مواد غذایی که خستگی روزانه را رفع می نماید

به گزارش سرگرمی های محبوب، روزنامه خراسان: برخی از روز ها با این که استراحت کافی دارید و رژیم غذایی تان کامل است باز هم در طول روز احساس خستگی می کنید. ممکن است این خستگی به ناهار شما مربوط باشد. ناهار، می تواند تاثیر زیادی بر احساسی داشته باشد که در بقیه روز دارید. اما غذا هایی وجود دارد که شما را پرانرژی نگه خواهد داشت، به طوری که می توانید در تمام روز احساس قدرت و انرژی کنید. از موارد دیگری که باعث خستگی شما می گردد موارد زیر است:

مواد غذایی که خستگی روزانه را رفع می نماید

مصرف چربی ها

نتایج مطالعه محققان استرالیایی بر رژیم غذایی 784 مرد نشان می دهد، گروهی از مردانی که روزانه بیشترین مقادیر چربی را می خوردند، نسبت به مردانی که حداقل مقدار چربی را مصرف می کردند، بیشتر دچار خواب آلودگی روزانه می شدند. نکته جالب توجه این که این مطالعه، هیچ گونه ارتباط متقابلی بین مصرف پروتئین یا کربوهیدرات و مشکل خواب آلودگی روزانه نشان نمی دهد.

به عنوان مثال دیگر رفتار های وابسته به غذا خوردن مانند زمان بندی وعده های غذایی، میران مصرف مواد غذایی، تعداد دفعاتی که شرکت کنندگان در طول روز غذا خوردند، سرعت مصرف وعده های غذایی و دیگر عوامل احتمالا می تواند بر خواب آلودگی در طول روز اثر بگذارد.

دیگر عوامل سبک زندگی مانند سطوح استرس، پویایی، زندگی کاری و... نیز می تواند نقش مهمی ایفا نماید.

برای انرژی دریافت، غذا بخورید!

وجود چربی در رژیم غذایی به خودی خود مقصر نیست. بدن در واقع برای تعدادی از عملکرد های طبیعی به چربی احتیاج دارد، اما باید، چربی های سالم را انتخاب کنید، از جمله چربی های اشباع نشده از منابعی مانند روغن ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، زیتون و ماهی های چرب و به جای تمرکز بیش از حد روی فقط یک ماده مغذی (چربی)، پایبندی به یک الگوی غذایی به طور کلی سالم داشته باید که سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، پروتئین های خالص، حبوبات، چربی های سالم، لبنیات کم چرب و آب کافی در این باره تاکید می گردد؛ بنابراین رعایت این الگوی غذایی باعث از بین رفتن حالت رخوت و سستی در بدن می گردد.

چند ماده غذایی برای جلوگیری از چرت زدن روزانه شما پیشنهاد می گردد از جمله:

اسفناج

اسفناج به همراه دیگر سبزیجات برگ دار، منبع بسیار خوبی از آهن -یک ماده معدنی که برای یاری به عضلات ما برای ذخیره و سپس استفاده از اکسیژن و افزایش گردش سلول های قرمز خون و افزایش هوشیاری و تمرکز مورد احتیاج است- هستند.

لوبیا و عدس

فیبر موجود در لوبیا و عدس، قند خون شما را ثابت نگه می دارد و افت و خیز های شدید آن را که باعث کاهش انرژی تان می گردد، از بین می برد. یک وعده حبوبات همچنین حدود 1.3 از احتیاج روزانه شما به منیزیم را فراهم می نماید که برای فعال کردن آنزیم ها در سلول هایی که انرژی فراوری می نماید، لازم است.

بادام درختی

بادام یک میان وعده انرژی زا برای مواقعی که سرتان شلوغ است شما می توانید آن را به سالادتان بیفزایید. بادام درختی، افزایش انرژی مفید برای قلب فراهم می نماید.

بادام سرشار از منگنز، مس، ویتامین E، منیزیم و ریبوفلاوین است که همگی در خنثی سازی سموم و تقویت سطوح انرژی نقش دارد.

برنج قهوه ای

از آن جا که برنج قهوه ای سرشار از کربوهیدرات های پیچیده آرام هضم و منیزیم است، هنگامی که صحبت از تامین انرژی می گردد، برنده بی، چون و چراست. مطالعات نشان داده اند که سطوح پایین منیزیم ممکن است متابولیسم انرژی بدن را بی اثر کند.

تخم مرغ

تخم مرغ، دارای پروتئین باکیفیتی است که تمام پروتئین های دیگر با آن مقایسه می گردد، تخم مرغ افزون بر داشتن پروتئین حفظ کننده انرژی، حاوی 13 ویتامین و ماده معدنی ضروری و یکی از تنها منابع کولین (ماده مغذی برای سلامت مغز) است.

سیب

سیب به علت محتوای بالای فیبر، بسیار آرام هضم می گردد و به جای افزایش سریع و متعاقب آن افت ناگهانی انرژی که ممکن است از دیگر میوه ها دریافت کنید، به شما انرژی پایدار و طولانی مدت می دهد.

منبع: برترین ها

به "مواد غذایی که خستگی روزانه را رفع می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی که خستگی روزانه را رفع می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید