کشف باورنکردنی یک قاره گم شده

به گزارش سرگرمی های محبوب، قاره زلاندیا بخشی از یک ابر قاره به نام گوندوانا بود که حدود 500 میلیون سال پیش، بیشتر بخش غربی قطب جنوب و بخش شرقی استرالیا را شامل می شده.

کشف باورنکردنی یک قاره گم شده

به گزارش خبرآنلاین، در طول سال ها و از نظر تاریخی حدس های زیادی در خصوص وجود قاره ای به نام زلاندیا یا ته ریوآ مائوی (به زبان مائوری) مطرح بود. طبق گزارش TN News، قاره زلاندیا بخشی از یک ابر قاره به نام گوندوانا بود که حدود 500 میلیون سال پیش، بیشتر بخش غربی قطب جنوب و بخش شرقی استرالیا را شامل می شده.

گفته می گردد که اولین بار در سال 1642 آبل تاسمان، تاجر و ملوان هندی که از کشف قاره بزرگ جنوبی ناامید شده بود، این قاره را کشف نموده.

او با وجود ناکامی در کشف سرزمین تازه، با مائوری های محلی روبرو شده که در ابتدا از ورود او ناراضی بودند، ولی در نهایت، اطلاعات ارزشمندی را درمورد زمین های اطراف در اختیار آبل قرار دادند که از جمله آن ها وجود یک خشکی بسیار بزرگ در سمت شرق بود.

حالا دانشمندان بر سر وجود قاره ای به نام زلاندیا به توافق رسیده اند؛ قاره ای که بنا به دلایلی نامعلوم که دانشمندان در صدد درک آن هستند، از گوندوانا فاصله گرفته بود.

در سال 2017 بود که زمین شناسان این قاره که در تمام این مدت از دیدرس پنهان بود را پیدا کردند. حالا بخش عمده ای از قاره کشف شده زیر آب است و زمین شناسان موسسه تحقیقاتی Zealand Crown، از آن به عنوان نمونه ای یاد می نمایند که نشان می دهد که چطور ممکن است چیزی به این واضحی تا مدت ها از دید ها پنهان مانده و سال ها طول بکشد تا کشف گردد. تولوچ در این باره شرح داده: ما هنوز پیروز به درک کامل این موضوع نشده ایم که چرا زلاندیا از گوندوانا دور شده است.

منبع: فرارو

به "کشف باورنکردنی یک قاره گم شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف باورنکردنی یک قاره گم شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید