برگ هایی به سرخی خون!

به گزارش سرگرمی های محبوب، برگ خونی یا ایریزین نام عجیب این گیاه زیبا است. با نگاهی به برگ های قرمز - صورتی خوش رنگ گیاه، بلافاصله، علت نام گذاری آن را متوجه می شوید! اگر برای پرورشش درون خانه مشتاق شده اید، با ما همراه باشید!

برگ هایی به سرخی خون!

ایریزین گیاهی بسیار زیبا است. رنگ نا معمول شاخسارش را نگاه کنید! نه تنها رنگ برگ ها، که بافت شاخسارش هم خیره نماینده است. این گیاه 30 گونه دارد، که همه آنها بومی منطقه ها جنوبی آمریکا، به خصوص برزیل، هستند. این گیاه به صورت بوته ، از سایز کوچک تا سایز میانه یافت می گردد و گیاهی چند ساله است.

گل های گیاه خیلی چشم گیر نیستند و به صورت گل هایی کوچک بر ساقه های کوچک و به رنگ سبز تا سفید هستند. در نتیجه ایریزین را بیشتر به خاطر شاخ و برگ جذابی که دارد پرورش می دهند.

مانند دیگر بوته های علفی، می توان برگ خونی را هم به وسیله هرس، کوچک نگه داشت. اگر تصمیم به پرورش برگ خونی گرفته اید، بهتر است به این نکته توجه کنید که این گیاه مکانی گرم را دوست دارد و هوای سرد و خشک را تحمل نمی نماید، پس اگر خانه تان همیشه سرد است، از پرورش آن صرف نظر کنید.

این گیاه بیشتر برای پرورش در محیط هایی مانند حمام یا گلخانه مناسب است، جایی که هوا همیشه گرم و مرطوب است.

شرایط نگهداری

- نور

ایریزین های کوچک تر تمایل دارند در محیطی با اندکی سایه زندگی نمایند، اما به تدریج و با رشد بیشتر گیاهان، می توانند مکان هایی با نور بیشتر را هم تحمل نمایند. این گیاه در طبیعت به صورت گیاهی حاشیه ای رشد می نماید، به این معنی که در حاشیه جنگل ها زندگی می نماید و می تواند شرایط نوری متفاوتی را تحمل کند.

- آبیاری

این گیاه به رطوبت خاک منظم احتیاج دارد. ایریزین گیاه آبی نیست، پس خاک آن را خیس نگه ندارید! اما در عین حال، حاشیه برگ های گیاهانی که رطوبت کافی به آنها نمی رسد، قهوه ای می گردد و خود برگ هم پس از مدتی می ریزد.

- رطوبت

بهتر است گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید بهره ببرید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد.

- خاک

هر خاک گلدانی با زهکشی خوب، برای ایریزین هم مناسب خواهد بود.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع و ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

برگ خونی را می توان به وسیله کاشت دانه تکثیر کرد. بعد از به گل رفتن، گیاه آغاز به فراوری دانه می نماید. در این هنگام می توانید دانه های گیاه را جدا کنید و آنها را بکارید. اگر نمی خواهید دانه ها را از گیاه خودتان جدا کنید و یا اصلا دانه ای بر گیاه نمی بینید، آنها را از گلفروشی ها خریداری کنید.

روش دیگر تکثیر برگ خونی، قلمه ساقه است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. برای قلمه ها گرمای بستری تهیه کنید و آنها را در محیطی با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تعویض گلدان

ایریزین ها، تا زمانی که به بلوغ برسند، احتیاج به تعویض گلدان سالانه دارند. گلدان گیاه را پس از بلوغ یک سال در میان تعویض کنید و یا به جای تعویض گلدان از گیاه قلمه بگیرید و بقیه آن را دور بریزید.

این گیاه در منطقه ها استوایی به عنوان گیاه پوشاننده زمین کاشته می گردد، پس می توان برگ خونی را در گلدانی مخلوط با بقیه گیاهان استوایی کاشت و چشم انداز زیبایی به وجود آورد!

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "برگ هایی به سرخی خون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ هایی به سرخی خون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید