این علائم یعنی بینایی فرزندتان مشکل دارد

به گزارش سرگرمی های محبوب، سنجش بینایی بچه ها یکی از وظایف مهم والدین می باشد و با آشنایی با علائم مسائل بینایی بچه ها می توانند به سرعت برای برطرف آن اقدام نمایند.

این علائم یعنی بینایی فرزندتان مشکل دارد

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از نمناک، دندان قروچه یک بیماری دندانی رایج است که بسیاری از افراد در تمام سنین درگیر آن هستند. کشیدن دندان ها روی هم می تواند لایه های بیرونی مینای دندان را ازبین ببرد و آنها را در معرض عاج دندان قرار دهد. نایت گارد یا محافظ دندان از ساییده شدن دندان ها و بی حفاظ شدن عصب آن ها و درد شدید جلوگیری می نماید زیرا نایت گارد تمام فشاری که هنگام سایش و فشار دادن فک ها و دندان قروچه روی دندان ها وارد می گردد را جذب می نماید. اگر شما هم مشکل دندان قروچه دارید، پیشنهاد می کنیم این بخش از بهداشت و سلامت را مطالعه نمایید تا با انواع محافظ دهان (نایت گارد دندان) و مزایای آن بیشتر آشنا گشت.

نایت گارد چیست ؟

نایت گارد یک محافظ دندانی پلاستیکی است که روی دندان های بالایی را پوشش می دهد. هنگام فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه نیروی زیادی به نایت گارد وارد می گردد.

به جایی که دندان تحت فشار قرار بگیرد، نایت گارد باعث می گردد که از آسیب دیدگی دندان ها به یکدیگر جلوگیری گردد. بدون آن ممکن است مسائلی از جمله پوسیدگی، حفره های دندانی و حساسیت دندان اتفاق بیفتد و همچنین احتمال شکستگی و ترک دندانی هم هست و در نتیجه فرد باید درمان و ترمیم را انجام دهد.

انواع نایت گارد ها

نایت گارد نرم

این نوع نایت گارد یکی از رایج ترین انواع استفاده شده برای گارد های شبانه مخصوصا افرادی است که دندان قروچه دارند اما دندان قروچه آن ها هنوز شدید نشده است.

مزایا:

 • معمولاً استفاده از آن راحت است و می توانید در کل شب از آن بهره ببرید.
 • به راحتی با آن سازگاری پیدا می کنید و به استفاده از آن عادت خواهید کرد.
 • معمولاً هم گران نیست.

معایب :

 • بعضی از افراد بدون اینکه خودشان بخواهند ممکن است ماده نرم این محافظ را گاز بزنند یا آن را بجوند و گارد را خراب نمایند.
 • معمولا طول عمر کوتاهی دارد.
 • وارانتی های آن معمولاً 6 ماه یا کمتر از این مدت زمان هستند.
 • یک راهکار برای طولانی مدت محسوب نمی گردد.

نایت گارد دوگانه لمینتی

برای دندان قروچه افرادی مناسب است که این مشکل را در حالت معمولی و متوسط دارند. این محافظ ها معمولاً از داخل نرم هستند و از بیرون سفت می باشند.

مزایا:

 • می تواند دندان قروچه های بسیار شدید را هم مدیریت کند.
 • طول عمر طولانی دارد.
 • معمولاً وارانتی آن نسبت به گارد های نرم بیشتر است.

معایب:

 • معمولاً ضخیم تر از گارد های دیگر می باشد.
 • تنظیم آن سخت تر است.

نایت گارد سفت

نایت گارد های سفت برای دندان قروچه افرادی مناسب است که این مشکل را به شکل شدید احساس می نمایند. همچنین برای موارد شدید دندان قروچه و سندروم مفصل فکی گیجگاهی هم استفاده می گردد.

مزایا:

 • دوام بالا
 • جلوگیری از تغییر حالت دندان
 • بلند مدت ترین وارانتی

معایب:

 • ضخیم تر از نایت گارد های نرم
 • سختی بیشتر نسبت به بقیه نایت گارد ها
 • استفاده سخت هنگام خواب شبانه
 • احتیاج به سفارش مستقیم به وسیله دندانپزشک
 • اندازه گیری کاملا دقیق
 • گران تر بودن نسبت به نایت گارد های دیگر

فواید ، مزایا و کاربردهای نایت گارد

بارزترین مزایای نایت گارد عبارتند از:

متوقف شدن درد :

نایت گارد فشار ناشی از دندان قروچه را جذب کرده بنابراین وقتی دندان های خود را روی هم فشار می دهید، هیچ دردی حس نخواهید کرد.

محافظت از مینای دندان و لثه :

مینا لایه محافظی است که روی دندان را پوشانده و از دندان در مقابل حساسیت دندانی محافظت می نماید. آسیب رسیدن به مینا و لثه اثرات مخرب پنهان دندان قروچه هستند، استفاده از نایت گارد از ساییدگی مینا و آسیب دیدگی لثه ها جلوگیری می نماید.

کاهش خطر ساییده شدن دندان ها :

ردیف نبودن دندان ها باعث دندان درد و یا گاز دریافت گونه یا زبان می گردد. با قرار دادن نایت گارد روی دندان ها خطر به هم خوردن تراز دندان ها را کاهش می دهد.

تجربه خواب بهتر:

کمبود خواب ممکن است سبب بروز بعضی بیماری های جدی گردد. اگر شب ها دندان قروچه می کنید، نمی توانید خواب شبانه خوبی را تجربه کنید. استفاده از نایت گارد در شب حرکت و فشار شدید دندان ها را متوقف کرده و باعث می گردد فرد در شب خواب بهتری داشته باشد.

آیا می توان نایت گارد را از داروخانه خرید؟

نایت گارد را می توان از داروخانه تهیه کرد اما اگر می خواهید با استفاده از نایت گارد ترتیب و تراز صحیح دندان های شما به هم نخورد و دندان ها جا به جا نشده و روی عضلات فک فشاری وارد نگردد، به دندانپزشک مراجعه کنید تا به صورت سفارشی برای شما نایت گارد بسازد. دندانپزشک بر اساس چینش صحیح دندان ها و فک شما نایت گارد را تنظیم می نماید.

همچنین دندانپزشک تشخیص می دهد، مناسبترین نوع نایت گارد برای هر فرد کدام است زیرا بعضی از انواع نایت گارد روی دندان های بالایی و بعضی دیگر روی دندان های پایینی قرار داده می شوند.

استفاده از نایت گارد

بعضی دندانپزشکان در اصلاح اختلالات مربوط به دندان قروچه تخصص دارند و می توانند به شما یاری نمایند تا نایت گاردی پیدا کنید که ناراحت نماینده نباشد. ممکن است با قرار دادن نایت گارد در دهان فکر کنید چیز خیلی حجیمی است و ممکن است برای شما ناراحت نماینده باشد اما چنانچه در بخش بهداشت دهان و دندان در نمناک عنوان شده است این خیلی بهتر از ناراحتی است که در صورت پوسیدگی دندان ها مجبورید تحمل کنید.

ترفند هایی برای تنظیم نایت گارد ها

 • حتما نازک ترین گارد را انتخاب کنید که برایتان مناسب تر است.
 • حداقل 4 الی 8 هفته به طور منظم به استفاده از آن پایبند باشید تا بتوانید عادت کنید.
 • بعد از این مدت زمان می تواند به روتین معمولی زندگی برگشت و قطعاً استفاده از آن برایتان راحت تر می گردد.
 • آن را نزدیک محل خواب قرار دهید.
 • تا زمانی که برای خواب آماده نشده اید، آن را داخل دهان نگذارید زیرا احتمال آسیب دیدگی وجود دارد.

مراقبت از نایت گارد

نایت گارد مکان مناسبی برای رشد باکتری هاست پس برای جلوگیری از مسائل دهانی نایت گارد خود را همواره تمیز نگه دارید.

نایت گارد را هر روز صبح با آب گرم و یک مسواک نرم بشویید.

هفته ای یک بار نایت گارد را با پاک نماینده مخصوص گارد نایت و یک مسواک تمیز بشویید.

در صورت عدم استفاده از نایت گارد در طول روز آن را در محلول ملایم پراکسید هیدروژن و آب قرار دهید.

مدت ماندگاری نایت گارد

مدت ماندگاری نایت گارد به نوع و جنس آن و شدت دندان قروچه و نحوه مراقبتتان بستگی دارد. در صورتی که زیاد دندان قروچه می کنید و جنس محافظ دندانتان پلاستیک است، این نایت گارد دوام چندانی نخواهد داشت.

دوام نایت گاردهای سفارشی بیشتر است. در صورت احساس درد دندان ها و فکتان نایت گارد شما فشار ناشی از دندان قروچه را جذب نمی نماید زیرا فرسوده شده و به اندازه کافی ضخامت ندارد پس آن را دور بیندازید و دوباره تهیه نمایید.

استفاده از نایت گارد زمان غذا خوردن یا صحبت نمودن

صحبت کردن با نایت گاردهایی که از یک داروخانه خریده اید، آسان نخواهد بود اما اگر نایت گاردتان به صورت سفارشی باشد می توانید با آن صحبت کنید.

شما نمی توانید در حالی که نایت گارد در دهان دارید غذا بخورید زیرا ذرات مواد غذایی بین نایت گارد و دندان ها گیر می نمایند و محیطی عالی برای رشد باکتری ها می شوند پس زمان غذا خوردن نایت گارد را از دهان خود خارج کرده و غذا بخورید و همواره قبل از استفاده از آن مسواک بزنید و سپس آن را در دهان خود قرار دهید.

استفاده از محافظ دندان در طول روز

بعضی افراد زمان دچار شدن به استرس حتی در طول روز نیز دندان قروچه می نمایند، این افراد می توانند در این شرایط در طول روز هم از نایت گارد استفاده نمایند. این افراد می توانند دو نایت گارد مختلف یکی برای روز و دیگری برای شب تهیه نمایند. نایت گاردی که برای روز استفاده می گردد باید کاملا مناسب دهان و زیاد حجیم نباشد تا بتوانید با آن به راحتی صحبت کنید.

چرا استفاده از نایت گارد برای دندان قروچه همواره هم گزینه مناسبی نیست ؟

زیرا زمانی که خواب هستید این کار را به طور ناخودآگاه انجام می دهید و هیچ کنترلی روی دهان و دندان خود ندارید. حتی شاید استفاده از این گارد ها آسیب رسان هم باشد و همواره هم نمی تواند برای فرد مفید واقع گردد.

به همین دلیل نایت گارد نمی تواند یک درمان ریشه ای برای دندان قروچه باشد و فردی که از آن استفاده می نماید، باز هم به دندان قروچه ادامه می دهد که استرس جزء عوامل ایجاد دندان قروچه است که هنگام شب نیز افزایش پیدا می نماید.

اما بالاخره آیا نایت گارد یک درمان مناسب محسوب نمی گردد ؟

نایت گارد می تواند از آسیب رسیدن به دندان جلوگیری کند و برای دندان قروچه مناسب است اما این افراد حتما باید مشکل خود را به صورت ریشه ای هم حل نمایند. بعضی از متخصصان پیشنهاد می نمایند که فرد اول باید مسائلی مثل آپنه خواب را مورد آنالیز قرار دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "این علائم یعنی بینایی فرزندتان مشکل دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این علائم یعنی بینایی فرزندتان مشکل دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید