10 روش درمان سردرد روزه داران در ماه رمضان

به گزارش سرگرمی های محبوب، درمان سردرد در ماه رمضان چیست؟ یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بیشتر روزه داران با آن روبرو می شوند سردرد است. اما آیا می دانید دلیل سردرد در ماه رمضان چیست؟ برای درمان سردرد روزه داران در رمضان از چه روش هایی استفاده می گردد؟ درمان سردرد در ماه رمضان در طب سنتی چطور انجام می گردد؟ اصلاً چیزی در خصوص دلیل سرگیجه در ماه رمضان می دانید؟ در این مقاله از سرویس طبق به شما یاد می دهیم که برترین راهکارهای برطرف سردرد روزه داران چیست. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص روش های کاهش سردرد روزه داران پاسخ خواهیم داد. با همراه باشید.

10 روش درمان سردرد روزه داران در ماه رمضان

علت سردرد در ماه رمضان چیست؟

آیا می دانید علت اصلی سردرد روزه داران چیست؟ آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در ماه رمضان با روبرو می شوید؟ معمولاً سردردهایی که در ماه رمضان ایجاد می شوند، دلایل مشخصی دارند.

تحقیقات نشان می دهد که 48 درصد از افراد در ماه رمضان با سردرد روبرو می شوند. باید بدانید که افرادی که به سردردهای شدید و همیشگی بعد از روزه گرفتن مبتلا می شوند نباید روزه بگیرند؛ اما خود سردرد روزه را باطل نمی کند.در ادامه می توانید با بعضی از مهم ترین دلایل سردرد در ماه رمضان آشنا شوید.

  • کاهش قند خون؛
  • کم آبی بدن؛
  • تغییر ناگهانی در سبک زندگی؛
  • عدم مصرف کافئین برای افرادی که بدن آن ها عادت به خوردن قهوه و چای دارد؛
  • کم خوابی؛
  • افت فشار خون؛
  • کم خونی؛
  • کاهش مصرف سیگار؛
  • مسائل گوارشی؛
  • عوارض نخوردن سحری.

روش هایی برای درمان سردرد روزه داران در رمضان

روزه گرفتن می تواند بدن فرد را با کمبود مواد غذایی، آب و قند روبرو کند و این امر سبب بروز سردرد در بعضی افراد می گردد. معمولاً شدت سردرد می توانید از خفیف تا میانه باشد و در بیشتر مواقع اگر و ضربان دار نباشد، بعد از خوردن افطار برطرف می گردد. معمولاً افرادی که به هر علتی سردردهای بیشتری را تجربه می نمایند با نخوردن آب و غذا بیشتر به سردرد دچار می شوند.

به طور معمول درمان سردرد روزه داران در ماه رمضان کار چندان سختی نیست. پیدا کردن علت اصلی سردرد در این ماه و برطرف کردن آن می تواند به راحتی به شما یاری کند تا از شر این سردردها راحت شوید.

به طور کلی بیشتر افراد به علت کمبود آب، کم خوابی و افت قند دچار سردرد در ماه رمضان می شوند و از همین رو مصرف به اندازه آب و مواد قندی در زمان سحری و افطار در کنار تنظیم زمان خواب و چرت زدن در طول روز می تواند به شما یاری کند تا بدون مشکل این دوران را پشت سر بگذارید.

1- برای سحری و افطار حتماً از مواد غذایی شیرین بهره ببرید

برای جلوگیری از افت قند خون در طول روز و جلوگیری از سردرد پیشنهاد می گردد در وعده سحری حتماً از خرما، کشمش و خوراکی هایی با شیرینی طبیعی بهره ببرید.

برای افطار نیز بهتر است حتماً از عسل، کشمش و خرما بهره ببرید تا قند خون شما تنظیم گردد. در بسیاری از مواقع علت احساس سرما در ماه رمضان افت قند و افت فشار خون است که در افرادی که قندهای مصنوعی و شیرینی جات بیشتری استفاده می نمایند و یا فشار خون پایینی دارند، شایع تر است.

2- مصرف چای و قهوه را کاهش دهید

بسیاری از ما بدون این که متوجه باشیم به خوردن نوشیدنی های کافئین دار عادت نموده ایم. اگر قصد دارید در ماه رمضان روزه بگیرید باید از چند ماه قبل از ماه رمضان مصرف کافئین را کاهش دهید تا بدن شما با کنار گذاشتن آن دچار مشکل نگردد. می توانید اندازه مصرف چای و قهوه را به یک تا دو بار در روز کم کنید.

کافئین موجب از دست رفتن آب بدن می گردد، از همین رو نوشیدن آن در ماه رمضان آن هم به اندازه زیاد به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. شما می توانید برای سحری و افطار از یک لیوان چای کم رنگ یا تنها یک فنجان کوچک ، یا هر نوع قهوه دیگری که میل دارید بهره ببرید.

3- خوردن 8 لیوان آب را از قلم نیاندازید

با خوردن آب به راحتی با سردرد روزه داری خداحافظی کنید. در بیشتر مواقع سردرد روزه داران در رمضان با نوشیدن آب برطرف می گردد. بدن شما در طول روز به 8 لیوان آب احتیاج دارد. در صورتی که در سحری و افطار این اندازه آب را به بدن نرسانید، بدن با کم آبی روبرو می گردد.

از همین رو ممکن است در طول روز با علائمی مثل سردرد، خستگی و بی حالی روبرو شوید. گاهی اوقات علت سرگیجه در ماه رمضان نیز می تواند ناشی از کمبود آب باشد. سعی کنید چند لیوان آب در وعده سحری بنوشید. از افطار تا زمانی که به خواب می روید هم چندین لیوان آب بنوشید تا کم آبی بدن جبران گردد.

4- به اندازه بخوابید

گاهی اوقات مهم ترین علت سردرد در ماه رمضان کم خوابی است. از آنجایی که روزه داران برای خوردن سحری از خواب بیدار می شوند و ممکن است بعد از آن نتوانند به راحتی بخوابند، بدن با کمبود خواب روبرو می گردد. برای پیشگیری و درمان سردرد روزه داران در رمضان باید سعی کنید بعد از خوردن سحری چند ساعت بخوابید. در صورتی که زمان لازم برای این کار را ندارید حتماً در طول روز چند بار چرت بزنید تا کم خوابی تان جبران گردد.

5- از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما اجتناب کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرمای زیاد موجب عرق کردن و از دست رفتن آب بدن و در نتیجه سردرد می گردد. سعی کنید در طول ماه رمضان لباس های خنک و روشن بپوشید و در معرض گرمای خورشید و مکان های گرم قرار نگیرید.

6- از مصرف غذاهای حاوی قند کربوهیدرات ساده اجتناب کنید

غذاهایی که حاوی کربوهیدرات های ساده هستند، خیلی رود قند خون را افزایش می دهند و از طرفی به سرعت نیز موجب افت قند خون می شوند. این موضوع موجب می گردد تا فرد بعد از چند ساعت از خوردن سحری با سردرد و افت قند روبرو گردد. برای وعده سحری سعی کنید کمتر از کربوهیدرات های ساده و شیرین بهره ببرید.

7- برای پیشگیری از سردرد از داروهای یاریی بهره ببرید

اگر معمولاً دچار سردرد می شوید و بدن شما قادر به تحمل گرسنگی و تشنگی روزه داری نیست، می توانید از داروهای پیشگیرانه بهره ببرید. این داروها معمولاً برای 12 ساعت ناشتا تأثیرگذار هستند. برای این کار می توانید موقع سحری از یک قرص ناپروکسن 500 میلی گرم بهره ببرید. البته از قلم نیاندازید که مصرف هر قرصی باید با تجویز پزشک باشد و در صورت تشخیص متخصص مصرف گردد.

8- از خوردن سریع غذا در افطار اجتناب کنید

اگر در پی پیدا کردن علت سردرد و سرگیجه بعد از افطار هستید، باید بدانید که خوردن سریع و یک باره حجم زیادی مواد غذایی می تواند موجب ایجاد این حالت گردد. برای برطرف سردرد بعد از افطار باید ابتدا روزه خود را با خرما و آب جوش باز کنید. سپس به آرامی و بعد از نیم ساعت آغاز به خوردن غذا کنید.

9- از طب سنتی برای درمان سردرد یاری بگیرید

برای درمان سردرد روزه داران در رمضان می توانند از ، شربت ریواس، شربت زرشک، شربت آلو، استفاده نمایند. این شربت ها هم در درمان کم آبی بدن مؤثر هستند و هم به پیشگیری و درمان سردرد یاری زیادی می نمایند.

10- در صورت احتیاج از پزشک یاری بگیرید

اگر سردردهای شما با روزه گرفتن زیاد شده و حتی با به کار بردن راه چاره هایی که در این مقاله ذکر شد، باز هم بعد از روزه گرفتن دچار سردرد می شوید، بهتر است روزه گرفتن را کنار بگذارید و این موضوع را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه روش های کاهش سردرد به شما یاری کنیم تا این ماه پربرکت را راحت تر و بدون درد و مشکل پشت سر بگذارید. به جای این که با خود فکر کنید با سردردهای ماه رمضان چه کنیم بهتر است علت سردردتان را پیدا کنید و سپس با رعایت اصولی که مقاله ذکر شد از بروز آن جلوگیری نمایید.

سوالات متداول

برترین روش های درمان سردرد روزه داران در رمضان چیست؟

برای برطرف سردرد روزه داران در ماه رمضان باید مایعات و آبمیوه های سالم مصرف نمایند و از خوردن غذاهای شور و شیرینی های مصنوعی بپرهیزند.

مهم ترین علت سردرد در ماه رمضان چیست؟

کم آبی بدن، افت قند خون و کم خوابی از مهم ترین دلایل سردرد در روزه داران هستند.

آیا سردرد روزه را باطل میکند؟

سردرد روزه را باطل نمی کند، اما افرادی که دچار سردردهای شدید می شوند نباید روزه بگیرند.

منبع: افق کوروش

به "10 روش درمان سردرد روزه داران در ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش درمان سردرد روزه داران در ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید