خطرناک ترین جاده های دنیا که حتما باید ببینید

به گزارش سرگرمی های محبوب، هرچقدر که جاده ها با زیبایی خود می توانند سفرهای ما را دلنشین بکنند، به همان اندازه می توانند خطرآفرین و مرگ بار باشند.

خطرناک ترین جاده های دنیا که حتما باید ببینید

سفرهای جاده ای همیشه مجذوب کنندهیت های خاصی دارند. تجربه به دل جاده زدن با افرادی که دوستشان داریم، گوش دادن به موسیقی و دل سپردن به زیبایی های جهت، مواردی هستند که واژه سفر را برایمان معنی می کنند. سفرهای جاده ای به یک ماجراجویی مجذوب کننده و طولانی می مانند که از نقطه شروع تا خاتمه و رسیدن به مقصد، سرشار از بالا و پایین ها و اتفاقات منحصربه فرد هستند؛ لحظات و ساعت هایی که می توان جریان زندگی را در آن ها حس کرد. سفرهای جاده ای به اندازه ای مجذوب کننده و پرماجرا هستند که حتی یک ژانر فیلم سازی برایشان تعریف شده و با آثار سینمایی مثل The Road یا بازی The Last of Us، داستان سرایی جاده ای در دل رسانه های سرگرم کننده ما جا باز کردند.

رسیدن به لذت ماندگار و خاطره انگیز سفرهای جاده ای، بهای خاص خودش را دارد. از خستگیِ راه گرفته تا مواردی مثل هزینه برای سوختِ ماشین، هزینه خورد و خوراک و سایر موارد این چنینی، از جمله مواردی هستند که برای یک سفر جاده ای باید آن ها را در نظر گرفت، اما بدون شک، مهم ترین موضوعی که پیرامون سفرهای جاده ای وجود دارد، خطرهایی است که جهت و شرایط جاده برای مسافران ایجاد می کند. مواردی مثل لغزند گی یا پرپیچ وخم بودن، از جمله مولفه هایی هستند که برای مسافران جاده ای خطرساز می شوند. همچنین گاهی اوقات بهای رسیدن به لذت یک سفر جاده ای، به قیمت جان مسافر تمام می شود! همراه سرگرمی های محبوب باشید تا در این مقاله به هشت مورد از خطرناک ترین جاده های جهان نگاهی داشته باشیم.

جاده آتلانتیک (Atlantic Road) در نروژ

جاده آتلانتیک یک جهت زیبا و واقعا مجذوب کننده برای رانندگی و گذراندن یک سفر جاده ای است. معماری خاص و جایگیری جغرافیایی به خصوص این جهت، کاری می کند تا رانندگی در آن بسیار هیجان انگیز باشد. جهتی بسیار زیبا که طی یک روز آفتابی و آرام، سفری دلچسب و روح نواز را برایتان ترتیب می بیند؛ اما هرگز در روزی بارانی و پرتلاطم جهتتان به سمت این جاده تغییر ندهید.

جاده آتلانتیک دو شهر کریستیان ساند و مولده از نروژ را به یکدیگر مرتبط می کند و در زمانی که هوا بارانی و دریای آتلانتیک پر تلاطم باشد، باید خودتان را برای یک تجربه بسیار سخت و به شدت خطرناک آماده کنید؛ چراکه مواجهه با امواج خروشان آتلانتیک و مقابله با وزش نیرومند، باد اصلا کار راحتی نیست. متاسفانه شرایط هوای این منطقه اصلا قابل پیش بینی نیست و اگر بدشانس باشید، سفری که می توانست خاطره انگیز و دلچسب باشد، به یک تجربه وحشتناک از تلاش برای زنده ماندن تبدیل خواهد شد؛ چراکه شرایط بسیار سخت و دیوانه وار از یورش آب های سردِ دریا و بادهای سرکش شما را از مسافرت جاده ای پشیمان می کند.

جاده مرگ (Death Road) در بولیوی

جاده یونگاس جنوبی در کشور بولیوی که آن را با نام هایی مثل جاده مرگ یا جاده سرنوشت می شناسند، یکی از مرگ بارترین مکان ها و جاده های روی زمین است. این جهت در 4,650 متری از سطح زمین قرار گرفته است. قرار گرفتن این جاده در ارتفاع چهار هزار متری و معماری باریک و خاص این جهت با تنها سه متر عرض، مسافران زیادی را به کام مرگ فرو برده است. یکی از پرتگاه های جاده نام برده، هزار متر ارتفاع دارد و بدترین صانحه تاریخ بولیوی هم به سقوط یک اتوبوس در این دره و کشته شدن 100 نفر از مسافرانش مربوط می شود. متاسفانه برای جهت پرخطر این جاده هیچ حفاظی طراحی و تعبیه نشده و هر ساله حدود 200 تا 300 مسافر از جهت این جاده باریک، مرتفع و بی نهایت خطرناک خارج و کشته می شوند.

این جاده در سال 1930 میلادی به منظور کمک برای رساندن خدمات به نقاط مرتفع، به دست مردم بومی آن منطقه طراحی و ساخته شد. حرکت در این جاده که مسافر را به منطقه ها مرتفع بالاتر از ابرها می برد، احتیاط بی نهایت بالایی را طلب می کند. یک لحظه غفلت و چشم برداشتن از جهت با سقوط از دره ای هزار متری و مرگ مترادف است. معماری خاص جاده مرگ، شرایط عجیب این جهت را به خودی خود خطرناک است و حالا شما در کنار تمامی این موارد، شرایط وخیم آب وهوایی را هم اضافه کنید تا بیشتر از قبل، به مرگ بار بودن رانندگی در این جهت پی ببرید.

جاده تونلی گولیانگ در چین

در سال 1970 میلادی در حالی که دولت چین از ریسک کردن و ایجاد یک جاده برای عبور و مرور اهالی روستای کوهستانی گولیانگ دوری می کرد، 13 نفر از اهالی این روستا خودشان تصمیم گرفتند با استفاده از ابزارآلات حفاری و مواد منفجره، جاده تونلی گولیانگ را ایجاد کنند. اهالی بومی گولیانگ، جاده نام برده را این چنین توصیف می کنند:

جاده ای که ارتکاب خطا در آن، بدون جریمه نمی ماند!

قرار گرفتن سقف این تونل در ارتفاع 4/5 متری از زمین و عرض 3/5 متریِ جاده مورد بحث، آن را به یک جهت تنگ و ترسناک تبدیل می کند. مخصوصا که هیچ حفاظ و هیچ لامپ (یا سایر چشمه های نورانی و روشن کننده جهت) در این تونل تعبیه نشده تا ورود به آن، یک ریسک خطرناک و مرگ بار محسوب شود. البته که بعضی از نقاط این جاده، دارای سقف و به شکل تونل نیست و بدون گاردریل بودن این جهت و قرار داشتن آن در منطقه ای بسیار مرتفع از سطح زمین، حرکت در این جهت را خطرناک تر می کند.

جاده جیمز دالتون در آلاسکا

اگر تجربه رانندگی در برف و جاده های لغزنده را داشته باشید، احتمالا می دانید که رانندگی در چنین شرایطی هرگز لذت بخش نیست. خوشبختانه شرایط آب وهوایی کشورمان به گونه ای نیست که دائما با چنین شرایطی درگیر باشیم؛ اما اندکی رانندگی در جاده هایی را فرض کنید که در تمامی روزهای سال، یخی و لغزنده هستند. جاده جیمز دالتون یکی از همین منطقه ها است. جاده جیمز دالتون از شمالی ترین جاده های جهان است که حدودا یک چهارم از جهت آن جاده و مابقی مسافتش را یک زمین یخی حدودا 714 کیلومتری تشکیل داده است.

جاده جیمز دالتون در یک منطقه کاملا خلوت قرار گرفته که نه محله مسکونی و نه مرکز درمانی در نزدیکی آن قرار ندارد؛ به همین منظور، افرادی که به این منطقه سفر می کنند و جهتشان از جیمز دالتون می گذرد، بهتر است لوازم کمک های اولیه و تجهیزات لازم برای رانندگی در جهتهای یخی را همراه داشته باشند. شرایط جوی حاکم بر این منطقه به قدری وخیم است که برنامه مستند تلوزیونی Ice Road Truckers (که مخصوصا برای به چالش کشیدن مهارت رانندگان کامیون تولید می شود) را معمولا در این منطقه به خصوص ضبط می کنند تا نتیجه، یک محصول هیجان انگیز با چاشی هیجانِ مرگ و زندگی باشد!

جاده کاراکورام در پاکستان

همین که جاده کاراکورام در ارتفاع 4,693 متری زمین قرار گرفته است، به خودی خود ویژه و دیوانه وار است؛ اما بهتر است بدانید که این جاده 1300 کیلومتری، پاکستان را به چین می رساند! به همین دلیل است که افراد و کارشناسان پرتعدادی در جهان، از این جاده با عنوان هشتمین عجایب جهان یاد می کنند؛ اما جاده مورد نظر اما به رغم اینکه شگرف و شگفت انگیز به نظر می آید، به همان اندازه هم مرگ بار است! احداثاین جاده در سال 1966 شروع و در سال 1979 تکمیل شد. در جریان طراحی و ساخت این جاده 810 کارگر پاکستانی و 82 کارگر چینی جان خود را از دست داده اند.

جاده کاراکورام یک جهت بین المللی است که از شهر پنجاب در پاکستان شروع شده و تا کشور چین ادامه دارد. قرارگیری این جاده در ارتفاع 4,693 متری، سفر از طریق این جهت را به یکی از خطرناک ترین کارهای جهان تبدیل می کند. این جاده نیز مثل موارد قبلی، بدون محافظ و حفاظ به خصوص در دل کوه هایی سربه فلک کشده قرار گرفته است و مواردی مثل سقوط به دره، مسافرانش را همیشه تهدید می کند. در ماه اکتبر سال گذشته 17 مسافر این جاده کشته شدند. از سقوط یک اتوبوس حامل مسافران تا سایر موارد مرگ آور دیگر، همگی در این جاده اتفاق افتاده و هرساله اتفاق می افتند تا جاده کاراکورام به یکی از خطرناک ترین جاده های جهان تبدیل شود.

جاده اسکیپرز در نیوزلند

جاده اسکیپرز کشور نیوزلند یکی دیگر از جاده های بسیار خطرناک و مرگ آور جهان است. این جاده در جنوب غربی این کشور قرار گرفته است و برای افراد بسیار زیادی، سالانه خطرآفرینی می کند.

اسکیپرز حدودا 140 سال پیش و در زمانی به وجود آمد که معادن طلا مورد هجوم جویندگان طلا بود. این جاده که مسافتی حدودا 27 کیلومتری را پوشش می دهد، به اندازه ای باریک است که رانندگی در آن، از همان لحظه اول تا پیدا کردن مکانی برای توقف و استراحت، چالش برانگیز و خطرناک است. به محض ورود به این جاده، احساس ناامنی و لغزش تمام وجودتان را فرامی گیرد. به افرادی که تصمیم دارند از جاده اسکیپر عبور کنند، پیشنهاد می شود تا وسایل نقلیه خود را ابتدا بیمه کرده و سپس در این جاده رانندگی کنند.

جاده تاراکو در تایوان

جاده تاراکو از دیگر جهتهای خطرناک و مرگ بار جهان است. نام جاده مورد بحث در زبان قوم تروکو در تایوان، معنی شگفت انگیز و نفس گیر را یدک می کشد؛ چرا که هرچقدر منظره ها و منظرههای این جاده زیبا، تماشایی و نفس گیر باشند، مهارت های رانندگی شما هم به همان اندازه باید شگفت آور و چشم گیر باشد تا بتوانید آن جهت را در کمال صحت و سلامتی طی کنید.

جاده تاراکو مثل جاده تونلی گولیانگِ چین از یک سری تونل شکل گرفته است. برخلاف جاده گولیانگ، جهت تونلیِ تاراکو دارای ساختارهای محدودکننده و محافظت کننده است؛ اما قرار گرفتن این جهت در کنار دره های بزرگ کشور تایوان، همچنان خطرساز و مرگ بار است. یکی از اتفاقات اخیر این جهت به یک اتوبوس مربوط می شد که راننده اش نتوانست یک شیب تند را پشت سر بگذارد و جان 13 مسافر خود را به خطر انداخت. البته که خوشبختانه این افراد در آخر توانستند از این خطر، جان سالم به در ببرند.

گذرگاه زوجی لا در هندوستان

گذرگاه زوجی لا که پیش تر با نام زوزی لا هم شناخته می شد، در ارتفاع 3,528 متری رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است. این جاده برای اتصال دو منطقه لاداخ به کشمیر ساخته شده است. جهتی طولانی و پوشیده از برف که علاوه بر خطر سقوط در پرتگاه، خطر گیر افتادن در کوه های برقی 15 تا 24 متری، مسافرانش را تهدید می کند.

این جهت در فصل زمستان معمولا تعطیل می شود؛ چرا که ریزش بهمن در زوجی لا طی فصل زمستان بسیار شایع است. متاسفانه به دلیل عدم وجود ساختارهای محافظتی، حتی رانندگی در این جهت طی فصل بهار یا تاستان نیز خطرناک است چراکه یک اشتباه کوچک، به سقوط از ارتفاع 3.5 می انجامد.

پرسش های متداول

خطرناک ترین جاده های جهان کدامند؟

جاده آتلانتیک، جاده مرگ، جاده تونلی گولیانگ،جاده جیمز دالتون، جاده کاراکورام، جاده اسکیپرز، جاده تاراکو و گذرگاه زوجی لا از خطرناک ترین جاده های جهان محسوب می شوند.

چه معیارهایی موجب خطرناکی جاده ها می شود؟

مواردی مثل لغزند گی یا پرپیچ وخم بودن، از جمله مولفه هایی هستند که برای مسافران جاده ای خطرساز می شوند.

جاده مرگ کجاست؟

جاده یونگاس جنوبی در کشور بولیوی که آن را با نام هایی مثل جاده مرگ یا جاده سرنوشت می شناسند، یکی از مرگ بارترین مکان ها و جاده های روی زمین است. این جهت در 4,650 متری از سطح زمین قرار گرفته است. قرار گرفتن این جاده در ارتفاع چهار هزار متری و معماری باریک و خاص این جهت با تنها سه متر عرض، مسافران زیادی را به کام مرگ فرو برده است.

منبع: کجارو / businessinsider / reckontalk.com / rac.co.uk / thrillist.com / howstuffworks.com

به "خطرناک ترین جاده های دنیا که حتما باید ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین جاده های دنیا که حتما باید ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید