تنقلات لاکچری شد، افزایش 30 تا 50 درصدی قیمت چیپس و پفک در یکسال

به گزارش سرگرمی های محبوب، باید از کنار مغازه های سطح شهر سریع رد شویم تا یک وقت چشم کودکمان به خوراکی های رنگارنگ ویترین مغازه ای نیافتد که اگر دلش خوراکی بخواهد، حداقل 500 هزارتومان برای ما آب می خورد؛ جمله تلخ پدری از طبقه میانه جامعه، که برای 90 درصد از مردم جامعه قابل لمس است.

تنقلات لاکچری شد، افزایش 30 تا 50 درصدی قیمت چیپس و پفک در یکسال

به گزارش سایت دیده بان ایران، تنقلات، خوراکی هایی که وعده غذایی کامل محسوب نمی شوند، اما خوردن آن ها روزگاری شادی آور بود؛ در این روز ها که تورم رکوردشکنی می نماید، تنقلات نیز سوار بر قطار افزایش قیمت ها پیش می روند، بنابر آمار رسمی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است، تورم سالانه در خرداد ماه سال جاری 48.5 درصد به ثبت رسیده است و تورم ماهانه خوراکی ها و آشامیدنی ها در خرداد ماه 1.8 درصد رشد داشته است.

رسید های فروشگاهی که شاید یکی از آن ها همین حالا در دست شما باشد، گواهی بر رشد افسارگسیخته قیمت تنقلات در ماه های اخیر است؛ یک پاکت چیپس ساده نمکی 15 هزارتومان، یک پاکت پفک نمکی 27 هزار تومان و یک عدد کیک کوچک 7 هزارتومان!

چیپس و پفک یک ساله چقدر گران شد؟

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ قیمت یک پاکت چیپس 440 گرمی در حال حاضر به 100 هزار تومان رسیده است که در تیر ماه سال گذشته 80 هزارتومان قیمت داشته است و قیمت یک پاکت چیپس طعم دار 130 گرمی از 26 هزار تومان در تیر ماه سال گذشته، به 30 هزار تومان رسیده است، قیمت انواع پفک نیز در این مدت رشد چشمگیری داشته است، هر پاکت پفک نمکی110 گرمی از 15 هزار تومان در خرداد ماه سال گذشته، امروز به 27 هزار تومان رسیده است.

باتوجه به آنچه گفته شد، در حداقلی ترین حالت ممکن، خرید یک بسته چیپس خانواده و یک بسته پفک، 127 هزار تومان آب می خورد.

قیمت خارجی ها سر به فلک کشید

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ در حالی که خرید کمترین مقدار چیپس و پفک ایرانی نزدیک به 130 هزار تومان هزینه می برد، برای برند های خارجی موجود در بازار این ارقام بسیار بالاتر است؛ قیمت هر بسته چیپس پرینگلز 40 گرمی این روز ها به 94 هزار تومان رسیده است و بسته های 165 گرمی این محصول در حال حاضر 185 هزار تومان قیمت دارند.

قیمت پاستیل های ببتو در بازار از 46 هزار تومان شروع می گردد و تا 430 هزار تومان بالا می رود، قیمت شکلات های نوتلا 30 گرمی به 40 هزار تومان رسیده است و بسته های 350 گرمی تا 3 کیلوگرمی آن به ترتیب 280 تا 2 میلیون و 150 هزار تومان قیمت خورده اند.

سالم خواری هزینه بیشتری می طلبد

شاید چیپس، پفک، شکلات و پاستیل در زمره بدترین تنقلات برای سلامتی باشند، اما سالم خواری هزینه بیشتری می طلبد که ناگزیر خانوار های ایرانی را به سمت اینگونه تنقلات سوق داده است.

در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم آجیل مخلوط در حداقلی ترین حالت به 750 هزار تومان رسیده است، پسته های بسته بندی 40 گرمی 60 هزارتومان قیمت خورده اند و بسته های 300 گرمی آلبالو های خشک شده، 81 هزارتومان قیمت دارند.

میوه چند؟

قیمت انواع میوه نیز سر به فلک کشیده است؛ هر کیلوگرم توت فرنگی 140 هزارتومان قیمت دارد، هر کیلوگرم انبه 117 هزارتومان قیمت خورده است، هر کیلوگرم موز60 هزارتومان و هر کیلوگرم گیلاس 170هزارتومان؛ در نتیجه تنها خرید 4 قلم میوه 490 هزارتومان هزینه می برد.

افزایش قیمت میوه به قدری سریع و شدید است که بسیاری از خانوار ها خرید آن را از سبد خانوار خود حذف نموده و به اولویت دیگر مایحتاج اساسی خود می پردازند و در کنار آن با رشد قیمت تنقلات، این خوراکی ها نیز در حال حذف شدن از سبد غذایی خانوار های ایرانی هستند تا حداقل دستمزد ها کفاف خرید کالا های اساسی را بدهد.

منبع: فرارو

به "تنقلات لاکچری شد، افزایش 30 تا 50 درصدی قیمت چیپس و پفک در یکسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنقلات لاکچری شد، افزایش 30 تا 50 درصدی قیمت چیپس و پفک در یکسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید