اسپانیا امپراتوری جهانی بود که خورشید در آن غروب نمی کرد، تاریخی که در تاریکی و وحشت فرو رفت

به گزارش سرگرمی های محبوب، کتاب زندگی روزمره در اسپانیای دوره تفتیش عقاید نوشته جیمز ام. اندرسن با ترجمه سعید درودی از سوی انتشارات نگاه منتشر شد. دیوان تفتیش عقاید اسپانیا در 1478 تأسیس و در 1834 برچیده شد. این دوره سه ونیم قرن از تاریخ اسپانیا را به خود اختصاص داد و طی آن، این کشور از شرایط قرون وسطایی بیرون آمد و به دوران مدرن گام نهاد. به همین دلیل سده های شانزدهم و هفدهم را معمولاً دوران اولیه اسپانیای مدرن می نامند.

اسپانیا امپراتوری جهانی بود که خورشید در آن غروب نمی کرد، تاریخی که در تاریکی و وحشت فرو رفت

در این کتاب تلاش شده از فعالیت های روزمره همه طبقات جامعه اسپانیا و همچنین گروه های اقلیت روایتی بی طرفانه به دست داده شود. این روایت زمینه های متفاوتی را دربر می گیرد؛ از قبیل گرایش های مذهبی، اخلاقیات، تلاش معاش و رویارویی های متعدد با دیوان تفتیش عقاید. در هر فصل به یکی از این زمینه ها پرداخته شده تا در نهایت و در مجموع تصویری منسجم از جنبه های گوناگون زندگی روزمره اسپانیایی ها در اختیار خواننده قرار گیرد. در راستای این هدف نیز منابع گوناگونی بررسی شده اند که برخی از آنها از همان دوره به جا مانده اند و امروز به دست ما رسیده اند و برخی دیگر منابع اطلاعات کلی به شمار می آیند. اسامی اشخاص نیز با همان املا و تلفظ اسپانیایی در کتاب ذکر شده اند.

این کتاب در هفده فصل تنظیم شده و رویدادها به ترتیب تاریخ آمده است. دوران اولیه اسپانیای مدرن، صحنه سیاسی، صحنه اجتماعی، کلیسا، دیوان تفتیش عقاید، یهودیان و نوکیشان، مسلمان ها و موریسکوها، دربار، زندگی شهری، زندگی روستایی، زندگی خانوادگی، پوشاک و مد، خوراک، هنرها و سرگرمی ها، زندگی نظامی، آموزش و تحصیل و بهداشت و دارو فصل های کتاب را تشکیل می دهند. انتها بخش کتاب نیز دو ضمیمه آمده است: ضمیمه آ: پادشاهان اسپانیا در دوره تفتیش عقاید و ضمیمه ب: منابع اطلاعات. واژه نامه، کتاب شناسی، یادداشت ها و نمایه نیز در این بخش آمده است.

اسپانیا سرزمینی غیرصنعتی بود که اقتصادش بر پایه کشاورزی قرار داشت و جامعه اش از طبقات مختلف تشکیل می شد. در طول این 350 سال، زندگی در چنین سرزمینی به چه چیز شباهت داشت؟ اسپانیا در واقع از بقیه اروپا جدا افتاده بود؛ از نواحی گوناگونی شکل گرفته بود که تفاوت سیاسی بسیاری با هم داشتند و دولت مستقر در مادرید می کوشید این منطقه ها متفاوت را یکپارچه کند و زیر لوای یک حکومت قرار دهد. اسپانیایی ها ملتی بودند شکوفا و رو به رشد که سعی داشتند به هر وسیله ای که شده، تفاوت های نژادی و فرهنگی میان خویش را از بین ببرند؛ اما در همان حال امپراتوری ای جهانی به وجود آوردند که خورشید در آن غروب نمی کرد؛ ولی انتها تکه تکه و متلاشی شد.

در این سرزمین کلیسایی نیرومند وجود داشت که درصدد بود وحدت مذهبی پدید آورد و برای رسیدن به این وحدت کاملاً آماده بود که سایر چیزها را فدا کند. در طول این سه ونیم قرن دیوان تفتیش عقاید چنگال های متعدد و آزمند خود را در سراسر اسپانیا گسترانید و بازپرسی ها و اقداماتش اندک اندک ترس و وحشتی ژرف در دل جمعیت این کشور آفرید.

دربار، نهادهای سیاسی و اجتماعی، قوانین، آموزش و پرورش، اصول آداب و معاشرت، مد، فناوری و دیگر بخش های جامعه پیوسته متحول می شدند و این دگرگونی ها به شکل های گوناگون، بر زندگی روزمره شهروندان تأثیر می گذاشت؛ ولی از دیگرسو مضامینی هم بودند که در زندگی مردم عواملی نیرومند به شمار می آمدند؛ از قبیل اعتقادات مذهبی محکم، یهودستیزی و بیگانه هراسی.

دیوان تفتیش عقاید اسپانیا سه و نیم قرن تاریخ این کشور را در تاریکی و وحشتی فرو برد که مسیحی و غیرمسیحی، مسلمان و یهودی را آواره ناکجاها کرد؛ جاهایی که نمی دانستند چه سرنوشتی در انتظارشان است. قوانین دیوان تفتیش عقاید را نهاد مقدس وضع می کرد و این نکته کاملا بیانگر قدرت مهیب این دیوان است.

در این کتاب از فعالیت های روزمره همه طبقات جامعه اسپانیا روایتی بی طرفانه ارائه می شود. این روایت زمینه های متفاوتی را در بر می گیرد، مثل گرایش های مذهبی، اخلاقیات، تلاش برای معاش و رویارویی های متعدد با دیوان تفتیش عقاید. در هر فصل، به یکی از این جنبه ها پرداخته شده تا نهایتا و در مجموع، تصویری منسجم از جنبه های گوناگون زندگی روزمره اسپانیایی ها و در کل اروپا در اختیار خواننده قرار گیرد. این کتاب را می توان کتابی مهیب درباره دورانی مهیب معرفی کرد.

کتاب زندگی روزمره در اسپانیای دوره تفتیش عقاید نوشته جیمز ام. اندرسن با ترجمه سعید درودی در 568 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 165 هزار تومان از سوی انتشارات نگاه منتشر شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "اسپانیا امپراتوری جهانی بود که خورشید در آن غروب نمی کرد، تاریخی که در تاریکی و وحشت فرو رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپانیا امپراتوری جهانی بود که خورشید در آن غروب نمی کرد، تاریخی که در تاریکی و وحشت فرو رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید