ویروس کرونا و تشدید خشونت خانگی علیه زنان و بچه ها

به گزارش سرگرمی های محبوب، خبرنگاران: این روز ها تمام نهاد های رسمی و غیررسمی در تمام کشور ها به شهروندان توصیه می نمایند که برای در امان ماندن از خطر ابتلا به کرونا در خانه ها بمانند؛ اما اگر در این اوضاع و احوال خانه مکانی امن نبود چه؟ این پرسشی است که بسیاری از فعالان حقوق زنان و بچه ها مطرح نموده اند و درباره افزایش خشونت های خانگی در دوران قرنطینه و تعطیلی مدارس و کودکستان ها هشدار داده اند.

ویروس کرونا و تشدید خشونت خانگی علیه زنان و بچه ها

کودک آزاری در قرنطینه؛ وقتی قربانی در دام آزاردهندۀ خود اسیر می گردد

برای بسیاری از بچه ها مدرسه مکانی برای آموختن و معاشرت است. اما کم نیستند بچه های که به مدرسه به عنوان مکانی برای پناه بردن از ناامنی های خانه می نگرند؛ بچه های که همیشه در معرض خطر کودک آزاری قرار دارند.

بنا بر گزارش یونیسف، صد ها میلیون کودک در سراسر دنیا در دوران شیوع کرونا در معرض انواع کودک آزاری ها از جمله بدرفتاری، خشونت جنسی، بهره کشی، محرومیت اجتماعی و جدایی از مراقبانشان قرار دارند.

سازمان های حمایت از حقوق بچه ها هشدار داده اند که بسته شدن مدارس و اجبار به ماندن در چهار دیواری خانه، باعث شده است که بچه ها و شرایط جسمی و روحی آن ها از نگاه ناظران پنهان بماند و همین مساله احتمال کودک آزاری را افزایش می دهد تا جایی که ممکن است وخامت اوضاع تا مرز تهدید زندگی بچه ها پیش برود.

این شرایط بطور مثال زندگی را برای بچه های که والدینی معتاد دارند، دشوارتر نموده است و هیچکس رنج و مصیبت آن ها در پشت دیوار های خانه ها را نمی بیند.

علاوه بر تعطیلی مدارس، محدودیت های حرکتی بچه ها و اجبار آن ها به ماندن در خانه برای مدتی طولانی، در فعالیت های روزمرۀ آن ها اختلالاتی جدی بوجود آورده است. حضور آن ها در خانه فشار جدیدی را بر مراقبانشان از جمله والدین وارد نموده است؛ یعنی افرادی که احتمالا همزمان مجبورند از داخل خانه به دورکاری خود ادامه دهند و ممکن است تحمل و فرصت کافی برای درک شرایط کنونی بچه ها را نداشته باشند.

برای حل این مشکل بعضی از گروه های مدافع حقوق بچه ها سعی نموده اند پشتیبانی های آنلاین خود بویژه از راستا شبکه های اجتماعی را افزایش دهند تا بچه ها و دیگر اعضای خانواده ها را از یاری هایی که همچنان در دسترس آنهاست، مطلع نمایند.

دیگر دغدغۀ سازمان های مدافع بچه ها این است که چگونه می توان بچه ها را بطور مستقیم از اطلاعاتی که برایشان مفید است، مطلع کرد؟

در حال حاضر بچه ها عمدتا چنین اطلاعاتی را به وسیله بزرگسالان دریافت می نمایند، اما اگر بچه ها آسیب پذیر اطلاعات نادرست را دریافت نمایند چه می گردد؟ بویژه که دیگر کانال ارتباطی مدارس نیز وجود ندارد.

افزایش خشونت خانگی علیه زنان

مدافعان حقوق زنان نیز درباره افزایش خشونت های خانگی و خشونت های جنسی در دوران شیوع کرونا هشدار داده اند. ضرورت کار در خانه، همۀ اعضاء را موظف می نماید تا ساعات بسیار طولانی تری را در کنار یکدیگر باشند و همین امر احتمال برخورد های تهاجمی و خشن را افزایش می دهد.

بی کاری اجباری گروهی دیگر و پیامد های اقتصادی کرونا نیز بر استرس محیط خانه می افزاید و به این ترتیب زمینه وقوع خشونت های خانگی علیه زنان و بچه ها را فراهم می نماید. به عنوان مثال گزارش هایی که به تازگی در چین منتشر شده، حاکی از آن است که در بعضی مناطق، خشونت ها و آزار خانگی در دوران قرنطینه سه برابر بیشتر از دوران پیش از آن بوده است.

از پلیس یاری بخواهید

کاتیا گریه گر، از مرکز مشاوره به زنان و یاری به قربانیان تجاوز جنسی در آلمان فدرال (bff) می گوید: در شرایط کنونی، همسرانی که دست به اقدامات خشونت آمیز می زنند، بسیار کمتر از گذشته از خانه ها بیرون می فرایند؛ بنابراین امکان تماس قربانیان با مراکز مشاوره برای مطلع کردن آن ها از وقوع یک خشونت یا احتمال وقوع خشونت تقریبا غیرممکن است.

بازدید های شخصی از سوی شبکه های پشتیبان زنان و بچه ها و ارائه خدمات اجتماعی به آن ها نیز به دلیل ترس از انتشار ویروس کرونا بشدت کاهش یافته است. به همین دلیل بسیاری از سازمان های مدافع حقوق قربانیان خشونت های خانگی از همسایگان خواسته اند که چنانچه از وقوع چنین حوادثی مطلع شدند، مثلا اگر از آپارتمان همسایۀ خود فریاد های بلند یا صدای گریه شنیدند، با پلیس تماس بگیرند.

یونیسف دولت ها را به عمل فراخواند

صندوق بچه ها سازمان ملل متحد (یونیسف) در یکی از آخرین بیانیه های خود از دولت ها خواسته است تا در بحبوحۀ تشدید پیامد های منفیِ اجتماعی و اقتصادی شیوع کرونا، از امنیت بچه ها و تامین احتیاج های اساسی آن ها غفلت ننمایند.

یونیسف بر افزایش میزان آسیب پذیری زنان و دختران و افزایش خشونت های جنسی علیه آن ها در شرایط فعلی تاکید دارد و اینکه موارد بیشتری از سوء استفاده از بچه ها حتی ازدواج بچه ها گزارش شده است.

این صندوق خاطرنشان می نماید که پیش از این نیز همیشه در زمان وقوع یک بیماری همه گیر، سوء استفاده از بچه ها بطور قابل توجهی افزایش یافته است. از جمله تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس ابولا در غرب آفریقا طی سال های 2014 تا 2016 میلادی و در پی آن غفلت از شرایط بچه ها باعث شده بود که شمار بچه ها کار، میزان سوء استفاده های جنسی از آن ها و درنهایت میزان حاملگی ها در نوجوانان بطور قابل بوجهی افزایش یابد.

در سیرالئون نیز موارد حاملگی نوجوانان به 14000 نفر رسید که بیش از دو برابر میزان این دست بارداری ها در قبل از شیوع ابولا بود.

یونیسف از دولت ها می خواهد که پرسنل بهداشت و دیگر نیرو هایی که در هر کشور برای جلوگیری از شیوع کرونا فعال هستند را دربارۀ خطراتی که بچه ها و نوجوانان را تهدید می نماید مطلع نمایند و از آن ها بخواهند تا در صورت مشاهده مواردی که نشانگر بهره کشی جنسی یا دیگر انواع سوء استفاده از بچه ها است، آن را گزارش دهند.

دولت ها همچنین باید برنامه هایی را برای مطلع سازی بچه ها و نوجوانان و معرفی انواع شیوه های در دسترس برای پشتیبانی از آن ها به اجرا بگذارند، توجه ویژه ای به مراکز مراقبت از خانواده ها و بچه ها داشته باشند و به این مراکز برای عملی کردن برنامه های حمایتی خود در دوران شیوع کرونا یاری نمایند.

دولت ها باید با یاری به خانواده هایی که فرصت درآمدزایی خود را به دلیل شیوه کرونا از دست داده اند، یاری اقتصادی و غیراقتصادی نمایند تا به این ترتیب از جو استرس و تشنج در داخل خانه ها بکاهند و باید تدابیری را اتخاذ نمایند تا از جدایی بچه ها از خانواده هایشان در روز های کرونایی جلوگیری گردد و از بچه های که به دلیل بستری شدن در بیمارستان ها، درگذشت والدین یا سرپرست خود تنها مانده اند، حمایت نمایند.

منبع: euronews

منبع: برترین ها

به "ویروس کرونا و تشدید خشونت خانگی علیه زنان و بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا و تشدید خشونت خانگی علیه زنان و بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید