تعداد کتابفروشی های آنلاین رو به افزایش است

به گزارش سرگرمی های محبوب ، به نقل از سرویس فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، محمود آموزگار، مدیر انتشارات کتاب آمه و نائب رئیس اتحادیه ناشران در برنامه گفت وگوی فرهنگی درباره کتابفروشی و تولید محتوا در فضای مجازی مصاحبه کرد.

تعداد کتابفروشی های آنلاین رو به افزایش است

مدیر انتشارات کتاب آمه گفت: با وجود اینکه کتابفروشی ها هم اکنون مسئله ای ندارند و بازگشایی شدند اما آمارها حاکی از این است که فروش فعلی آن ها در قیاس با قبل از شیوع کرونا کمتر است که ناشی از مسائل حوزه اقتصادی کشور است.

وی اضافه نمود: عموم مخاطبان کتاب از قشر متوسط جامعه هستند که بیشتر از دیگر اقشار پروتکل های بهداشتی را مراعات می کنند و بنابراین طبیعی است که از رفت و آمدهای غیرضرور پرهیز کرده و مراجعه آن ها به کتابفروشی ها هم کاهش پیدا کند.

نائب رئیس اتحادیه ناشران با بیان اینکه تعداد کتابفروشی ها رو به افزایش است، گفت: دلیلش هم این است که این افراد برای حفظ شرایط خود در بازار کتاب در یکی از شبکه های اجتماعی مانند واتساپ و اینستاگرام حسابی ایجاد می کنند و سفارشات آنلاین می گیرند.

آموزگار با اشاره به گرایش حوزه نشر کشور به فضای مجازی بیان نمود: در حال حاضر رویکرد به تولید محتوا و کتابفروشی در فضای مجازی نسبت به گذشته خیلی پررنگ تر شده است.

وی شرح داد: ما هنوز قواعد استفاده و برخورد با فضای مجازی را برای مردم تبیین نکرده ایم و همچنان خلأهای زیادی در این حوزه داریم به طوری که می توان گفت سرقت ادبی به مفهوم واقعی در فضای مجازی بیشتر رخ می دهد و مقررات متناسبی برای برخورد با این فضا ایجاد نشده است.

نائب رئیس اتحادیه ناشران از وجود سایت و کانال هایی می گوید که کتاب های متعلق به ناشران و نویسندگان و مترجمان را به صورت غیرقانونی با عنوان فریبنده ترویج کتابخوانی و در فایل های PDF توزیع می کنند و حتی برای ادامه خدمات دهی شماره حساب هم اعلام و از مخاطبان پول دریافت می کنند و هیچ کنترلی هم بر آن وجود ندارد.

آموزگار با اشاره به اینکه این موضوع در کارگروه صیانت اتحادیه ناشران مطرح شده گفت: اشکال کار اینجاست که ما ابزار ضمانت اجرایی در قوه قضائیه نداریم، یعنی به خاطر فیلتر شدن تلگرام هیچ دسترسی به این کانال ها نداریم و تنها راه این است که به خود تلگرام ایمیل بزنیم و این سایت ها و کانال ها را به عنوان نقض کننده حقوق مولفان معرفی کنیم تا اکانت را مسدود کنند که البته این افراد دوباره حساب دیگری باز می کنند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تعداد کتابفروشی های آنلاین رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد کتابفروشی های آنلاین رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید