را متحمل شده اند.

این مقام مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه نمود: در ایران هم این شرایط مستثنی نبود و حوزه نشر که یکی از حوزه های مهم پرمخاطب و اثرگذار در موضوعات فرهنگی است تحت تاثیر آن نهاده شد و بسیاری از فعالیت های حوزه نشر کشور با رکود بی سابقه ای روبرو شد.

وی در عین حال توضیح داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه به مناسبات حمایتی که دولت تدوین و ارائه نموده بود به آنالیز خسارت های وارده بر این حوزه پرداخت و در سامانه های تعیین شده دولت، سعی کرد حضور جدی داشته باشد. این اقدام کار سخت و مهمی بود و خسارت های ناشی از کرونا در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه برآورد هزینه شد تا این حوزه شکننده و آسیب پذیر از سایر رسته های شغلی عقب نماند.

امیرزاده تاکید نمود: البته در اعلام نخستینی که درباره رسته های خسارت دیده از کرونا اعلام شد حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه یا دیده نشده و یا کمتر به آن توجه شده بود. بنابراین گام نخست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که در این رسته های شغلی، صندلی مشاغل فرهنگ، هنر و رسانه هم دیده گردد و خالی نماند. پیگیری های مجدانه ای در این زمینه صورت گرفت و این کوشش ها به ثمر نشست و رسته های شغلی فرهنگی و هنری در فهرست رسته های خسارت دیده از کرونا به رسمیت شناخته شد.

وی ادامه داد: گام بعدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه اقداماتی بود که در حوزه های مختلف مانند ارائه بسته های معیشتی، پرداخت خسارت ها، بیمه هنرمندان و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت صورت گرفت و در این زمینه بر اساس منابع موجود کشور شاهد کوشش های خوبی بودیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بعضی مسائل ناشی از شیوع کرونا و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در این شرایط اضافه نمود: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رخداد فرهنگی کشور بر اساس شیوه نامه های اعلامی مراجع ذیربط که ستاد ملی کرونا است، به تعطیلی کشیده شد و در این شرایط باید راه حل ای اندیشیده می شد و از همان ابتدا موضوع برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی مورد توجه نهاده شد. دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه به معاون امور فرهنگی این وزارتخانه ابلاغ شد که در اسرع وقت طرح اولیه برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارائه و بر اساس مشورت های کارشناسی شده با خبرگان این حوزه بویژه ذینفعان و بخش های خصوصی طرح اولیه برگزاری این نمایشگاه ارائه شد.

وی ادامه داد: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک درست از شرایط موجود اقدام به ارائه اولین نسخه اجرایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران کرد و بعد از آن مجدد آنالیز های کارشناسی در این زمینه صورت گرفت.

امیرزاده تاکید نمود: امروز که شاهد سومین روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستیم و به رغم اینکه در نخستین روز برگزاری به دلیل استقبال گسترده مخاطبان ایرانی در سراسر کشور از این رخداد شاهد اختلال در سامانه این نمایشگاه بودیم اما با تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کوشش های بی وقفه عوامل فنی اکنون این سامانه فعال است و فرایند خوبی را طی می نماید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آنچه شاهد خواهیم بود این است که در نمایشگاه مجازی کتاب تهران به عنوان یک رخداد پیروز فرهنگی در شرایط سخت بحران کرونا رکوردهای کم نظیری از این نمایشگاه ثبت می گردد و می تواند برای ادامه جهت فعالیت های فرهنگی الگوی مناسبی باشد.البته کوشش ها و فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور صرف بسنده به حوزه نشر نیست اما از ابتدای سال جاری تا به امروز شاهد خرید بیش از 50 میلیارد تومان کتاب در فرایند برنامه های حمایتی فصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

وی توضیح داد: اگر فروش 99 میلیارد تومانی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال 98 را ملاک ارزیابی قرار دهیم به نظر می رسد به رغم تاثیر شکننده ای که پاندومی کرونا بر عرصه های مختلف شغلی داشته، معدل موجود در این حوزه نشان می دهد که این برنامه ها حساب شده و کارشناسی شده است و توانسته به میزان قابل توجهی از خسارت های ناشی از کرونا جلوگیری گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "مردم منتظر ثبت رکوردهای خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم منتظر ثبت رکوردهای خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید