چگونه با موبایلتان برترین تصاویر را ثبت کنید؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، ترفندهایی که شما را تبدیل به یک عکاس حرفه ای می نماید

ممکن است به خاطر کیفیت یا امکانات نه چندان پیشرفته نرم افزار دوربین گوشی های هوشمند، در پی دوربین های ویژه عکاسی مانند DSLR باشید. با این حال اگر از شیوه استفاده از نرم افزار دوربین گوشی و پیکربندی صحیح آن آگاهی داشته باشید، می توانید نتایج بهتری در مقایسه با نرم افزار پیش فرض دوربین آیفون یا دستگاه های اندرویدی کسب کنید.

چگونه با موبایلتان برترین تصاویر را ثبت کنید؟

اگر از ترفندهای عکاسی با دوربین گوشی های هوشمند، بهره مندی از نرم افزار پیش فرض دوربین دستگاه و پیکربندی صحیح آن آگاهی داشته باشید، می توانید برای ثبت لحظاتی از زندگی خود، نتایج با کیفیت بالاتری از نرم افزار پیش فرض دوربین آیفون یا دستگاه های اندرویدی به دست بیاورید. در ادامه مقاله با سرگرمی های محبوب همراه باشید تا ترفندهای مختلف عکاسی با گوشی های هوشمند را تشریح کنیم.

1- یادگیری قانون یک سوم

در شرح این قانون باید اظهار کنیم که به منظور حفظ ترکیب بندی صحیح در ثبت عکس، باید صحنه مورد نظر را در فکر خود به 9 بخش مستطیلی کاملا مساوی تقسیم بندی نموده و سوژه های مورد نظر را در نقاط تقاطع خطوط تصور شده قرار دهید.

با نرم افزارهای دوربین سیستم عامل اندروید و iOS، نیازی به تجسم این خطوط در فکر نیست. در اندروید، بر روی دکمه menu ضربه زده و Settings را انتخاب کنید. سپس Show grid in viewfinder را برای نمایش خطوط متقاطع در چشم انداز یاب، برگزینید. در iOS هم به بخش Photos & Camera موجود در منوی اصلی نرم افزار Settings رفته و بر روی دکمه لغزنده Grid ضربه بزنید تا در حالت On قرار بگیرد.

2- استفاده از تکیه گاه ثابت

برای ثبت بسیاری از عکس ها با استفاده از گوشی هوشمند، به ویژه در موقعیت های کم نور که گوشی در کوشش برای دریافت نور بیش تر از محیط است، ثابت نگه داشتن گوشی بسیار حیاتی است. اگر خواهان نتایج عالی در ثبت تصاویر هستید، می توانید از سه پایه های مخصوص عکاسی بهره ببرید. اما برای این کار می توانید از اشیای اطراف خود هم بهره ببرید!

اگر مایل به خریداری سه پایه عکاسی نیستید، می توانید از دیوار، میز یا طاقچه روی دیوار برای ثابت نگه داشتن گوشی بهره ببرید. زمان سنج اتوماتیک موجود در نرم افزار دوربین سیستم عامل های اندروید و iOS، می تواند در این زمینه یاری حال شما باشد. به طوری که می توانید از گوشی روی اشیای ثابت دور شده و عکس خود را به طور اتوماتیک ثبت کنید.

3- تغییر نقطه تمرکز (فوکوس)

جدا از دستگاه اندرویدی یا آیفون مورد استفاده، می توانید با ضربه زدن بر روی نقطه ای از صفحه نمایش گوشی هوشمند، قبل از ثبت عکس نقطه تمرکز (فوکوس) را در صحنه مورد نظر تغییر دهید. انجام این کار برای مطابقت با نقطه تمرکز انتخاب شده، موجب تغییر سطح نوردهی می گردد. در واقع می تواند به عنوان راه چارهی دستی برای روشن تر کردن یک محیط تاریک یا کاهش روشنایی محیط هم مورد استفاده قرار گیرد.

کاربران آیفون می توانند با ضربه زدن و نگه داشتن انگشت بر روی نمایشگر، نقطه تمرکز و سطح روشنایی را قفل نمایند تا حتی هنگام جابه جایی دوربین، تنظیمات اعمال شده ثابت باقی بمانند. بعلاوه می توانید با لمس چند ثانیه ای و کشیدن انگشت به طرف بالا یا پایین بر روی نمایشگر، سطح نوردهی را تغییر دهید. هنگام انجام این کار، آیکون خورشید شکل کوچکی تغییرات در حال اعمال را نشان خواهد داد.

4- استفاده از دکمه فیزیکی شاتر

در این مقاله صحبت از ثابت نگه داشتن گوشی هوشمند به منظور ثبت بهتر تصاویر شد. کوشش برای نگه داشتن گوشی و هم زمان ضربه بر روی دکمه نرم افزاری شاتر موجود در نمایشگر، همواره کار آسانی نیست. این کار در بعضی شرایط باعث لرزش دست در لحظه حساس ثبت تصویر خواهد شد.

به جای آن می توانید از هر یک از دکمه های فیزیکی تغییر حجم صدا (افزایش یا کاهش دهنده) برای ثبت تصاویر خود بهره ببرید. این ترفند در گوشی های آیفون، نکسوس و بیش تر گوشی های دیگر اندرویدی قابل استفاده بوده و تحت عنوان Volume button function یا نام های مشابه دیگر در دسترس است. اجباری در استفاده از راه چاره پیشنهادی نبوده و همواره بهترین گزینه محسوب نمی گردد؛ اما در بعضی از موقعیت ها می تواند انتخابی مفید باشد.

5- اعمال حالت اتوماتیک HDR

درحال حاضر آخرین نسخه از نرم افزار دوربین موجود در هردو سیستم عامل iOS و اندروید، دارای حالت اتوماتیک HDR هستند. این قابلیت به منظور مطابقت بیش تر با محیط واقعی، فیلتری با دامنه رنگی بالا (High Dynamic Range) را به تصویر اعمال می نماید. دکمه مربوط به قابلیت یاد شده، تحت عنوان HDR در سمت چپ نرم افزار دوربین هردو سیستم عامل یاد شده، واقع شده است.

دامنه رنگی بالا حداقل در عکاسی با گوشی هوشمند، روشن ترین و تاریک ترین بخش های موجود در تصویر را در سطح متعادلی نگه می دارد تا جزئیات بیشتری از تصویر قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال، هنگام ثبت تصویر از محو شدن منظره ها تاریک موجود در زیر آسمان درخشان جلوگیری می نماید. این کار نیازمند نوردهی نسبتا طولانی به حسگر دوربین بوده و در این حالت دوربین باید کاملا بدون حرکت باشد.

6- استفاده بیش تر از روشنایی طبیعی یا مصنوعی

برای داشتن تصاویری عالی در عکاسی، سوژه مورد نظر باید در محیط نوری مناسبی باشد. بنابراین بهتر است از منابع نوری در دسترس مانند پرتوهای نور خورشید یا لامپ های نئونی آگاهی داشته باشید. رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد اما باید از معین بودن کامل سوژه عکاسی در تصویر اطمینان حاصل کنید.

برای بهره مندی از چنین حالتی، می توانید موقعیت قرارگیری سوژه عکاسی را جابه جا کنید، زاویه عکاسی از نزدیک (Close Up) را تغییر دهید، به محیط های دارای سایه توجه کنید یا حتی برای ثبت عکس مورد نظر، منتظر روز بعد بمانید. از قرارگیری منابع پرنور در پشت سر سوژه عکاسی جلوگیری کنید؛ مگر این که مایل به ثبت تصویر نیمرخ تاریک اشخاص باشید.

7- استفاده از حالت عکاسی متوالی

نرم افزار بومی دوربین موجود در سیستم عامل های iOS اپل و اندروید گوگل دارای حالت عکاسی متوالی (burst mode) داخلی است که برای ثبت بهتر تصاویر، می توانید از آن بهره مند شوید. اگر برای گرفتن بهترین عکس در یک لحظه، به خود اعتماد ندارید، چندین عکس در یک مرتبه ثبت نموده و سپس یکی از آن ها را به عنوان بهترین تصویر انتخاب کنید. سپس در صورت تمایل، بقیه تصاویر مشابه را پاک کنید.

برای گرفتن تصاویر متوالی در iOS یا اندروید، به سادگی دکمه شاتر را فشار داده و تا زمانی که مایل هستید آن را نگه دارید. با افزایش مدت زمان فشردن دکمه شاتر، تعداد تصاویر متوالی بیش تری ثبت خواهد شد. در بعضی از گوشی های اندرویدی، می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات دوربین و فعال یا غیرفعال کردن حالت یاری رسانی هوشمند (smart)، بهترین تصویر ثبت شده در حالت متوالی را انتخاب کنید.

8- تمیز کردن لنز دوربین

در اینجا می خواهیم به بعضی از جنبه های کاربردی تر و فراموش نشدنی عکاسی با دوربین گوشی هوشمند بپردازیم. برای مثال، وجود هر نوع لکه بر روی لنز دوربین در عکس ثبت شده تاثیر منفی خواهد گذاشت؛ بنابراین بهتر است که همواره قبل از آغاز عکاسی، نگاهی به لنز دوربین انداخته و آن را تمیز کنید.

برای این کار نیازی به تهیه وسایل خاصی نبوده و استفاده از یک پارچه بدون پرز تمیز در بیش تر موارد کافی است. بعلاوه در بعضی شرایط می توانید از پارچه های پنبه ای دارای خاصیت جذب بالا که با آب مقطر مرطوب شده برای تمیز کردن لکه های کثیف لنز بهره ببرید.

منبع: الی گشت

به "چگونه با موبایلتان برترین تصاویر را ثبت کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با موبایلتان برترین تصاویر را ثبت کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید