عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد

به گزارش سرگرمی های محبوب، یک متخصص عفونی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا شدت بیماری کرونا را کاهش می دهد، گفت: عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری در بیمارستان را افزایش می دهد.

عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد

به گزارش گروه اجتماعی سرگرمی های محبوب، مسعود مردانی با بیان اینکه سال 2020 در ایران شیوع آنفلوانزا با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بود، این مسئله را نتیجه رعایت پروتکل های بهداشتی، شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و مواردی از این دست دانست.

این متخصص با بیان اینکه طبق گزارش CDC موارد ابتلاء به آنفلوانزا که موجب بستری و مرگ و میر شده است در سال 2020 کاهش یافته است، گفت: با توجه به مشابه بودن راه انتقال این دو ویروس دستگاه تنفسی، منطقی است که با پیشگیری از ابتلاء به کرونا، ابتلاء به آنفلوانزا نیز کاهش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: با کاهش ایمنی طبیعی نسبت به بیماری آنفلوانزا و کاهش موارد ابتلاء این خطر وجود دارد که در سال آینده در صورت شیوع آنفلوانزا به سرعت بیماری توسعه یابد و اپیدمی های گسترده ای ایجاد کند.

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه ادامه داد: دو سال است که آنفلوانزا شیوع پیدا نکرده و سطح ایمنی طبیعی افراد بسیار پایین آمده است و تعداد واکسن های موجود در کشور برای تمام جمعیت کافی نیست، بنابر این افراد در معرض خطر باید هرچه سریع تر نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند، زیرا اگر بروز بیماری افزایش یابد، می تواند به سرعت در سطح جامعه پیشرفته و سیستم بهداشتی و درمانی خسته ما را خسته تر کند.

شباهت ها و تفاوت های ویروس آنفلوانزا و کووید 19

وی با اشاره به تشابه علائم بالینی آنفلوانزا و کرونا، گفت: شاید هیچ چیز به اندازه افزایش ناگهانی تب به همراه بدن درد وجه افتراق بیماری آنفلوانزا از کرونا نیست.

مردانی درباره علائم اختصاصی کووید 19 شرح داد: مختل شدن حس بویایی و چشایی معمولاً در بیماری آنفلوانزا اتفاق نمی افتد، سرفه نیز در مبتلایان به کووید 19 معمولاً خشک است، دوره بیماری در کووید 19 نیز معمولاً طولانی تر از بیماری آنفلوانزاست.

وی اضافه نمود: آنفلوانزا حداکثر در چهار تا پنج روز فعالیت می کند، اما کووید 19 گاهی اوقات تا 14 و یا حتی 21 روز ممکن است بیمار را گرفتار کند.

این متخصص یادآور شد: برای بیماری آنفلوانزا درمان بسیار مناسب وجود دارد که خوشبختانه در کشور نیز در دسترس است، اما در درمان کووید هنوز هم داروی ضد ویروسی که بتوانیم به طور قطعی از آن استفاده کنیم و دسترسی به آن ساده باشد، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته راه مطمئنی برای پیشگیری از ویروس کووید 19 وجود نداشت، گفت:، اما خوشبختانه امروز می توانیم از واکسن های متنوعی صحبت کنیم.

مردانی اصلی ترین راه پیشگیری از ابتلاء به آنفلوانزا را واکسن دانست و گفت: خوشبختانه امسال نیز این واکسن زودتر از موعد در دسترس مردم قرار گرفت و در اقصی نقاط کشور نیز موجود است و با تجویز آن به ویژه برای افرادی که در معرض خطر هستند می توان از این بیماری پیشگیری کرد.

عفونت های همزمان با کووید 19

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در برخی موارد عفونت همزمان کووید 19 با ویروس آنفلوآنزای نوع A، نوع B و زونا در بزرگسالان و آبله مرغان در بچه ها مشاهده شده است، گفت: همچنین عفونت همزمان موکورمایکوزیس یا همان قارچ سیاه با کووید 19 نیز در برخی بیماران مشاهده شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در اقصی نقاط کشور ما هم PCR آنفلوانزا و هم PCR کووید 19 در دسترس است و بیماران می توانند از این تست استفاده کنند.

مردانی یادآور شد: البته منفی بودن تست آنفلوانزا در بیماری که مشکوک به این بیماری است و در زمانی که کووید 19 وجود دارد، باعث رد بیماری آنفلوانزا نمی شود و به همین دلیل معمولاً پزشک معالج داروی درمان آنفلوانزا را نیز برای بیمار تجویز می کند.

وی تاکید کرد: امسال نیز انتظار داریم پزشکان تاکید کنند که افرادی که در معرض خطر هستند حتماً واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

واکسن آنفلوانزا از شدت بیماری کرونا می کاهد

مردانی همچنین با اشاره به ضرورت استفاده از ماسک در کنار رعایت سایر پروتکل های بهداشتی، گفت: نتایج یک مطالعه در اسپانیا نشان داد افراد بعد از دریافت واکسن آنفلوآنزا، در صورت ابتلاء به کرونا نیز، کرونای شدیدی نخواهند گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شرح داد: البته واکسن آنفلوانزا از ابتلای به کووید 19 ممانعت نمی کند و اگر کسی واکسن کرونا نزده است باید هرچه سریع تر نسبت به دریافت آن اقدام کند.

این متخصص اضافه نمود: بنابر اعلام CDC تزریق این دو واکسن در یک روز هیچ منعی ندارد، البته توصیه می شود حداقل با یک هفته فاصله این دو واکسن تزریق شود، زیرا ممکن است واکسن کووید 19 عوارضی داشته باشد و همزمان شدن دریافت این دو واکسن ممکن است برای فرد راحت نباشد.

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا دریافت کنند؟

وی با بیان اینکه افراد در معرض خطر حتماً باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند، یادآور شد: افراد بالای 60 سال سن، افراد مبتلا به بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، افراد HIV مثبت، کادر درمان، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، آسم، بیماری های ایسکمیک قلبی، سرطان و افرادی که شیمی درمانی و یا رادیوتراپی می شوند و افراد مبتلا به دیابت از جمله گروه هایی هستند که باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

مردانی با بیان اینکه در برخی کشور ها مانند آمریکا تلاش بر این است که همه افراد شش ماه به بالا واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند، گفت:، اما در کشور ما به علت محدودیت در تعداد واکسن آنفلوانزا وارد شده، به نظر می رسد ضروری است که افراد در معرض خطر در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند.

این متخصص بر ضرورت واکسیناسیون کادر درمان و سلامت تاکید ویژه کرد و گفت: اگر کسی که در سیستم سلامت کار می کند به واکسیناسیون اعتقاد نداشته باشد، به مردم نیز توصیه به تزریق واکسن نمی کند و این مسئله می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: این مسئله به قدری دارای اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی یک روز را به روز واکسیناسیون پرسنل پزشکی علیه آنفلوانزا اختصاص داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید