خسارت واردشده به بازار کتاب با طرح تابستانه جبران نمی گردد

به گزارش سرگرمی های محبوب آنا نوشت: عد از اعلام لغو نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یکی از برنامه های حمایتی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد از ناشران و کتاب فروشان برگزاری دو طرح فصلی کتاب با افزایش اعتبار نسبت به دوره های قبل و تسویه حساب زودهنگام با کتاب فروشی ها عنوان شد.

خسارت واردشده به بازار کتاب با طرح تابستانه جبران نمی گردد

سه روز از اجرای طرح تابستانه کتاب 99 با شعار کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم می گذرد؛ مهدی حسین زادگان، مدیر اجرایی کتاب فروشی ققنوس در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره برگزاری این دوره از طرح فصلی کتاب گفت: خسارت وارد شده به بازار کتاب و نشر با شیوع کرونا آنقدر عظیم است که شاید حتی نمایشگاه کتاب تهران هم به تنهایی نمی توانست آن را جبران کند چه رسد به این طرح های کوچک و بی رمقی که اجرا می گردد.

وی ضمن بیان اینکه طرح های فصلی خانه کتاب، طرح های خیلی خوبی بود و ما از مدافعان این طرح بودیم، افزود: طرح های فصلی یاری و یارانه ای بود که کمترین رانت و تخلف در آن صورت می گرفت ولی متأسفانه این طرح ها دیگر دچار روزمرگی شده است. یعنی این قدر بی رمق و بدون اطلاع رسانی برگزار می گردد که شاید 90 درصد مشتریان ما تازه در فروشگاه ما از برگزاری چنین طرح تخفیفی با خبر می شوند.

مدیر اجرایی کتاب فروشی ققنوس درباره تفاوت دوره چهاردهم طرح فصلی نسبت به دوره های ابتدایی بیان کرد: به یاد دارم که در دوره های ابتدایی طرح های فصلی کتاب همه با لیست به فروشگاه کتاب می آمدند، حساب و کتاب می کردند، حتی دو نفره و با دو کارت ملی می آمدند، از قبل کتاب های خود را انتخاب نموده بودند و در واقع آن طرح تخفیف دار مشوقی بود تا مردم به کتاب فروشی ها بیایند اما متأسفانه الان اصلاً اینطور نیست. الان به داخل فروشگاه که می آیند تازه می فهمند که تخفیف هم هست! یعنی آنچنان مشوقی برای حضور در کتابفروشی و خرید بیشتر نیست.

حسین زادگان ابراز کرد: اطلاع رسانی درباره طرح بسیار ضعیف است. دوره های اول هدفمندی و زمان بندی خوبی داشت. متأسفانه ناهماهنگی ها در این دوره قبل از اجرای طرح هم تعیین بود و مثلاً من برای فروشگاه خودم دو روز مانده به سرانجام طرح تازه فهمیدم که ثبت نامش شروع شده است!

وی درباره شرایط سه روز ابتدایی طرح تابستانه کتاب فروشگاه کتاب ققنوس گفت: فروش ما هیچ تفاوتی با روزهای قبل از طرح نداشته است؛ یعنی وقتی فروش روزانه فروشگاهم را با هفته قبل یا دو هفته قبل مقایسه می کنم، هیچ فرقی نداشته است. متأسفانه شرایط مالی مردم و شیوع ویروس کرونا همه دست به دست هم داده که اوضاع کتاب از آن چیزی که بود بدتر گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "خسارت واردشده به بازار کتاب با طرح تابستانه جبران نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت واردشده به بازار کتاب با طرح تابستانه جبران نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید