ریابکوف: آمریکا باید گام اول را در برجام بردارد

به گزارش سرگرمی های محبوب، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه توضیح داد که آمریکا باید گام نخست را در اجرای برجام بردارد.

ریابکوف: آمریکا باید گام اول را در برجام بردارد

به گزارش ایرنا از روزنامه راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه، ریابکوف گفت: در رابطه با اینکه چه طرفی باید گام نخست را بردارد، بدیهی است که آمریکا باید این گام را بردارد، زیرا این کشور در دوره ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور از برجام خارج شد.

وی اضافه کرد: طبیعی است که انتظار می رود طرف آمریکایی گام اول را بردارد و سپس بر اساس موازنه منافع، ممکن است فرایند احیای برجام بطور کامل شروع گردد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه یادآوری کرد که روسیه طرح گام به گام را چند سال پیش برای توافق درباره برنامه هسته ای ایران ارائه کرد و این طرح پیش از عقد برجام در سال 2015 بکار گرفته شد. وی گفت: در خصوص تدریجی بودن گام ها به سوی دیگر، یادآوری می کنم که این طرحی است که در دوره مذاکرات پیش از برجام در فرمت چندجانبه مطرح کردیم. این پیشنهاد اولیه روسیه بوده است. در زمان حاضر در دوره بحران جدی، که معامله هسته ای در آن قرار گرفته است، آن شیوه (گام به گام) می تواند استفاده گردد.

آمریکا با رد ادعای پیشین دونالد ترامپ درباره اعمال تحریم های ضدایرانی شورای امنیت و اعلام آمادگی برای شرکت در نشست گروه 1+5 و ایران درباره برجام پایان اولین سیگنال برجامی را به ایران مخابره کرد.

پیشتر دیمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه از انصراف آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران در شورای امنیت استقبال کرد.

پسکوف آدینه هفته گذشته به سرگرمی های محبوب گفت: تصمیم آمریکا برای انصراف از اعمال تحریم ها در خصوص ایران، اقدام خوبی است و فشار تحریمی مانع اجرای برجام شد.

وی اضافه کرد: روسیه هوادار و حامی برجام است و از خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای متاسف است و به احیای این توافق بین المللی امید بسته است.

ریابکوف در ادامه گفت که در هفته های آینده تماس ها بین طرف های (مربوط به برجام) فشرده خواهد بود و روسیه برای رویکرد سازنده و توام با خلاقیت در این زمینه آمادگی دارد.

وی با بیان اینکه ما هیچگاه از تماس ها خودداری نکرده ایم، گفت: در مسائل مربوط به حفظ برجام در هفته های اخیر رایزنی های فشرده ای در فرمت وبیناری و دوجانبه و ... برگزار گردید.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: از قرار معلوم مذاکرات در وهله نخست تلفنی خواهد بود. تماس های تلفنی ساده ترین و موثرترین شیوه است و در زمان حاضر در این فرمت تبادل نظر می کنیم و بعدا خواهیم دید چگونه باید تماس بگیریم.

منبع: فرارو

به "ریابکوف: آمریکا باید گام اول را در برجام بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: آمریکا باید گام اول را در برجام بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید