کشف راز عمر طولانی لاک پشت گالاپاگوس

به گزارش سرگرمی های محبوب، لاک پشت های بزرگ گالاپاگوس از پرعمرترین موجودات زمین هستند. اکنون در مطالعه ای تازه ژنوم این گونه مورد آنالیز قرار گرفته است و معین شده این حیوان ژن های تکراری زیادی دارد که می توانند از آن در برابر بیماری های مرتبط با سن مثل سرطان محافظت نمایند.

کشف راز عمر طولانی لاک پشت گالاپاگوس

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، لاک پشت های گالاپاگوس از گذشته های دور نقش مهمی در علم زیست شناسی داشته اند.

این گونه از زمانی که چارلز داروین متوجه شد لاک پشت های جزایر مختلف ویژگی های فیزیکی گوناگونی دارند در زیست شناسی نقش داشتند و بر نظریه تکامل اثر گذاشتند.

این لاک پشت ها به طور معمول بیش از یک قرن عمر می نمایند و بعضی از گونه های آن ها به حدود 175 سالگی می رسند، اما این که چگونه آن ها این کار را انجام می دهند معین نیست.

در بیشتر حیوانات، سرطان بهایی است که باید برای طول عمر زیاد پرداخت. حیوانات بزرگ تر بیشترین آمار ابتلا به سرطان را دارند و این موضوع علت ساده ای دارد آن ها سلول های بیشتری دارند که می توانند سرطانی شوند.

محققان برای کشف راز این لاک پشت ها به آنالیز و آزمایش ژنوم آن پرداختند.

محققان دریافتند که گالاپاگوس ها در مقایسه با سایر گونه های لاک پشت تعداد زیادی نسخه رونویسی شده از چندین ژن دارند به خصوص ژن هایی که با طول عمر بیشتر و سرکوب تومور های سرطانی در ارتباط هستند.

این ژن ها سلول های آسیب دیده را پیش از آنکه سرطانی شوند، نابود می نمایند. این فرآیند با افزایش سن ارگانیسم ها کاهش می یابد یا دست کم در حیواناتی غیر از گالاپاگوس کاهش می یابد.

وینسنت لینچ (Vincent Lynch)، محقق ارشد این تحقیقات می گوید: در آزمایشگاه ما قادریم سلول ها را به روش هایی که با افزایش سن مرتبط است تحت فشار قرار دهیم و نحوه مقاومت آن ها در برابر این فشار را مشاهده کنیم.

ما دریافتیم که سلول های لاک پشت گالاپاگوس در کنترل این فشار و از بین بردن سلول های آسیب دیده پیش از تبدیل شدن آن ها به سرطان عملکرد بسیار خوبی دارند.

بهبود درک ما از مکانیسم های زیستی سرطان و افزایش سن برای توسعه علم بسیار حائز اهمیت است، اما این پتانسیل نیز وجود دارد که کشف اسرار ژنوم این گونه، روزی به پیشرفت در حوزه سلامت انسان ها یاری کند.

لینچ اضافه نمود: اگر بتوانید راهی که طبیعت برای انجام کاری مانند ایجاد مقاومت در برابر سرطان در گونه ای خاص انجام می دهد را تشخیص دهید آنگاه شاید بتوان آن را برای سلامت انسان ها مورد استفاده قرار داد.

ما قصد نداریم از ژن گالاپاگوس برای درمان انسان ها استفاده کنیم، اما شاید بتوانیم دارویی برای تقلید عملکرد های مهم آن ایجاد کنیم.

منبع: فرارو

به "کشف راز عمر طولانی لاک پشت گالاپاگوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز عمر طولانی لاک پشت گالاپاگوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید