جزئیات عملیات نظامی انصارالله در مآرب؛ قلب یمن آزاد می گردد؟

به گزارش سرگرمی های محبوب، نیروهای یمنی هر روز بیش از پیش به پیش روی های خود برای آزادی کامل استان مأرب ادامه می دهند. در جدیدترین خبر، یمنی ها پیروز شدند منطقه راهبردی الزور را در جنوب غرب شهر مأرب آزاد نمایند.

جزئیات عملیات نظامی انصارالله در مآرب؛ قلب یمن آزاد می گردد؟

گروه بین الملل سرگرمی های محبوب- امیر قشقایی؛ زمزه ها و کوشش برای آزادسازی استان مأرب، به عنوان قلب یمن و مهم ترین استان مالی این کشور، چند هفته ای است بیشتر از همواره قوت گرفته و نیرو های ارتش و کمیته های مردمی یمن پیروز شدند بعد از به دست دریافت کنترل روستای الزور در منطقه صرواح خود را به سد راهبردی مأرب برسانند.

این استان هم اکنون مرکز درگیری ها بین نیرو های مردمی و ارتش یمن با نیرو های وابسته به منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری این کشور و ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان سعودی است.

مارب کجاست؟

استان مأرب اهمیت راهبردی بالایی در یمن دارد. وجود ذخایر نفتی فراوان، این استان را تبدیل به رکن مالی یمن نموده است و همچنین از لحاظ فرهنگی و تاریخی به دلیل وجود سد تاریخی مأرب از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت مأرب آن قدری بوده که نیرو های وابسته به منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن، این استان را مرکز حزب اخوانی خود (الاصلاح) قرار داده اند. هادی که رؤیای تصرف صنعاء را به همراه هم پیمان سعودی خود در سر می پروراند، می کوشد تا با تجهیزکردن ارتش خود در مأرب به عنوان دروازه شرقی صنعاء، هرچه زودتر به آن دست یابد.

در طول هفته دوم از عملیات انصارالله در استان مأرب، عمده درگیری های زمینی در جبهات شرق صرواح، مدیریت رغوان و شرق مدغل متمرکز بوده است. از جمله اخبار مهم این هفته، اعزام گسترده مسلحین گروه های تروریستی القاعده، داعش و همچنین دو تیپ از نیرو های مقاومت وطنی (تحت امر طارق صالح) از سوی ائتلاف سعودی به جبهات غرب شهر مأرب بوده است که با اعلام رسمی رسانه داعش در مورد مشارکت در نبرد های مأرب علیه انصارالله، احزاب متحد دولت نجات و مقامات انصارالله علیه داعش بیانیه های تندی صادر نموده اند و همچنین مردم و قبایل متحد انصارالله بر مشارکت جدی تر در آزادسازی مأرب تاکید نموده اند.

انصارالله که پرچم اصلی مبارزه با متجاوزان سعودی را در دست دارد، شهر صرواح به عنوان بزرگترین شهر این استان نفت خیز را پس گرفته است. اما مهم ترین قدم یمنی ها در راستای آزاد سازی مأرب، تصرف سد تاریخی این شهر بعد از گذشت چیزی حدود 6 سال است. سد مأرب قدمتی 4 هزار ساله دارد و به علت ارتفاع و موقعیت استراتژیک خاص، اهمیت بالایی در تصرف آن در طول جنگ دارد. تسلط کامل انصارالله بر سد و جاده های منتهی به آن منجر به قطع راه های ارتباطی متجاوزان سعودی و تنگ تر شدن حلقه محاصره آنان خواهد داشت.

در حال حاضر درگیریها به مناطق طلعه الحمرا، الزور و الحماجره و ارتفاعات جنوبی سد مأرب رسیده است و بنظر می رسد تاکتیک انصارالله در این محور، همچنان انجام حملات پیوسته ایذایی و پیشروی گام به گام به سوی سد مأرب و ارتفاعات جنوب غربی شهر مأرب است. همچنین در صورتی که انصارالله در جهت جنوبی سد پیشرویهای خود را ادامه دهد، احتمال قطع جاده جنوبی شهر مأرب بسیار بالاست و این موضوع می تواند زمینه عملیات در جنوب استان مأرب و پاکسازی مدیریت جبل مراد و الجوبه را محقق کند.

جبهه رغوان:

انصارالله در تاریخ 29 بهمن 99 حمله سنگینی را برای آزادسازی شهرک اسداس شروع کرد که این حمله با مقاومت سنگین نیروهای ائتلاف و مسلحین قبایل اسداس روبرو شد. حمله دوم نیز عصر امروز شروع شده است و در صورت وارد کردن فشار جدی انصارالله به شمال مدغل و جنوب شرق الجوف مواضع این قبایل علیه انصارالله تحت شعاع قرار خواهد گرفت و احتمال مصالحه آنها با انصارالله و آزادسازی کامل مدیریت رغوان بسیار بالاست.

جبهه شرق مدغل:

حملات ایذایی و دفاع های جانانه انصارالله در شرق مدغل و سایر جبهات منجر به تلفات سنگینی به خط هجومی ائتلاف سعودی شده است که رسانه های تابع ائتلاف در هفته دوم از درگیریهای مأرب، به کشته شدن 4 فرمانده رده بالا اذعان نموده اند.

منطقه ملبوده و الکسارات در شرق مدغل همچنان شاهد درگیریهای سنگین است.

عربستان همزمان با شروع جنگ در یمن و اشغال برخی از استان ها وشهر های آن دست به جنایات وحشتناکی نیز زده است. مأرب از استان های تحت اشغال سعودی ها بوده که این اواخر تبدیل به محلی برای انجام جنایات سعودی شده بود. غیر از بمباران ها و حملات جنگنده های عربستانی، ربودن زنان یمنی در مأرب دیگر اقدام مزدورانه سعودی ها بود که بسیاری از مقامات یمنی به محکومیت آن پرداختند. محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله درباره این جنایات عربستان گفته بود: اقدام مزدوران سعودی در ربودن زنان در استان مأرب یک جنایت است که به سیاهه دیگر جنایت های متجاوزان اضافه شد. واضح است که این اقدام مزدوران سعودی هیچ سنخیتی با اصول و ارزش ها ندارد.

انصارالله در طول هفته دوم از عملیات در مأرب، 11 عملیات پهپادی و موشکی علیه مواضع ائتلاف سعودی اجرا نموده است که جزئیات آن به توضیح ذیل است:

حملات پهپادی: 3 بار خمیس مشیط، 1 بار فرودگاه أبها، 1 بار فرودگاه جده، 1 بار جبل النضود در شرق الجوف، 1 بار مواضع ائتلاف سعودی در جنوب عربستان.

حملات موشکی: 2 بار مواضع ائتلاف سعودی در مأرب، 1 بار مواضع ائتلاف سعودی در جنوب مأرب، 1 بار مواضع ائتلاف سعودی در عربستان سعودی.

جنگنده های ائتلاف سعودی نیز طی این هفته، 44 بار مدیریت صرواح، 24 بار مدیریت مدغل و 4 بار مدیریت ماهلیه در استان مأرب و 10 بار مدیریت الحزم و خب والشعف در استان الجوف را بمباران نموده اند.

داعش، عضو جدید و رسمی حامیان آل سعود

نکته جالب درگیری های انصارالله و مزدوران آل سعود، حمایت های بی، چون و چرا و مسلحانه داعشی ها از ائتلاف سعودیست. به طوری که گروهک تروریستی داعش در بیانیه ای به طور رسمی اطلاع داد که در استان مأرب علیه نیرو های ارتش و انصارالله یمن می جنگد. رسانه های یمنی نیز در روز های گذشته از حضور فرماندهان داعش و القاعده در استان مأرب برای مقابله با نیرو های دولت صنعاء اطلاع داده بودند. عربستان که پیش تر و در زمان ترامپ، حمایت های همه جانبه آمریکا را در کنار خود داشت، بعد از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید کاخ سفید و باعوض شدن سیاست های ایالات متحده مجبور شد تا دست به دامن گروهک های مستقلی هم چون داعش گردد. البته داعش اولین گروهک تروریسی نیست که عربستان آن را تحت همکاری با خود در آورده است.

القاعده دیگر جنبشی بود که تقریباً همزمان با ائتلاف سعودی پا به خاک یمن گذاشت و اعلام داشت که به صورت گروهکی مستقل، قصد راه اندازی خلافت اسلامی در یمن را دارد. گذشت زمان، اما چیز دیگری نشان داد به طوری که دیده ها و شنیده ها حاکی از همکاری دو گروهک القاعده و داعش در کنار متجاوزان سعودی برای جلوگیری از سقوط شهر مأرب است.

سازمان ملل حامی متجاوزان سعودی

با وجود این که آمریکا پیش تر اعلام نموده بود دیگر در جنگ بین انصارلله و عربستان، طرف سعودی ها را نخواهد گرفت و حامی هرچه زودتر تمام شدن جنگ در یمن است، اما با شدت دریافت درگیری ها در مأرب و نزدیک تر شدن یمنی ها به پیروزی، چراغ سبز هایی در حمایت از ائتلاف سعودی نشان داده است. وزارت خارجه آمریکا، در آخرین اظهارنظر خود درباره درگیری ها در یمن اعلام کرد که انصارالله باید به حملات خود در جبهه مأرب انتها دهد. سفیر انگیس نیز به عنوان حامی دیگر عربستان خواهان اتمام درگیری ها در مأرب توسط یمنی ها شد.

پیش تر نیز مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در سخنانی با تأکید بر لزوم توقف نبرد مأرب، از کوشش یمنی ها برای آزادسازی این شهر به عنوان تهدیدی برای صلح یاد نموده بود. اما هیچکدام این اظهارات مانع از پیشروی و کوشش نیرو های یمن برای آزادسازی مناطق اشغالی کشورشان نشد. تا جایی که محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در سخنرانی اخیر خود به اظهارات نماینده سازمان ملل واکنش نشان داده بود و اعلام کرد: ائتلاف متجاوز سعودی تصور می کرد که نیرو های وابسته به آن می توانند در صنعاء پیشروی نمایند و به همین دلیل حملات خود به یمن را متوقف ننموده و به محاصره همه جانبه این کشور ادامه دادند. بنابراین، در حال حاضر درخواست گریفیتس برای توقف نبرد آزادسازی مأرب پذیرفتنی نیست.

ارتش و نیروهای مردمی، هم صدا برای پیروزی در جنگ

انصارالله همراه با نیرو های مردمی و ارتش یمن، با انگیزه بسیار زیادی در حال کوشش برای بازپس گیری مأرب از متجاوزان سعودیست. یمن با آزادسازی مأرب پیروز خواهد شد چیزی حدود 90 درصد از خاک خود را در اختیار بگیرد.

البته نکته مهم دیگر در آزادسازی مأرب قبایل مهم آن هستند که شریان های حیاتی این شهر را به دست دارند و تا به حال نیز منصور هادی را مورد حمایت خود قرار داده اند و با نیرو های دولت او نیر همکاری زیادی داشته اند. اما در آخرین تحولات جنگی در مأرب، سران قبایل مهم آن، ملاقات های متعددی با فرماندهان عالی رتبه صنعاء داشته اند و گویا حاضر به همکاری با ارتش یمن برای آزادی مناطق اشغالی شده اند. دراین میان مقامات صنعاء گزینه هایی را پیش روی افراد قبایل که در صفوف ائتلاف سعودی حضور دارند، گذاشته اند که یا به صنعا در مقابل امان نامه بازگردند یا به وسیله گذرگاه امن به استان های شرقی یمن بروند.

یمن که این رو زها بیشتر از همواره به پیروزی در جنگ با سعودی ها نزدیک است، از تمامی قوا و حمایت های مردمی و قبلیه ای برای مقابله با دشمن خود که حالا مرکب از چند جبهه شده اند، بهره گرفته است. این در حالی است که دشمنان آنان نیز تحت فشار جدی برای از دست دادن قلمرو خود در استان های اشغالی یمن هستند و کشوری، چون آمریکا که مهم ترین حامی عربستان در این جنگ بوده، امیدی به پیروزی سعودی ها ندارد و دیگر خود را شریک آنان در جنگ با انصارالله نمی داند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جزئیات عملیات نظامی انصارالله در مآرب؛ قلب یمن آزاد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عملیات نظامی انصارالله در مآرب؛ قلب یمن آزاد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید