ستاری: دانش بنیان ها تولید تجهیزات پزشکی را گسترش دادند

به گزارش سرگرمی های محبوب، مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه تهران با هدف ایجاد فضایی مناسب برای ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان پزشکی افتتاح شد.

ستاری: دانش بنیان ها تولید تجهیزات پزشکی را گسترش دادند

به گزارش گروه فناوری سرگرمی های محبوب، مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان امام خمینی افتتاح شد. مرکزی برای ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان پزشکی و کادر آموزشی بیمارستان ها. در این مرکز تجهیزات پزشکی که توسط شرکت های دانش بنیان طراحی و تولید شده است در اختیار آن ها قرار می گیرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاحیه این مرکز با اشاره به ضرورت استفاده از فضا های متروکه و غیرقابل استفاده دانشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانجات و صنایع برای استفاده شرکت های نوآور و خلاق، گفت: باید از این فرصت ها و فضا های موجود بهترین استفاده را کنیم و جوانان و نوآوری های آن ها را در دل آن ها پرورش دهیم.

تجهیزات پزشکی بومی سازی می شود

ستاری همچنین اضافه کرد: مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی نمونه شاخص پیوند نوآوری های دانش بنیانی به حوزه تجهیزات پزشکی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: باید نیاز های فناورانه بخش آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی را به دانش بنیان ها ارائه کنیم تا از توانمندی آن ها برای تولید بومی این محصولات بهره ببریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان نمود: مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی فضایی مناسب برای ارائه آموزش های تخصصی به دانشجویان و فراهم کردن شرایط تعامل میان کادر درمان و دانشجویان در حال آموزش فراهم می کند.

ستاری با اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، گفت: بیشتر از 90 درصد دستگاه های ارائه شده در این نمایشگاه داخلی است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجاری سازی این محصولات، خدمات حمایتی ارائه می کند.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در نمایشگاه تجهیزات ایران ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 50 درصد هزینه خرید این تجهیزات برای دانشگاه ها را پرداخت می کند.

رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به این که تغییر ساختار دانشگاه ها و انتخاب رشته ها الزامی است، تاکید کرد: امسال بیشتر نفرات برتر دانشگاه ها در رشته های مرتبط با رایانه شرکت کرده اند در حالیکه بسیاری از رشته های تخصصی مثل زیست فناوری و علوم شناختی هنور برای آن ها چندان شناخته شده نیست.

ستاری اضافه کرد: باید ریل و ساختار دانشگاه ها را تغییر دهیم. این کار هم تنها با معرفی رشته های تخصصی مورد نیاز کشور و علاقه مند کردن دانشجویان با این رشته ها اتفاق می افتد.

تعداد مراکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی بیشتر می شود

سعید سرکار دبیر ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این مراسم، گفت: در تلاشیم تا شبیه به این مراکز را در سطوح پایین تر و ارزان تر در دیگر دانشگاه ها و شهر ها ایجاد کنیم. برای این کار به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز داریم. برنامه ریزی کردیم که 20 مرکز آموزش مهارت های بالینی را در سراسر کشور ایجاد کنیم.

مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی ایران در بیمارستان امام خمینی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شد.

در این مرکز دو نوع تجهیزات پزشکی در حوزه شبیه ساز های پبشرفته بالینی و جراحی و تجهیزات پیشرفته پزشکی برای ارائه آموزش های تخصصی وجود دارد. همه این تجهیزات توسط شرکت های دانش بنیان و فناوران ایرانی طراحی و ساخته شده است. همه مراحل آموزشی هم توسط جراحان برجسته و اساتید دانشگاه تهران ارائه می شود تا دانشجویان در کنار آشنایی با تجهیزات پیشرفته پزشکی ایران ساخت از تجربیات این افراد هم بهره مند شوند.

سامانه راهبری جراحی پارسیس، سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا، شبیه ساز جراحی رباتیک سینا، شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی، شبیه ساز بی حسی نخاعی، شبیه ساز جراحی چشم، ربات دستیار جراح در جراحی های لاپاروسکوپی و شبیه ساز سه بعدی مهارت های بالینی از جمله تجهیزات موجود در این مرکز است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ستاری: دانش بنیان ها تولید تجهیزات پزشکی را گسترش دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: دانش بنیان ها تولید تجهیزات پزشکی را گسترش دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید