مصرف بیش ازاندازه این دو ویتامین خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد

به گزارش سرگرمی های محبوب، تهران (پانا) - دو مکمل سلنیوم و ویتامین E در دوزهای بالاتر از اندازه توصیه شده روزانه خطر سرطان را افزایش می دهند.

مصرف بیش ازاندازه این دو ویتامین خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد

به گزارش بهداشت نیوز، نتایج تحقیقی نشان داده است که مکمل سلنیوم و ویتامین E ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات (PCa) را در مردان افزایش دهد.

مردانی که کمبود سلنیوم یا ویتامین E ندارند باید از مصرف این مکمل ها خودداری نمایند زیرا دوزهای بالاتر از اندازه توصیه شده در رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

موسسه ملی سرطان ایالات متحده آزمایشی برای پیشگیری از سرطان با دو مکمل سلنیوم و ویتامین E را آنالیز کرد. هدف این بود که آیا سلنیوم، ویتامین E یا هر دو می توانند سرطان پروستات را در بیش از 35هزار مرد کاهش دهند یا خیر.

آنان روزانه 200 میکروگرم سلنیوم را به تنهایی یا در ترکیب با 400 واحد بین المللی ویتامین E دریافت کردند اما مصرف مکمل متوقف شد زیرا آنالیزهای موقت، سه سال قبل از تاریخ سرانجام کارآزمایی سود بسیار کمی را نشان داد بعلاوه ارتباط ویتامین E با افزایش خطر سرطان پروستات مطرح شد.

دکتر آلن کریستال و همکاران وی با استفاده از داده های این کارآزمایی تاثیر مکمل های سلنیوم و ویتامین E را بر خطر سرطان پروستات آنالیز کردند. آنان سطح سلنیوم و ویتامین E را از غلظت سلنیوم ناخن پا و نمونه خون مورد ارزیابی قرار دادند.

محققان مشاهده کردند، در صورتی که شرکت نمایندگان این مکمل ها را دریافت نمی کردند، خطر ابتلا به سرطان افزایش نمی یافت.

نتایج نشان داد، مکمل ویتامین E احتمال ابتلا به بیماری را در میان افرادی که سلنیوم کمی داشتند تا 63 درصد افزایش داد. مصرف مکمل سلنیوم با یا بدون ویتامین E نیز خطر ابتلا به سرطان پروستات وخیم را تا 91 درصد در میان مردان با شرایط سلنیوم بالاتر افزایش می دهد.

محققان دریافتند، مکمل سلنیوم برای مردان با شرایط سلنیوم پایین سودی نداشت اما خطر ابتلا به سرطان پروستات وخیم را در مردان با شرایط سلنیوم بالا و ویتامین E خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان با شرایط سلنیوم پایین را افزایش می دهد.

مردان باید از مصرف مکمل سلنیوم یا ویتامین E در دوزهای بیش از اندازه توصیه شده در رژیم غذایی خودداری نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مصرف بیش ازاندازه این دو ویتامین خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بیش ازاندازه این دو ویتامین خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید