لیزر و نانوذرات برای توسعه سلول درمانی با یکدیگر ترکیب شدند

به گزارش سرگرمی های محبوب، یک شرکت نوپا به نام ترینس که از دانشگاه گنت منشعب شده، فناوری جدیدی برای یاری به توسعه سلول درمانی ارائه نموده است.

لیزر و نانوذرات برای توسعه سلول درمانی با یکدیگر ترکیب شدند

به گزارش گروه دانشگاه سرگرمی های محبوب، سلول درمانی امروزه به بخشی ضروری از پزشکی تبدیل شده است. با این شکل از ایمونوتراپی، شما از سلول های بدن خود به عنوان دارو برای مبارزه با بیماری استفاده می کنید. در اینجا، سلول های بدن جدا شده، در یک آزمایشگاه اصلاح ژنتیکی شده و سپس دوباره به بیمار تزریق می گردد.

با توجه به تغییرات ژنتیکی، سلول های ایمنی شما یاد می گیرند که به بیماری هایی مانند سرطان واکنش بهتری نشان دهند. در حال حاضر، پنج نوع درمان تایید شده، به ویژه برای مبارزه با سرطان وجود دارد. کوین براکمنز، استاد دانشگاه گنت، مدیر ارشد علمی و یکی از بنیان گذاران اسپین آف جدیدی به نام ترینس (Trince) در این حوزه، می گوید: ما در آغاز نسل جدیدی از دارو ها هستیم. یک گام مهم در این جهت، دستکاری ژنتیکی کارآمد سلول ها است. ضروری است که مولکول هایی را وارد سلول کنید که به وسیله یک غشای سلولی محافظت گردد.

این مدیر ارشد علمی دانشگاه گنت می گوید: ویروس هایی که بی ضرر شده اند، انتقال دهنده های بسیار مناسبی برای وارد کردن مواد ژنتیکی به سلول هستند. اما توسعه این ناقلان ویروسی، زمان زیادی می برد و فرآیند فراوری پیچیده است. به علاوه استفاده از آن به علت عوارض جانبی احتاقتصادی بدون خطر نیست. به همین دلایل، شرکت های داروسازی به طور مداوم در پی جایگزین هایی برای این ناقل های ویروسی به منظور سلول درمانی هستند. ما نیز در پی راه های ایمن تر و ارزان تر برای رسیدن به همان نتیجه بودیم. فناوری ما در واقع ترکیبی از فناوری نانو و قرار گرفتن در معرض لیزر است. برای وارد کردن مواد به یک سلول، بدیهی است که باید سوراخ هایی در غشای سلولی اطراف آن ایجاد کنید. چالش این است که ممکن است سلول تا حد ممکن آسیب ببیند. باید به طور موقت سلول را به روشی ملایم، اما کارآمد باز کند. نانوذرات قادر به جذب نور لیزر و تبدیل آن به گرما و انرژی مکانیکی هستند. این امر حفره های کوچکی در سلول ایجاد می نماید که مولکول های مورد احتیاج را برای ساختن این سلول ممکن می نماید.

کوین براکمنز می گوید: بدیهی است که انجام ده سال تحقیق بدون بودجه لازم غیرممکن است. Grant Consolidator ERC با بیش از 2 میلیون یورو منبع اصلی بودجه این پروژه بود. این بودجه اروپایی بسیار رقابتی است و فقط پروژه های تحقیقاتی نویدبخش و پیشگامانه را تامین اقتصادی می نماید. این بودجه ما را قادر ساخت گام های بزرگی در تحقیقات خود برداریم. با بودجه دیگری، توانستیم اولین گام ها را از تحقیقات به سمت تجاری سازی فناوری برداریم.

وی گفت: هنگامی که یک فناوری ثابت کرد که کار می نماید، این بدان معنا نیست که آماده تجاری سازی است.

ترینس دو محصول فراوری می نماید. برای اهداف تحقیقاتی، این شرکت نوپا دستگاهی را ایجاد کرد که با یاری نانوذرات، مولکول های مورد نظر را در سلول ها بارگذاری می نماید. آن ها بعلاوه یک فناوری سازگار ایجاد کردند که از تماس مستقیم سلول ها با نانوذرات با محصور کردن ذرات در یک فیبر جلوگیری می نماید.

در خاتمه نوامبر، ترینس آخرین گام را برداشت تا واقعاً به عنوان یک اسپین آف آغاز به کار کند و بتواند گام های بعدی را به سمت افزایش مقیاس بردارد.

فیلیپ ماتویس، مدیرعامل و کارآفرین سریالی، می گوید: ما می خواهیم بین 35 تا 40 کارمند را ظرف پنج سال به شرکت اضافه کنیم، اما مهمتر از همه می خواهیم کیفیت درمان های سلولی را بهبود بخشیم و آن ها را ارزان تر کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "لیزر و نانوذرات برای توسعه سلول درمانی با یکدیگر ترکیب شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیزر و نانوذرات برای توسعه سلول درمانی با یکدیگر ترکیب شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید