هرآنچه که باید راجع به مصرف مکمل ها بدانیم

به گزارش سرگرمی های محبوب، مکمل یعنی تکمیل کننده فاصله میزان مورد احتیاج بدن به مواد مغذی با میزان مصرف و اگر فردی بیش از احتیاج بدنش مواد مغذی مصرف نموده باشد به هیچ عنوان نباید از مکمل ها استفاده کند.

هرآنچه که باید راجع به مصرف مکمل ها بدانیم

مصرف مکمل ؛ برای چه کسانی، چقدر وچرا؟

این روزها، قرص های رنگارنگ، شربت های جورواجور و مکمل های متفاوت تقریبا در همه خانه ها وجود دارد. قرص ها و مکمل هایی که خیلی ها فکر می نمایند تنها راهکار برای جبران کمبودهای تغذیه ای است.

تازه وقتی پای بیماری هم در میان باشد، شرایط بدتر می شود، مصرف مکمل ها افزایش می یابد و انواع مختلف آن امتحان می شود تا مثلا بیماری زودتر بهبود یابد.

بسیاری از افراد، چنین شیوه ای را در پیش می گیرند و نمی دانند مصرف بی رویه مکمل ها هم می تواند خطرناک باشد. آنها مثل نقل و نبات قرص و شربت و حتی آمپول های ویتامین و مواد معدنی استفاده می نمایند، غافل از این که مکمل ها هم باید براساس نظر پزشک و مطابق دستور او مصرف شود.

دکتر میترا زراتی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره شرح می دهد: امروزه در سراسر جهان، تحقیقات متعدد و متفاوتی در خصوص مصرف صحیح مکمل ها اجرا شده است. با این حال، تمام متخصصان تغذیه براین باورند که مصرف مکمل ها تنها راهکار موجود نیست. به عبارت دیگر، هیچ فردی نباید مصرف مواد غذایی تازه و مورد احتیاج بدن را کنار بگذارد و برای تامین احتیاجهایش فقط به استفاده از مکمل ها روی آورد.

قرص های کلسیم جای لبنیات را نمی گیرد
خیلی ها تصور می نمایند اگر روزی چند عدد از قرص های کلسیم را بخورند، مشکل شان به طور کلی حل می شود، هیچ وقت دچار پوکی استخوان نخواهند شد و کمبودی از این نظر نخواهند داشت.

دکتر زراتی ضمن اشتباه دانستن این موضوع، یادآور می شود: درست است که شیر منبع خوبی برای تامین کلسیم به شمار میرود، اما نباید این نکته را نادیده بگیریم که همراه با مصرف یک لیوان شیر، علاوه بر دریافت کلسیم از مواد مغذی دیگری مانند فسفر، ویتامین B2 و پروتئین نیز استفاده خواهیم کرد.

بنابراین به گفته این متخصص تغذیه، هیچ وقت با مصرف یک قرص کلسیم نمی توانیم تمام خواص موجود در شیر را دریافت کنیم و به همین علت نیز هیچ زمانی قطع مصرف مواد غذایی و مصرف مکمل ها به تنهایی توصیه نمی شود.

فقط گاهی باید از مکمل ها استفاده کنیم
دکتر زراتی با اشاره به این که مصرف ویتامین ها و املاح در شرایط خاصی می تواند بسیار مفید و موثر باشد، شرح می دهد: هر یک از افراد در موقعیت های خاصی باید براساس نظر پزشک معالج یا متخصص تغذیه از مکمل ها یاری بگیرند تا احتیاجشان تامین شود.

وی مثال هایی را در این زمینه بیان می نماید و می گوید: کسانی که دچار کم خونی فقر آهن هستند، با مصرف مقادیر زیاد گوشت، حبوبات و آجیل که منبع خوبی از آهن به شمار میرود نیز نمی توانند بیماری شان را درمان نمایند. بنابراین در این شرایط حتما باید براساس نظر پزشک از مکمل ها و قرص های مورد احتیاج یاری بگیرند تا مشکل رفع شود.

به گفته وی، گاهی نمی توانیم با مصرف مواد غذایی احتیاج بدن را تامین کنیم و ناچار هستیم از مکمل ها استفاده کنیم.

مصرف مکمل ها فقط با نظر پزشک
دکتر زراتی تاکید می نماید: به هیچ عنوان نباید مکمل ها را خودسرانه و بدون تجویز پزشک یا متخصص تغذیه مصرف کنید، چراکه استفاده از مکمل ها نیز می تواند عوارضی دربرداشته باشد. به عنوان نمونه افراد زیادی برای درمان و کنترل ریزش مو از مکمل های روی استفاده می نمایند و باور دارند این مکمل برای حل مشکل شان مفید است.

گروهی هم هستند که می خواهند فرزندشان قد بلندی داشته باشد و فکر می نمایند خوردن مکمل های روی به رشد قدی آنها یاری خواهد نمود. غافل از این که که مصرف بی رویه و بیش از حد مجاز مکمل روی می تواند با ایجاد اختلال در جذب آهن، موجب بروز کم خونی و فقر آهن شود. بنابراین بچه هایی که بدون تجویز پزشک از این مکمل ها استفاده می نمایند، بخصوص زمانی که خودشان هم زمینه کم خونی و فقر آهن را داشته باشند، مشکل شان تشدید خواهد شد.

وی می افزاید: مصرف مکمل کلسیم نیز در صورتی که فرد دچار کمبود کلسیم نباشد، همین وضع را ایجاد خواهد نمود و می تواند موجب بروز اختلال در جذب آهن و در نتیجه کم خونی و فقر آهن شود.

مصرف خودسرانه آهن خطرناک است
خیلی ها بدون نظر پزشک، هر وقت احساس نمایند ضروری است، از مکمل های حاوی آهن استفاده می نمایند و تصور می نمایند این کار به نفع شان است. متاسفانه برخی از پزشکان هم بدون آنالیز دقیق و انجام آزمایش های لازم مصرف این مکمل ها را توصیه می نمایند. در حالی که به گفته دکتر زراتی مصرف خودسرانه مکمل آهن نه تنها مفید نخواهد بود که حتی ممکن است مضر نیز باشد.

این متخصص تغذیه، خاطرنشان می نماید: آهن زیادی در بدن باعث ایجاد نقص سیستم ایمنی می شود و احتمال عفونت را افزایش می دهد. بنابراین برای بچه هایی که بی رویه به آنها قرص و شربت آهن داده می شود، احتمال سرماخوردگی، عفونت های دستگاه تنفسی، اسهال و عفونت های گوارشی بسیار بیشتر می شود. بعلاوه، مصرف زیاد آهن می تواند رادیکال های آزاد را نیز در بدن افزایش دهد (رادیکال آزاد ماده ای است که می تواند سلول ها را سرطانی کند).

به گفته وی، رادیکال آزاد احتمال ایجاد لخته خون در عروق را نیز افزایش می دهد و سکته های مغزی و قلبی را به همراه دارد. بنابراین به هیچ عنوان در گروه سنی بالای 50 سال نمی توانیم و اجازه نداریم خودسرانه مکمل های آهن یا مولتی ویتامین را استفاده کنیم که مخصوص این سنین نیست.

باید به این موضوع دقت کنیم مکمل های مولتی ویتامینی که در بازار وجود دارد، برای سنین خاصی تعریف شده است و فقط باید براساس آن مصرف شود.

بعلاوه مکمل های مخصوص دوران بارداری نیز با مکمل هایی که قبل از این ماه ها مصرف می شود، تفاوت دارد و باید براساس احتیاجهای خانم باردار معین شود.

وی تاکید می نماید: مصرف هر یک از مکمل ها، در هر سنی بهتر است براساس نظر متخصص تغذیه یا پزشک معالج باشد تا مسئله ای برای فرد ایجاد نکند. به عنوان مثال، خیلی از مکمل های تغذیه ای و ویتامینی در جذب و عملکرد داروها اختلال ایجاد می نماید بخصوص سالمندان که از داروهای متفاوتی استفاده می نمایند، باید این موضوع را در نظر داشته باشند.

مکمل های غذایی چاق تان نمی نماید
بسیاری از افراد، نگران مصرف ویتامین ها و املاح هستند و تصور می نمایند این مواد موجب افزایش وزن شان می شود. در صورتی که به گفته دکتر زراتی، هیچ مکمل ویتامین یا املاحی نداریم که حاوی کالری باشد. بنابراین هیچ مکمل غذایی نمی تواند موجب افزایش وزن و چاقی شود.

اما آنطور که ثابت شده، برخی از مکمل ها مانند روی یا مکمل هایی که حاوی ویتامین های گروه B است، می تواند اشتهای فرد را بیشتر کند که البته برای همه افراد نیز چنین وضعی ایجاد نخواهد شد.

در این مواقع، متخصصان تغذیه نکات مورد احتیاج را با فرد در میان می گذارند تا در صورت افزایش اشتها، با مصرف سبزیجات و مواد غذایی مناسب، این حالت را جبران نمایند. بعلاوه برای افرادی که دچار کم خونی و فقر آهن هستند نیز به علت این که کم خونی و فقر آهن موجب بی اشتهایی می شود، با آغاز درمان، اشتها به حالت قبل برمی شود.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "هرآنچه که باید راجع به مصرف مکمل ها بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به مصرف مکمل ها بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید