لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش های بانکی

به گزارش سرگرمی های محبوب، شرکت سپرده گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: همه سهامداران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت نمایند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق با اختلال روبرو نشود.

لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش های بانکی

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از شرکت سپرده گذاری مرکزی، علیرغم ابلاغیه بانک مرکزی به کلیه بانک ها بابت ثبت الزامی کد شهاب در کلیه تراکنش های بانکی پایا و ساتنا، عدم درج کد مذکور در بعضی از بانک ها، پرداخت این شرکت را (توزیع سود، اصل سررسید اوراق و …) را با اختلال روبه رو نموده و به همین منظور کلیه سهامداران و ناشرین می بایست کد شهاب خود را در حساب های بانکی ثبت نمایند.

چندی پیش بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای گفت: تمام تراکنش های بانکی فاقد کد شهاب در سامانه های پایا و ساتنا برگشت می خورند، لذا افراد حقیقی یا حقوقی که کد ملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار ننموده باشند، نمی توانند از این خدمت بهره مند شوند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که این بانک طی چند سال اخیر در کوشش بوده است، هویت صاحبان تراکنش های بانکی با قاطعیت هرچه بیشتر شفاف گردد و به همین دلیل نیز نسبت به راه اندازی سامانه نهاب با همکاری سازمان هایی از جمله ثبت احوال کشور، ثبت شرکت ها، وزارت کشور و سایر نهادهای ذی ربط اقدام نموده است.

بر این اساس و به منظور عمل به تکلیف قانونی، تمام تراکنش های فاقد کد شهاب در ساتنا برگشت می خورند. کد شهاب همان کدملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی است.

از این رو بانک مرکزی به عنوان نهاد سیاست گذار پولی و بانکی، با جدیت هرچه تمام تر فرایند جلوگیری از انجام تراکنش هایی که به یک شخص حقیقی یا حقوقی مشخص مربوط نیستند را شروع نموده است و این مهم بلافاصله در سایر سامانه های بین بانکی و پس از آن در سامانه های درون بانکی اجرا می گردد؛ لذا افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار ننموده باشند، نمی توانند از خدمات بانکی بهره مند شوند.

این اقدام بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک ها و مؤسسات اعتباری موجود است، تأثیری نخواهد داشت و صرفاً حساب ها و تراکنش هایی را که فاقد شناسه ملی هستند را برگشت می زند.

منبع: جام جم آنلاین

به "لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش های بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش های بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید