دانشگاه علامه طباطبایی دوره های آموزش زبان ازبکی را برگزار می نماید

به گزارش سرگرمی های محبوب، سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی از شروع آموزش زبان ازبکی در این دانشگاه اطلاع داد.

دانشگاه علامه طباطبایی دوره های آموزش زبان ازبکی را برگزار می نماید

به گزارش گروه دانشگاه سرگرمی های محبوب، به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی؛ عبدالله معتمدی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی در آیین گشایش نخستین دوره آموزش زبان ازبکی در ایران که به همت گروه زبان و ادبیات ترکی دانشگاه و با همکاری دانشگاه شرق شناسی تاشکند ازبکستان و موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید، گفت: ایران و ازبکستان دو کشور بزرگ در حوزه تمدنی گستره ما هستند که هر یک با ذخایر فرهنگی ارزشمند خود بر غنای هویت مشترک مردمان منطقه اضافه کرده اند. پیوند های فرهنگی میان این دو سرزمین قدمتی به درازای تاریخ داشته و مذهب و زبان مشترک همیشه نقش ویژه ای در توسعه ارتباطات بازی نموده اند.

وی اضافه کرد: اگر چه تحولات تاریخی در طول سده های اخیر به ظاهر مرز های سیاسی میان این دو سرزمین را برای دوره ای پررنگ کرد، اما امروزه بار دیگر می توان دید که چگونه زمینه مناسب برای شناخت دوباره از یکدیگر و تجدید عهد و دوستی دیرینه میان ایرانیان و ازبکان فراهم آمده است.

معتمدی بیان نمود: آبان سال گذشته در حالی که به واسطه بیماری ناشی از ویروس کرونا، روابط دانشگاهی میان کشور های مختلف دنیا رو به کاهش گذاشت، دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه دولتی خاورشناسی تاشکند تفاهم نامه همکاری علمی با یکدیگر امضا کردند. از آن موقع تا به امروز 15برنامه مشترک علمی با حضور استادان، دانشجویان و مسئولان دو کشور برگزار گردیده است. در این مدت کوتاه این دو دانشگاه به عنوان شرکای همکاری علمی با یکدیگر، توانمندی های خود را به خوبی نشان داده اند و بی تردید می توان امیدوار بود که در آینده این فرایند به بهبود روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور کمک رساند.

وی با قدردانی از نقش آفرینی موسسه فرهنگی اکو در تقویت پیوند های فرهنگی میان مردمان 10 کشور عضو سازمان همکاری های مالی، گفت: زبان به عنوان مهمترین وسیله ارتباطی میان انسان ها، نقش کلیدی در پیوند میان جوامع ایفا می نماید. اشتراک میان واژگان و ساختار های جملات و تلفظ ها در دو زبان کهن فارسی و ازبکی به میزان ای زیاد است که گویشوران این دو زبان به آسانی می توانند زبان دیگری را فرا گیرند و به درک و فهم مشترکی از معنای بسکمک از واژگان برسند. بعلاوه با دانستن این دو زبان دسترسی به اسناد و کتیبه های تاریخی و مطالعه متون کهنی که روایتگر تاریخ مشترک دو کشور هستند، بسیار آسانتر از گذشته خواهد بود.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اینک که در آستانه روز ملی زبان ازبکی در کشور بزرگ ازبکستان هستیم، شروع دوره آموزش زبان ازبکی را به فال نیک می گیریم و برای همه استادان، دانشجویان و مردم شریف ازبکستان آرزوی شادکامی و سربلندی داریم و امیدواریم این همکاری های علمی منجر به تقویت روابط دو کشور گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دانشگاه علامه طباطبایی دوره های آموزش زبان ازبکی را برگزار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه علامه طباطبایی دوره های آموزش زبان ازبکی را برگزار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید