2 کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند

به گزارش سرگرمی های محبوب، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تا به امروز پنج کشور از جمله دو کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند.

2 کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند

به گزارش سرگرمی های محبوب به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور در توئیتی نوشت: غنی سازی 60 درصدی اورانیوم شروع می گردد. تا به امروز پنج کشور از جمله دو کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند. با افزایش راندمان فراوری، دستیابی به رکورد فراوری ماهانه 20 میلیون دز واکسن کرونا نزدیک است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا به امروز بیش از 12 شرکت مختلف برای فراوری واکسن کرونا در ایران در کوشش هستند و از این تعداد پنچ شرکت جلوتر از بقیه هستند. این پنچ پروژه شامل فراوری واکسن مشترک با کوبا در انستیتو پاستور است که به گفته وزیر بهداشت احتمالا زودتر از بقیه در بهار سال جاری فراوری خواهد شد. بعد از آن بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت واکسن برکت فراوری ستاد اجرایی فرمان امام است که مشغول ایجاد خط فراوری است.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت همزمان با این دو خط فراوری واکسن کرونا، واکسن فراوریی موسسه سرم سازی رازی (واکسن تزریقی - استنشاقی) و دیگری واکسن فخرا یا سپند فراوریی وزارت دفاع نیز وارد کارآزمایی بالینی انسانی شده و مراحل فراوری را می گذارنند.

سعید نمکی وزیر بهداشت وعده داده است که تا سرانجام بهار سال جاری، واکسن فراوری داخل در ایران به نتیجه می رسد و روی میز خدمت و تزریق به شهروندان قرار می گیرد.

سازمان غذا و داروی ایران تا به امروز به چهار واکسن اسپوتنیک وی روسیه، سینوفارم چین، کواکسین شرکت باهارات تک هند و واکسن آسترازنکا ساخت کره جنوبی مجوز مصرف اضطراری داده است. از این واکسن ها واکسن آسترازنکا مجوز مصرف اضطراری سازمان بهداشت جهانی را نیز دارد.

قرار است با مشارکت یک شرکت دارویی ایرانی خط فراوری واکسن اسپوتنیک وی در ایران راه اندازی گردد ولی نام شرکت فراوری کننده آن هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت اعلام نموده که تا به امروز یک میلیون و 695 هزار دز واکسن خارجی وارد کشور شده است که از این تعداد 520 هزار دز واکسن اسپوتنیک روسیه است، 125 هزار دز آن واکسن کواکسین شرکت باهارات تک هندوستان، 100هزار دوز آن واکسن سوبرنای کوبا (برای تست فاز سه مطالعه انسانی)، 700 هزار دوز آن واکسن آسترازنکا فراوری کره جنوبی(از سبد کوواکس) و 250 هزار واکسن سینوفارم چین (اهدایی دولت چین) است که برای واکسیناسیون حدود 845 هزار نفر کافی است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز در این هفته اعلام نمود: قرار بود تا سرانجام سال 99 حدود یک میلیون و 300 هزار نفر گروه اول آسیب پذیر شامل کادر درمان، بیماران خاص و صعب العلاج و گروهی از سالمندان علایه کرونا واکسینه شوند اما به علت بدقولی و تاخیر صادر کنندگان واکسن از جمله هند و کره جنوبی واکسیناسیون این تعداد با تاخیر 20 روزه انجام می گردد البته واکسیناسیون یک میلیون و 300 هزار نفر در کشور به حدود دو میلیون و 600 هزار دز واکسن احتیاج دارد که همه آن هنوز وارد نشده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "2 کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید