بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید در سینما حقیقت

به گزارش سرگرمی های محبوب، تهران (پانا)-آیین بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید سینمای ایران، در چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار می گردد.

بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید در سینما حقیقت

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، آیین بزرگداشت این دوره سینماحقیقت به ذکر نام و خاطره زنده یادان استاد منوچهر طیاب، خسرو سینایی، اکبر عالمی و حمید سهیلی اختصاص یافته است که سال جاری بصورت آنلاین برگزار خواهد شد.

استاد منوچهر طیاب سال 1316 در تهران بدنیا آمد. او دانش آموخته رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آموزشگاه دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش بود.

طیاب از سال 1342 با ساخت فیلم سفال به حرفه مستندسازی روی آورد و طی 57 سال فعالیت مداوم، نزدیک به 100 فیلم ارزشمند میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد.

لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت (1396) آخرین اثر مستند وی بود که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شد.

سال گذشته و در جریان برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت، ضمن نکوداشت استاد منوچهر طیاب و نمایش آثار منتخب وی، از این پیشکسوت سینمای مستند با اهدای نشان فیروزه حقیقت تقدیر بعمل آمد.

استاد طیاب شهریورماه 99 به دلیل ابتلا به بیماری سرطان، در شهر وین اتریش درگذشت و در آرامگاه مرکزی این شهر به خاک سپرده شد.

استاد خسرو سینایی متولد سال 1319 در شهر ساری؛ نویسنده، کارگردان سینما، مستندساز و آهنگساز ایرانی، در کارنامه هنری خود آثاری چون تهران امروز، هیولای درون، مرثیه گمشده، یار در خانه، در کوچه های عشق، کوچه پاییز، عروس آتش، تبادل نظر با سایه، مثل یک قصه، کویر خون، جزیره رنگین را به ثبت رسانده است.

وی سازنده مستندهای میان سایه و نور و عبور از نمی دانم برای این مرکز بوده است.

در چهارمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت که 10 سال پیش برگزار گردید، از این فیلمساز مؤلف تقدیر بعمل آمده بود.

آخرین حضور خسرو سینایی در محافل هنری، به مراسم بزرگداشت بزرگان سینمای مستند آقایان منوچهر طیاب و احمد ضابطی جهرمی در سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت (1398) برمی شود که با حضور در این رویداد، به تقدیر از این عزیزان پرداخت.

سینایی که از بیماری کمردرد و عفونت داخلی رنج می برد، پس از بستری شدن در بیمارستان و عمل مهره های کمر، به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، در مرداد 99 جان به جان آفرین سپرد.

دکتر اکبر عالمی متولد سال 1324 در شهر اهواز و فارغ التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان بود.

او در عرصه مستندسازی، بیشتر در زمینه ساخت مستندهای صنعتی فعالیت داشت و بیش از 30 اثر مستند صنعتی را برای صنایع داروسازی، پتروشیمی، نساجی و... کارگردانی و تهیه کرد.

عالمی مجری و کارشناس برنامه های پیروز تلویزیونی آن روی سکه و هنر هفتم نیز بود.

وی در زمینه سینمای انیمیشن نیز فعال بود و در آستانه 50 سالگی صنعت انیمیشن ایران (سال 1387)، به عنوان دبیر نخستین همایش ملی انیمیشن ایران که توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار گردید، فعالیت داشت.

اکبر عالمی مدیریت گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده هنر و معماری و دانشگاه هنر را نیز برعهده داشت.

وی مهرماه 99 در حالی که مشغول ساخت مستندی با موضوع کرونا بود، به دلیل ابتلا به این ویروس مرموز درگذشت.

حمید سهیلی مظفر سال 1327 در تهران به دنیا آمد و در طول 40 سال فعالیت فرهنگی، هنری، بیش از یکصد مستند ایران شناسی را تهیه و کارگردانی کرد.

وی در دوره فیلمسازی خود، به همکاری با بعضی بزرگان هنر ایران نظیر بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، آیدین آغداشلو، نادر ابراهیمی، اسماعیل میرفخرایی و... پرداخته بود.

سال 1398 مجموعه 33 قسمتی معماری ایرانی حمید سهیلی که طی سال های 62 تا 71 ساخته شده بود، توسط یونسکو ثبت جهانی شد.

وی آخرین فیلم خود قزوین: کتابت، خوشنویسی، فرهنگنامه را در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه و کارگردانی کرد. در این فیلم مستند حرکت تاریخی خط و خوشنویسی و کتابت و فرهنگنامه، از گذشته های دور تا زمان معاصر، مورد آنالیز قرار می گیرد.

این مستندساز باسابقه میراث فرهنگی ایران، پس از یکدوره طولانی بیماری دیابت، شامگاه سی ام شهریورماه 98 به دیار باقی شتافت.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 25 آذر تا 2 دی ماه 99 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید در سینما حقیقت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگداشت چهار استاد مستندساز فقید در سینما حقیقت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید