3.5 میلیارد دلار تا حذف نفت از تجارت خارجی ، استاندارد بومی نداریم

به گزارش سرگرمی های محبوب، وزیر صمت خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور انجام شد در حالی که واردات ما 52 میلیارد دلار بود این یعنی ما 3.5 میلیارد دلار دیگر با حذف نفت از تجارت خارجی کشور فاصله داریم که سال جاری یا حداقل سال آینده محقق خواهد شد و به صفر خواهد رسید.

3.5 میلیارد دلار تا حذف نفت از تجارت خارجی ، استاندارد بومی نداریم

به گزارش سرگرمی های محبوب، سیدرضا فاطمی امین امروز در همایش هفته استاندارد در سالن اجلاس سران با اشاره به اینکه استاندارد سه کارکرد دارد، اظهار کرد: در کارکرد اول حداقل کیفیت را استاندارد تعیین می نماید. در کارکرد دوم استاندارد زبان مشترک است به نحوی که وقتی قطعه ساز می خواهد قطعه ای را به یک سازنده ارائه دهد استاندارد تعیینات آن کالا را ترسیم نموده و تولیدنماینده و مصرف نماینده قطعه برای رسیدن به توافق یک زبان مشترک که همان استاندارد هست را در اختیار دارد که در نهایت این استاندارد به مبادله کالا می انجامد.

وی با اشاره به اینکه کارکرد سوم استاندارد مدیریت دانش است، گفت: این سه کارکرد در 5 سطح موضوعیت می یابد که سطح اول به محصول، کالا یا خدمات اختصاص داشته و سطح دوم فرآیندها را دربرمی گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سطح سوم نیز سازمان است که مردم باید در خصوص آن نظرات خود را اعلام نمایند. البته این تصور هست که در سازمان کمتر به استاندارد نیاز داریم درحالیکه در این بخش به استاندارد بیشتری نیازمند هستیم به عنوان نمونه استاندارد مدیریت اقتصادی یا استاندارد مدیریت اسناد در سطح سازمان باید به استانداردهای بیشتری برسند.

فاطمی امین با انتقاد از اینکه استانداردهای بومی در کشور وجود ندارد، گفت: ما باید مرجعیت استاندارد داشته باشیم نمی توان گفت کشوری که دانش بنیان است و اقتصاد آن به سمت دانش بنیان ها حرکت می نماید استانداردهایی دارای مرجعیت خاص خود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: ما سه نهاد داریم که در حال اعمال استاندارد است، لذا به یکپارچگی بین این نهادها نیاز داریم. باید هماهنگی با نهاد در سایر کشورها را هم در دستور کار قرار دهیم که به شدت به آن نیاز داریم.

وزیر صنعت با اشاره به روند روبه رشد صادرات گفت: سال گذشته بیش از 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کشور انجام شد در حالی که واردات ما 52میلیارد دلار بود این یعنی ما 3.5 میلیارد دلار دیگر با حذف نفت از تجارت خارجی کشور فاصله داریم که سال جاری یا حداقل سال آینده محقق خواهد شد و به صفر خواهد رسید.

فاطمی امین گفت: استانداردها در خصوص محصولات پیچیده ماننده تجهیزات پزشکی از حساسیت واهمیت بالایی برخوردارند بنابراین ما باید در این زمینه ارتقای استانداردها را ایجاد کنیم. اکنون رتبه پیچیدگی ایران در دنیا 65 است که کوشش می گردد تا این رتبه در چهار سال آینده به کمتر از 40 برسد.

بی توجهی تاریخی به نظام استاندارد کشور تاسف برانگیز است

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این همایش گفت: ساختار تشکیلاتی نظام استاندارد ایران از پیش از تصویب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوبه 1396 علی رغم تغییر عنوان و ارتقای جایگاه اداری و افزایش ماموریت ها و تکالیف در دوره های قبل اصلاح نشده است. لذا بعضی از وظایف کلیدی نظیر موضوع حلال، استانداردسازی خدمات، مقوله دانش بنیان، بحث نهادهای همکاری و موارد دیگری که ساختار قبلی بوده و هم اکنون نیز در سازمان جاری است، وجود ندارد. این بی توجهی تاریخی به نظام استاندارد کشور بسیار تاسف برانگیز است.

سید مهدی اسلام پناه با بیان اینکه در دوره تازه فعالیت این سازمان ارزیابی انطباق و صدور گواهی انطباق حلال شروع شد، اظهار کرد: در این مدت استانداردهای تعلیق شده صنعت خودرو برطرف تعلیق و مفهوم دیپلماسی استاندارد و کیفیت اجرایی شده است. در این مدت شورای عالی استاندارد پس از 20 سال با حضور مقام های عالی دولت احیا و مدل کیفیت دنیا استاندارد تدوین شد.

اسلام پناه از استانداردسازی محصولات دانش بنیان و نوظهور در راستای تسریع تجاری سازی آن ها اطلاع داد و اظهار کرد: تدوین سازوکارهای نو و تعریف طرح هایی برای مقابله با کم فروشی، تدوین سند یکپارچه غذا و راه اندازی پردیس نوآوری و مرکز رشد ایده های نوآورانه در پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ایران از جمله دیگر اقدامات اجرا شده در این مدت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "3.5 میلیارد دلار تا حذف نفت از تجارت خارجی ، استاندارد بومی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3.5 میلیارد دلار تا حذف نفت از تجارت خارجی ، استاندارد بومی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید