جاماندگان یارانه نقدی برای ثبت نام چه کار هایی باید انجام دهند؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، پرداخت یارانه نقدی به افراد واجد شرایط، براساس دستورالعمل مشترک وزارت کار و سازمان هدفمندی یارانه ها انجام می گردد.

جاماندگان یارانه نقدی برای ثبت نام چه کار هایی باید انجام دهند؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، پرداخت یارانه به دهه های گذشته مربوط نمی گردد و سابقه پرداخت یارانه در ایران از دوره صفویه (سال های 1101- 880 ه. ش) با تخفیف های اقتصادیاتی شروع شد.

یارانه به مفهوم کنونی در دهه 1340 به گوشت و آرد (نان) پرداخت می شد. تا سال 1351 این مقدار خیلی کم بود و با شوک های نفتی اوایل دهه 1350 و افزایش قیمت نفت این یارانه ها خیلی زیاد شد.

اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها یکی از مهم ترین طرح های اقتصادی کشور است که با هدف حذف تدریجی یارانه های پنهان از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام و پرداخت مستقیم و نقدی به دهک های پایین جامعه از اواخر دهه 80 کلید خورد.

در اولین مرحله 68 میلیون و 482 هزار و 758 نفر در قالب حدود 20 میلیون خانوار برای دریافت یارانه ثبت نام کردند.

اولین یارانه نقدی به مقدار 45500 تومان آذر ماه سال 89 به حساب 60 میلیون و 500 هزار نفر مشمول واریز شد.

تا خرداد سال جاری در مجموع 124 مرحله یارانه نقدی به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان واریز شده است. افراد خانواده هایی که مشمول دریافت یارانه نقدی می شدند از ابتدا تا به امروز 5 میلیون و 642 هزار تومان دریافت کردند.

براساس آخرین آمار، 77 میلیون و 300 هزار نفر در کشور یارانه دریافت می نمایند.

در سال 93 یک بار دیگر فرصت داده شد تا افراد متقاضی برای دریافت یارانه ثبت نام نمایند.

از زمان شروع پرداخت یارانه نقدی به ترتیب و در چند مرحله دهک های بالای جامعه از نظر عایدی از فهرست دریافت نمایندگان یارانه حذف شدند، در مقابل اقشاری هستند که خواستار اضافه شدن به فهرست یارانه بگیران هستند.

حاجتی رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها گفته بود، ثبت نام از متقاضیان تازه تکلیف قانون مجلس است و در صورت انجام فرآیند ثبت نام و آزمون وسع، سازمان هدفمندی یارانه ها آمادگی دارد از تیر ماه پرداخت یارانه را شروع کند.

آزمون وسع یا آزمون وسایل، آنالیز رسمی وضع اقتصادی یک فرد به منظور مشخص احتیاج آن برای دریافت یاری های دولتی است.

در ابتدای خرداد هیات وزیران مصوب کرد که به همه کسانی که یارانه نمی گیرند فرصت داده گردد که برای دریافت یارانه نقدی و معیشتی ثبت نام نمایند.

این فرصت ثبت نام فقط مختص یارانه نقدی 45 هزار تومانی نیست و متقاضیان می توانند برای دریافت یارانه معیشتی بنزین هم ثبت درخواست نمایند.

به موجب آیین نامه تبصره 14، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است به منظور ایجاد وحدت رویه در شناسایی خانوار های مشمول دریافت یارانه، نسخه ای از تمامی داده ها و اطلاعات به روز شده هویتی، اقتصادی و بانکی موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را برای اجرای تکالیف قانونی و تشکیل پایگاه اطلاعات اقتصادی خانوار در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار دهد تا برای انجام آزمون وسع و پاسخگویی مراجعان استفاده گردد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعلاوه موظف است امکانات مورد استفاده متقاضیان دریافت یارانه نظیر سامانه ثبت اعتراضات، پاسخگویی، آزمون وسع و پیامکی را ضمن انجام آموزش های لازم در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار دهد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته در آخرین اطلاعیه برای ثبت نام افراد متقاضی دریافت یارانه اعلام نموده است که بر اساس قانون بودجه 1400 و آئین نامه مصوب دولت، کسانی که در سال 1393 از ثبت نام یارانه ها جا مانده یا افرادی که خانواده آن ها یارانه بگیر نبوده، اما با ازدواج از خانواده جدا شده اند چنانچه متقاضی دریافت یارانه هستند، می توانند طبق شرایطی که اعلام خواهد شد برای ثبت نام اقدام نمایند.

پس از هماهنگی های لازم با ستاد ملی کرونا نحوه مراجعه حضوری به مراکز مربوطه برای ثبت نام در شهر هایی که خطر توسعه کرونا وجود نداشته باشد اعلام می گردد.

طبق اطلاعیه وزارت کار افراد متقاضی دریافت یارانه تا اعلام شرایط از سوی این وزارتخانه از مراجعه حضوری به این وزارتخانه و سازمان هدفمندی یارانه ها خودداری نمایند.

نام نویسی تازه یارانه با اعلام زمان از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می گردد و هر زمانی که وزارت کار اعلام کند سازمان هدفمندسازی یارانه ها باید ثبت نام را شروع کند.

احتمالا برای ثبت نام یک سامانه معرفی می گردد که همه متقاضیان به وسیله سامانه درخواست خود را ثبت نمایند.

چه کسانی می توانند ثبت نام نمایند؟

همه کسانی که یارانه نمی گیرند چه کسانی که انصراف داده اند، چه کسانی که از ابتدا یارانه نگرفته اند و چه کسانی که طی سال های قبل از فهرست یارانه بگیران حذف شده اند، می توانند درخواست خود را ثبت نمایند.

منبع: فرارو

به "جاماندگان یارانه نقدی برای ثبت نام چه کار هایی باید انجام دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاماندگان یارانه نقدی برای ثبت نام چه کار هایی باید انجام دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید