ترمیم سلول های قلب با یک پروتئین

به گزارش سرگرمی های محبوب، محققان با بررسی تغییرات ایجاد شده روی سلول های کشت شده در شرایط ریزگرانش ایستگاه فضایی بین المللی دریافتند که با بیان یک پروتئین در سلول های قلب می توان به ترمیم آن کمک کرد.

ترمیم سلول های قلب با یک پروتئین

به گزارش سرگرمی های محبوب از ایسنا، پرواز فضایی روی عملکرد بدن انسان از جمله نحوه عملکرد قلب و نحوه رفتار سلول ها که رفتار بافت قلب را مشخص می کنند، تاثیر می گذارد.

دانشمندان در حال مطالعه این تغییرات در ایستگاه فضایی بین المللی هستند و همچنان به اکتشافات مهم در این زمینه می پردازند.

محققان برای بررسی سلول های بنیادی قلبی، سلول های بنیادی قلب انسان یا سلول های بنیادی قلبی عروقی(CPC) را داخل ایستگاه فضایی کشت کردند.

این سلول های نابالغ قلب می توانند به چندین نوع مختلف سلول های قلبی و عروقی تبدیل شده و تعداد بیشتری از آنها را تولید کنند.

این تحقیقات نشان داد که پرواز فضایی بر ارتباطات درون و مابین سلول ها، رشد سلول و خصوصیات هسته سلول های بنیادی تأثیر می گذارد.

محققان به تازگی راستا سیگنالینگ هیپو (Hippo) را در CPCهایی که در ایستگاه فضایی کشت شده اند با همان سلول های کشت شده در یک کلینواستات (clinostat) مقایسه می کنند که شرایط ریزگرانش را در زمین شبیه سازی می کند.

کلینواستات دستگاهی است که از چرخش برای خنثی کردن تأثیر نیروی جاذبه بر رشد گیاه استفاده می کند. از آن همچنین برای بررسی تأثیر ریزگرانش در کشت سلولی، جنین حیوانات و تارهای عنکبوت استفاده شده است.

راستا سیگنالینگ هیپو که برای رشد سلول های قلب لازم است، به طور معمول در بزرگسالان فعال است و پروتئینی موسوم به YAP1 را غیرفعال می کند.

YAP1 بقای سلول را تنظیم می کند و تعداد سلول ها را افزایش می دهد، بنابراین غیرفعال کردن آن باعث کاهش تکثیر سلولی می شود.

هنگامی که راستا هیپو مهار یا غیرفعال می شود، YAP1 فعال می شود و در نتیجه سلول های بیشتری تولید می شود و رشد اندام ممکن می شود.

در این مطالعه گزارش شده است که سلول های بالغ در فضا و در کلینواستات هر دو افزایش در بیان YAP1 را نشان دادند.

مطالعه قبلی در جوندگان نشان داده است که معرفی YAP1 به قلب بالغ می تواند توانایی ترمیم مجدد آن را فعال کند.

این یافته اخیر نشان می دهد که ریزگرانش می تواند CPCهای انسانی بالغ را برای بیان YAP1 تحریک کند که می تواند پیامدهای جالبی داشته باشد.

مری کرنس-یونکر محقق گروه آسیب شناسی و آناتومی انسانی در دانشکده پزشکی دانشگاه لوما لیندا در کالیفرنیا و یکی از محققان این مطالعه می گوید: تمرکز این مقاله به طور خاص روی YAP1 بوده است، زیرا یکی از بازیگران اصلی ترمیم قلب و عروق است.YAP1 هنگام تنظیم مجدد یا بیان در سطح بالاتر، بازسازی قلبی و عروقی را تحریک می کند. اکنون می دانیم که این پروتئین در شرایط ریزگرانش در کوتاه مدت بازتنظیم می شود.

وی با بیان این که تغییر در بیان YAP1 موقتی است، گفت: عدم ثبات این اثر، چیز خوبی است، در غیر این صورت، سلول ها می توانند به طور کنترل نشده تکثیر و منجر به سرطان شوند.

ویکتور کامبروس، سرپرست این تحقیق از دانشگاه لوما لیندا می گوید: YAP1 سابقه ایفای نقش در رشد اندام ها و اندازه آنها را دارد. سطح YAP1 در سلول های مادرزادی قلبی عروقی نوزادی بیشتر است که برای ترمیم مبتنی بر سلول شناخته شده هستند. پس از سرانجام دوره نوزادی، بیان YAP1 و اثربخشی سلول ها برای ترمیم قلبی و عروقی کاهش می یابد. از آنجا که YAP1 یک تنظیم کننده مهم برای رشد و ترمیم است، افزایش موقت بیان آن در سلول های افراد بالغ می تواند از نظر درمانی مفید باشد.

یونکر خاطر نشان کرد: تحریک YAP1 با قرار دادن سلول ها در معرض ریزگرانش، ما را قادر می سازد سلول ها را به روشی تغییر دهیم که بتواند به ترمیم بافت ها کمک کند.

محققان در واقع بیان YAP1 را در سلول هایی انجام می دهند که به طور مرتب آن را بیان نمی کنند و نشان دادند که این نتیجه دائمی نیست.

محققان می گویند خوشبختانه این تحقیق منجر به پیشرفت های امیدوار کننده برای ترمیم قلب در فضا و زمین می شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "ترمیم سلول های قلب با یک پروتئین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم سلول های قلب با یک پروتئین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید